Käyttäjän Jovain kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,191 - 3,200 (kaikkiaan 5,338)
  • Jovain Jovain

    Näin, mutta ei kuitenkaan metsänomistajan kustannuksella. Jatkajat meidän jälkeen on tiedossa ja en usko, että ovat valmiit maksamaan.

    Jovain Jovain

    Näin hyvinkin myös metsänomistusluokka keskittyy.

    Jovain Jovain

    Haluttiin tai ei, poikkeuksellisesta kehityksestä on kysymys. Metsänomistajien sulkeminen elinkeinonsa ulkopuolelle, ei mene jälkiä jättämättä. Ei riitä, että metsätalouden työt ja talous siirtyy toisaalle omistajaluokkaan, myös metsäomaisuus tekee siirtymää hyvää vauhtia. Tätä menoa metsänomistajalla on jäämässä kapulat käteen. Milläs yrität kun yrittämisen vaihtoehdot viedään käsistä. Ei riitä sekään, jos metsänomistajat kuvittelevat olevansa omistajaluokkaa.

    Jovain Jovain

    Instituutio instituutiossa eli valtio valtiossa, tiedä voiko verrata mafiaan, mutta merkittävävästä vallasta kuitenkin on kysymys. Ilman työehtoja ei pärjätä, mutta liika on kuitenkin liikaa. Ay-liikkeen koetaan rajoittavan teollisuutta ja yhteiskuntaa.

    On vaarallista kehitystä, jos perustellaan, että velat on saatavia. Elvytyksen Suomessakin on jouduttu turvautumaan jo vuosikymmeniä. Pakkoelvytystä EU:ssa kuin Jeltsinin Venäjällä, setelipainot otettiin käyttöön neuvostovallan jälkeen. Olivat aikaansa edellä.

    Metsäteollisuus  sanoo sopimuksensa irti, on toimenpide joka tuskin tuli yllätyksenä. Ilmeisesti näinkin järeitä toimenpiteitä tarvitaan, että saadaan tilanne normalisoitua.  Tuskin kuitenkaan Ay-liikkeen vallan murtamisesta on kysymys, taloustalkoista kuitenkin ja sopimusyhteiskunnasta.

    Jovain Jovain

    Haban määritelmillä tässä mennään. Porkkanat pitävät pinnalla, mutta menettelytavat jo tuottavat ja tuottaa nimen omaan sinne sossujen laariin.  Tottahan kepu saa olla ylpeä saavutuksistaan, on saanut jotain aikaiseksi, mutta hyvinvointi mitataan kepun laarista. Jos nyt metsiä voidaan pitää kepulaisten hyvinvoinnin lähteenä. On isäntä vaihtunut talossa ja uusi omistaja siirtynyt pääomaluokkaan. Eikä auta valittelut, jotain pitäisi tehdä?

    Jovain Jovain

    Voihan sen sanoa niinkin, kadehdin sossuja ja siitä yksinkertaisesta syystä, että on se mahdollisuus oltava myös metsänomistajalla. Niin kauan kuin sitä mahdollisuutta ei ole, omistava luokka on urakoitsijat. Näin ainakin pienemmillä pinta-aloilla.

    Nuakka on siinä oikeassa, että hankintalisää nostettaisiin, metsänomistajaa ei suljettaisi ulkopuolelle ja että metsänomistajan on päästävä urakoimaan.

    Mutta kun ei pääse, ei pääse metsänomistajana urakoimaan, urakoitsijana pääset samalle sopimukselle. Niin kuin on kerrottu, puukaupan sisällä toimii kahdet toisistaan eriytetyt sopimukset, jotka estävät sen ja jotka eivät myöskään kilpaile keskenään. Tällä hetkellä jopa ostopalveluna toimii ja tuottaa paremmin.

     

    Jovain Jovain

    Sillehän ei mitään voi jos ei ymmärrä. Metsänomistajia on paljon mennyt yhtiölle urakoitsijaksi. Se ei kuitenkaan tarkoita, että metsänomistajia kilpailutettaisiin. Ovat edelleen korjuun ja kilpailun ulkopuolella ja ohjataan alempaan tuloluokkaan, hankintakaupan pariin.

    Jovain Jovain

    Eihän metsänomistajalla ole sanomista korjuun hintaan, sillä puunostaja kilpailuttaa korjuun monopoliasemassa ja metsänomistaja maksaa. Maksaa, vaikka on suljettu korjuun ja samalla kilpailun ulkopuolelle. Eli kilpailua ei ole myöskään puunkorjuussa. Urakoitsijat kilpailutetaan, mutta kilpailutetaan keskenään. Menee vielä niin päin kuin opetetaan. Annetaan ymmärtää, että puunostaja maksaa.  Näihän se ei ole, puunmyyjä maksaa korjuun kustannukset.

     

    Jovain Jovain

    Olen kyllä seuraillut, tällä hetkellä yleisessä keskustelussa ei ole kerrottu niukkuudesta, konkurssiuhkista tai muuta, niin kuin takavuosina kerrottiin.

    Jovain Jovain

    Tolopaisen mukaan korjuu ja sahaustoiminta on tappiollista toimintaa siitäkin huolimatta, vaikka niiden kannattavuutta pönkitetään puunhinnasta. Onhan se maksuvara käytetty ja on käytetty liikaa myös kansalliseen hyvään, tuskin kuitenkaan lopullisesti. Metsänomistajilla on paljon annettavaa, siitä syystä metsänomistajien toimintamahdollisuuksia on lisättävä, ei sulkea, niin kuin kuin klusterilla (kollektiivi) on tapana.

Esillä 10 vastausta, 3,191 - 3,200 (kaikkiaan 5,338)