Käyttäjän Korpituvan Taneli kirjoittamat vastaukset
-
Planter:
”Se on Taneli kuitenkin niin, että kannan pinentämisen perusteena on niistä tilastoista laskettu Luken hirvimäärän arvio. Ongelma tässä on,että Luken arvio on väärä, koska laskentaan käytetyt luvut ovat virheellisiä. Nykyinen kanta on arvioitu 88 500 suuruiseksi. Se on kuitenkin paljon suurempi.”
No kyllähän minä sen tiedän ja siksi alkaakin jo vähän ärsyttämään kun sanotaan vaan että ans kattoo mitä viranomaiset saa aikaan. Alkaa olla jo aika ravistella hirvipolitiikan perusteita lakitasolla, kun nykyinen systeemi tuottaa vain valheellisia tilastoja, joiden perusteella tehdään sitten hulluja päätöksiä. Nyt pitää antaa potkut koko riistahallinnolle ja ottaa järki käteen näissä asioissa. Siellä on riistahallinnossa aivan liikaa väkeä ja siksi pitää hirviä, susia sun muita saada lisää että saadaan kaikki riistahallinnon väki työllistettyä paperien siirtelyllä pöydältä toiselle ja viisaitten lausuntojen antamiseen toinen toisilleen.
Planter:
”Kaikki lienevät likimain yhtä mieltä, että paras mittari on hirvikolareiden määrä. Laskentaa mitä se näyttää:
Vuonna 2012 hirvikolareita oli 1366
Vuonna 2017 hirvikolareita oli 2173”Tässäkin pitää ottaa huomioon että tuon 5 vuoden aikana on rakennettu valtion varoin hirviaitaa muutama tuhat kilometriä. Eli meille on tuona aikana tullut paljon sellaisia vilkkaasti liikennöityjä tiekilometrejä, joihin hirvi pääsee toljailemaan vain jos joku on rikkonut aidan.
Eli jos hirvikanta olisi pysynyt vakiona tuon 5 vuotta, olisi kolareitten määrän pitänyt tippua reilusti, kannasta riippumattomista syistä. Eli nuo luvut ovat paljon pahempia kuin ne pelkät numerot osoittavat.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Harrastelija oikeassa! Sähköauto on kehitystavoite lähinnä tällä hetkellä. Eikä tosiaankaan ole mitään varmaa että edes henkilöautot olisivat joskus kaikki edes hybridejä. Polttomoottorissakin löytyy yhä vielä kehitettävää. Merkittävä asia on myös täällä pohjoisessa auton lämmitys. Kun se otetaan kunnolla huomioon, niin polttomootori voittaa aina.
Silloin kun sähkö tuotetaan lämpövoimalla, niin hyötysuhde on vähän yli 40%. Kaukolämmön tuotantoon yhdistettynä toki paljonkin parempi. Mutta eikö talvella polttomoottoriauton hyötysuhdekkin ole lähelle kaukolämpölaitoksen luokkaa, hukkalämpöhän käytetään hyödyksi autossakin.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Riippumaton ajattelija:
”Eipä se kauppatapa määrittele mittaus/hakkuumenetelmää. Ja miten kuormien sidonta on automatisoitu?”
en ainakaan ole koskaan kuullut että hankitakaupan puut mitattaisiin motomitalla.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Seuraavaksi ehdotetaan varmaan että jokaista taimikkohehtaaria kohti pitää olla kaksi katoksella varustettua heinähäkkiä hirville.
Onko se niin vaikeaa ymmärtää että ongelmaan auttaa vain ja ainoastaan syövien leukojen ja täytettävien pötsien määrän vähentäminen.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Arvasin että kyllä joku valopää vielä ottaa esiin koppelonkin. Miksi hrven jälkiä on vain juuri siellä missä syöntejäkin. Ilmeisesti hirvi ja koppelo ovat olleet kimpassa ja hirvi on luvannut että minä kyllä teen jäljet joka paikkaan, mistä sinä syöt. Sen verran tarkkaan kyllä alueen seuloimme ettei siellä mitään koppelon pesää ollut tekeillä. En ole varma kyllä koska koppelo pesii, mutta tuskimpa syyskesällä.
Tämä oli jo toinen kerta kun hirvet söivät keväällä istutettuja männyntaimia. Ensimmäisellä kerralla 2012 syönti tapahtui ohikulkiessa, mutta kun polunpaikka vaihtui monesti, niin tuhojakin tuli melkoisesti.
Silloin taimia oli kahdessa kuviolla, siellä pienemmällä kuviolla oli pari tainta jotka olivat selvästi linnun syömiä, jopa jäljetkin löytyi.
Viime kesän syönnissä ei enää ollut kyse ohikulusta, vaan taimikossa oli pyritty edes takaisin, aivan kuin olisi etsitty taimia. Tuho oli kuvion kosteimmassa laidassa, jossa on selkeää soistumaa,
Terveisin: Korpituvan Taneli
Minä näkisinkin kuormainvaakamittauksen nimen omaan kuidun ja energiapuun hankintakaupan pelastajana. Vihdoinkin metsäpuolellakin otettiin käyttöön systeemi joka esim maidon tuotannossa ja kuljetuksessa on ollut käytössä jo viitisen kymmentä vuotta.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Metsuri motokuski:
”Toki sen myönnän että hirvikanta on paikoitellen liian korkea mutta annetaan organisaatioille työrauha ja katsotaan mihinkä homma menee.”
Olen nyt seurannut 50-luvun lopulta hirvitilannetta määrätyllä alueella ja tiedän kyllä mistä puhun. Hulluimmillaanhan se oli 60-luvun loppupuolelta 70-luvun alkuun. Meillä kun kanta ryöpsähti korkeaksi jo hiukan aiemmin kuin muualla. Niinpä korjausliikkeetkin toki tulivat aiemmin kuin muualla. Hulluimmillaan alueella oli sitten kuutisensataa lupaakin vuodessa. Siis sillä alueella on nykyisisin sellaiset 150….250 lupaa. No ei kai niitä minään vuotena sitä määrää ihan ammuttu, mutta kun lupamäärä oli pitkään suuri, niin kyllähän se alkoi tuntumaan kannassa.
Tämän jälkeen on vaihteluita ollut puoleen ja toiseen, kunnes nyt taas oikein tavoitteellisesti on lähdetty kantaa kasvattamaan. Eihän siinä sitten yhden vuoden 100% kaato, ilman mitään pankkitalletuksia heti auta.
Pidä Sinä Metsuri Motokuski minua minkälaisena marisijana tahansa se on aivan sama. Minä olen vain tähän riistajärjestelmään tilastoineen lopullisesti tympääntynyt, kun enää ei uskota puhettakaan, yritetään vain vääntää näköharhaksi metsänomistajan havainnot.
korvausjärjestelmästä olen kerran saanut kunnon korvauksen ja ihan ilman mitään nykyisen kaltaisia silmänkääntötemppuja. No, se olikin 70-lukua se. Nykyisin korvausjärjestelmä arviointiohjeineen on täysin valjastettu tuottamaan valheellisia tilastoja siitä että hirvituhoja ei ole. Kuitenkin VMI tilastot pienellä viiveellä ovat toista mieltä.
Tämä kesäsyönti sai lopullisesti pinnan palamaan, sitä kun ei virallisesti ole olemassakaan. Eitarvitse tulla edes katsomaan kun hirvi ei vain yksinkertaisesti syö mäntyä kesällä. Siinä käsityksessä toki olin minäkin vuosikymmenet, mutta ymmärrän toki muuttaa mielipiteeni kun näen. Virallinen riistaorganisaatio vain tietää asian niin varmaksi ettei tarvitse edes lähteä katsomaankaan, sellaista harhanäkyä.
Tilastoikaa mitä haluatte ja uskokaa niihin kuin pässi suuriin sarviinsa. Hirviongelma helpottaa vain kantaa pienentämällä ja sen ensimmäinen askel olisi kantatavoitteen pudottaminen, eikä nostaminen niinkuin meillä täällä.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Kyllä täällä on pikkusaha ostanut tuollaisenkin erän tukkeja, kun vein ihan maantien varteen asti. Latvat jää sitten itselle. Joskus oli kuitupuullakin isoillakin 10 mottia minimierä, mutta nykyisin kai 30 mottia.
Jos naapurilla jonkun kanssa kauppa niin saattaa kelvata pienikin erä kun vie naapurin pinon viereen. Pyrkivät kyllä joustamaan kun voi toiste olla suurempierä kyseessä.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Saahan noita tilastoprosentteja värkättyä kun kaikkia lupia ei saa käyttää, pitää jättä pakkiireillekkin jotain. Sitten vielä se piirileikki, että saako ampua nupan vai sarvipään vai pitääkö se olla sarvipuoli. Kyllä ne yleensä kaikki on ampuneet tässä meidän kylän seurassa mitä pankkirilta on lupia hersynyt. Siinä toisessa seurassa joku kyläosasto on harrastanut kyllä sitä pakastimen täyttöammuntaakin.
Tuo hirvihomma on kyllä sellainen pyrogratian piirileikki ettei paremmasta väliä. En kyllä ymmärrä tuota pankkilupa hommaa ollenkaan, kaikkia lupia ei saa käyttää, että saataisiin alhaisempia kaatoprosentteja.
Yksi piirileikki on tämä jahtipäiviä roimasti lisäävä systeemi kun pitää olla justiin määrätyntyyppinen elukka. Sitten pitää vielä panna kaikki mihet yhteen seurueeseen ettei mene vahingossa kaksi viimeistä hirveä nurin yhtä aikaa. Tervettä talonpoikaisjärkeä tarvittaisiin siihen systeemiin. Mutta eihän se passaa saattaisi joutua muutama virkailija kortistoon, kun homma yksinkertaistuu liikaa.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Kyllä tänä vuonna oli sentään sänki peitossa kunnolla, mutta silti jätkän toteamus pitää paikkansa. Monesti on kylillä kynnökset näkyvissä ja metsässä on sitten senkin edestä.
Terveisin: Korpituvan Taneli