Käyttäjän Korpituvan Taneli kirjoittamat vastaukset
-
Tähän asti sellutehtailla on kyllä haluttu nopeammin kasvavaa puuta ja kirottu oikein kitukuusikoiden puuta kun siinä on niin paljon muuta kuin selluloosaa..
Ilmeisesti on niin ettei liian opeaan kasvanutta puuta edes ole tullut vielä tehtaille ja epäilen ettei liian nopea kasvu tule jatkossakaan olemaan sellunkeittäjien ongelma.Siinä mielessä sellu ja tukkipuun vaatimukset yhtyvät että sellupuunkin pitäisi olla kohtuu suoraa ja vähäoksaista, että saanto olisi hyvä.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Jos erikseen lahonkestoa tavoitellaan, niin silloin toki käytetään nimenomaan kuusta.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Huskun jonssin ja tilhin merkeillä varustetuista purkeista olen lirutellut.
Seossuhde 1:40, näiden heidän mittasäiliöitten mukaan. Olen tosin todennut että hiukan laihemmaksi se jää. Kun on ottanut 10 desiä mittasäiliön mukaan niin astian pohjalle jää vielä, tuskin kuitenkaan on ylitäyttöä astioissa.
Niin ja tietysti 98 bensa.Terveisin: Korpituvan Taneli
Äänestin aikanaan EU liittymistä vastaan, koska en oikein uskonut niihin auvoisiin unelmiin mitä kansalle syötettiin.
Sitten kun siihen kuitenkin liityttiin, niin sanoin että pulinat pois ja nyt sitten ollaan EUssa.. Nyt minäkin taidan alkaa vähitellen pulisemaan taas.Terveisin: Korpituvan Taneli
Jos kuusessa on millin lustot, niin se on melkein ligniiniä koko puu, sellua tulee nuukasti. Eipä näytä Jätkän tietämys ulottuvan sellun keiton puolelle. Sepä siitä.
Kaskisten alkuperäisistä hakuista rumpuhakkuun ja rankahakkuun meni noin 65cm suora puu läpi, jos se ajettiin sinne yksin.
Kyse ei ole niinkään moottorin tehosta vaan mahtumisesta hakkuun. Kyllähän ne moottorit kivasti ulvahti sellaiselle puulle kuitekin.
80/90-lukujen taitteessa rakennetun uuden linjan hakkuun ei ihan yhtä suuri puu enää mahtunut, en muista tarkkaa mittaa.Terveisin: Korpituvan Taneli
Nyt jätkä puhuu palturia.
En nyt puutu tuohon tukkipuun laatuun, viittaan vain puun takusen kommmenttiin, että hyvin on mennyt kaupaksi nopeasti kasvanut kuusi.Sellupuuna kuusi kyllä vain paranee, mitä nopeammin se kasvaa. Tumman kesäpuun osuus pienenee ja saanto paranee. Kuivan sydänpuun osuus vähenee, sellun laatu paranee. Mitä isompi puu sen pienempi on jäännöskuoren prosentti hakkeessa. Tosin hakkuihin mahtuu vain alle 50 cm pölli.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Olen tähän asti hymähdellyt EU erolla intoilijoille, mutta alkaa hiljalleen tuntua siltä että he ovat todella oikeassa.
Eihän tässäkään ole kysymys muusta kuin Suomalaisten lampaannahkaisuudesta.Terveisin: Korpituvan Taneli
MIISU4F:
”AIi minäkö haukun! Täh. Mistä toi nyt tuli! Se vain sopi niin hyvin, kun sanoin, että kaikilla on sama ihmisarvo teki mitä työtä vaan ja oli vaikka sudettisavolainen tai sudanilainen. ”Tämä episodi todistaa vain sen ettei pidä käyttää nimikkeitä joiden merkitystä ei tunne. Se merkitys kun voi olla erilainen eri henkilöille.
Uskon vahvasti ettei Miisu kyllä halunnut ketään mollata.
Uskon että hän on ihan tosissaan hoitaessaan metsissä työskentelevien etuja. Samalla hän puhuu meidän kaikkien puolesta. Meille muille ei ole ollenkaan samantekevää miten metsäalalla palkalla olevat voivat. Jos jäämme kokonaan ulkomaisen, taksoja polkevan, halpatyövoiman varaan, niin se tietää vaikeuksia Suomen metsäsektorille.Terveisin: Korpituvan Taneli
Puuliitto ei tosiaankaan ole ottanut mitään viranomaisvaltuuksia, vaan tekee normaalia edunvalvontatyötään.
Meidän kaikkien etu on että työehtosopimuksia, lakeja ja turvallisuusmääräyksiä noudatetaan. Kyllähän me saamme olla ammattiyhdistysliikkeelle kiitollisia siitä että suomessa on asiat hyvin ja kohtuullisessa tasapainossa oleva rauhallinen rinnakkainelo eri kansankerrosten välillä.Puuliiton toimet ovat vuosien saatossa olleet kohtuulisen maltillisia, voin kyllä uskoa asiaan sen kummemmin perehtymättä, että jos se asettaa saarron niin siihen on kyllä perusteltu syy.
Ei ole syytä yrittää painaa ammattiyhdistysliikettä ja palkansaajia, me olemme kaikki samassa veneessä ja sitä on turha keikuttaa.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Miisu4F:
”Kuulin kuntoutuksessa, että sudeettisavolainen on entisajan nimitys pohjanmaan ja savon rajamailla asuvasta henkilöstä. Kuopiolainen kertoi, ettei ole sudeettisavolainen, kun sitä häneltä kysyttiin. Niin siitä se.”En seannut mitään mihinkään, vaan kerroin historiallisen tosiasian tuon nimityksen alkuperästä. Jos ei kelpaa niin sitten joku kertoo mitä se Sudeetti siinä muuta tarkoittaa ja mistä on peräisin.
Terveisin: Korpituvan Taneli