Käyttäjän Jovain kirjoittamat vastaukset
-
Onhan se käsitys sekin, ettei ole kuin kaksi hyväksyttävää ja verottajalle kelpaavaa kauppatapaa? Toimituskauppa tienvarteen on ihan mo. käypä kauppatapa, ei siihen välikäsiä tarvita. En tarkoita kuitenkaan mo. yhteistoimintaa.
Siinä se raja kulkee, kauppoja ei vaan synny. Ei ole mitään pinta-ala alarajaa, ei myöskään kustannusten ylärajaa. Nämä kun täyttyvät kaupat vaan syntyvät.
Ostajan kontolle jäävät ja kuitataan yhtiön kirjapitoon. Eipä niitä ilmaispalveluja ole.
Minusta normaalista kauppatapahtumasta on kysymys ja kahdenvälisestä sopimuksesta. Toimii se jos vaikka mennään toimituskauppaan ja palvelut laskutetaan. Eihän se muuta kauppatapahtumaa tai logistiikkaa ja ovathan palvelun tuottajat samassa logistiikassa, niin myös metsänomistajat. Tukit ovat menneet tehdasmittaan ja kuitupuut motomitalla.
Hyvinkin avun tarpeessa tulevaisuudessa? Joidenkin mielestä Suomalaisten ei pidä olla tällaisessa mukana, ei kotimaassa sen paremmin kuin EU-maissa.
Pystykaupat ovat tauolla toistaiseksi. Siellä se raha on hankintakaupassa, toimituskaupassa ja kilpailu markkinaosuudesta ja puumarkkinarahasta tulee sitä kautta.
Jeessin analyysi vanhoista ikiopeista ja suomalaisten menosta virolaisten tai muiden halpatyövoimaksi, on mielenkiintoinen ja pitää hyvinkin paikkansa. Olisiko kuitenkaan vanhoista opeista, vaan on hyvinkin nukymenosta kysymys. Syödään enemmän kuin tienataan. Kuppi on kaatunut jo aikaa sitten ja siihen on kyllä tarvittu yhteiskuntahyvää ja jakopuolueita. Tiedä sitten missä vaiheessa seinä nousee pystyyn ilman koronaakin.
Tolopainen: Toimituskauppa kilpailee kyllä perinteisten puukauppatapojen kanssa. Omalla korjuulla tarkoitan ostopalveluja ja kysymys on eri asioista – sanoisin päinvastaisista asioista kuin pystykaupassa (laskutus). Olen tehnyt ensiharvennuksia hankinnalla, menevät nekin jatkossa toimituskauppaan. Ikä tekee ja jos olisi oma kalusto, niin mikä ettei.
Hyvä kysymys Timppa. Vastaukseni on kyllä. En ainakaan omassa toiminnassani (nippa 100 ha) lähde kilpailuttamaan ostajia, vaan kaikki menee yhdelle. Korkeintaan koko potin ostajia, vierastan kilpailuttamista, ei se ole tarkoitus, vaan että systeemi toimii ja että metsänomistajat pääsevät toimittamaan puuta.
Tottahan puulla saa parempaa hintaa, en kuitenkaan väitä että kilpailukykyistä, vaan yhteiskunta hyvää, jota mitataan.
Pystykauppa on kyllä pannassa ainakin omalta osaltani. Teen tienvarsikauppaa toistaiseksi.
Jota toimituskauppana voitaneen pitää, jossa on vain yhdenlaisia puuntoimittajia, yksi sopimus, yksi puun hinta ja yksi korjuun hinta, jotka kilpailevat keskenään.
Eiköhän ole syytä palata normaaliin kilpailuyhteiskuntaan, näyttää tämä nykyinen meininki vain pahemmaksi menevän, ilman koronaakin.