Käyttäjän Korpituvan Taneli kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,681 - 2,690 (kaikkiaan 5,335)
  • Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Nyt putosin Rane kärryiltä? Millä tavalla metsässä verotetaan sijoitettua pääomaa?

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Eiköhän se ohje tuohon ole ollut se että vuorokauden keskilämmön pitää olla pysyvästi alle nollan. Eli ehkä joskus marraskuussa voisi olla sellainen tilanne.
    Ongelmahan on siinä että puu on jo syksyllä levossa, se ei esimerkiksi vuoda pihkaa vauriokohtaan. Sienitaudit kuitenkin ovat vielä voimissaan.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Suorittavalta alkaa asialliset perusteet loppua. Kun toistuvasti pitää käydä vastapuolen henkilöihin kiinni.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Kysymys oli koivun oksien keppikarsinnan oikeasta ajankohdasta!
    Ei siis tuoreitten oksien karsinnasta, eikä männyn karsinnasta.

    Joskus tuntuu että tälläiseen hyvin selväänkin yhden asian kysymykseen vastaillaan mitä sattuu, eli asian vierestä. Jollekkin voi tulla vääriä käsityksiä asiasta.

    Asian vierestä puhumista ei tietenkään ole, jos otetaan kantaa koivun kuivien oksien karsintatapoihin ja siihen onko homma yleensä järkevää.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Tuo K Moilasen periaate on käytössä kyllä metsätiloillakin, kun myyt tilan saat vähentää hankintahinnan. Siinä jopa käytetään hankintameno olettamaa, eli joissain tapauksissa saa vähentää paljon enemmän kuin hankintahinnan.
    Jos ostat jonkun tuotantolaitoksen, niin et toki sielläkään saa suoraan vähentää laitoksen ostohintaa tuotteitten myyntihinnasta. Metsä on tuotantolaitos.

    Mielestäni metsäkiinteistöjen kaupoissa verokohtelu on aika kohdillaan. Ainoa jota vähän pidän kummajaisena on varainsiirtovero.
    Eri asia sitten on, olisiko oltava jotain veroporkkanoita, joilla mersäkiinteistöjen kauppaa voisi vilkastuttaa.

    Metsätalouden tulosta verotus on aika ankaraa. Siinäkin suuremmat varaukset tasaisivat hommaa ihan mukavasti.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Joo, tosiaan tuntee jonkun riistoneuvoston jäsenen, niin ottaa häneen yhteyttä??
    Luuletko todella sen vaikuttavan? Taidat tosiaankin olla aika sinisilmäinen. Luuletko todella että siellä kuunnellaan maanomistajia.
    Poliittisten päättäjien kautta vaikuttaa, jos vaikuttaa. Se vain on hyvin pitkä tie.

    Metsästysseuroissa on joitain sellaisiakin henkilöitä että he osaavat ajatella hirvistä myös vahinkopuolta. He vain tulevat jyrätyiksi, enemmistön toimesta siellä.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Minä olisin kyllä poistamassa koko lupamaksut, jos sillä saadaan enemmän hirviä pönttöön pantua.
    Hirvituhokorvaukset on seurausta ylisuuresta hirvikannasta. Tuplataan kaikkien seurojen lupamäärät, ja ellei seura ammu kaikkia niin jollekkin toiselle sitten luvat joulukuun alussa. Kyllä metsästysseuroistakin löytyy ampumahaluja. Jos seuroissa ei ole ampumahaluja niin seuraavana vuonna koko lupakäytäntö nurin, hirvi vapaaksi riistaksi. ei siinä sitten enää mitään lupamaksuvaroja tarvita korvauksiin.

    Joku sanoo nyt että valkopersepeura lisääntyy, vaikka siihen ei tarvita lupia. Joo ei valtion lupia, mutta seurat itse asettavat jäsenilleen rajoitteita. Heitetään kokeeksi koko seurat yli laidan. Mitä me teemme sellaisella vuokralaisella joka ilman vuokraa, mutta ei tee hommiaan.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Ongelma, eli liian suuri hirvikanta on edelleen olemassa!
    Kun tämä ei ole mikään luonnonongelma vaan ihan ihmisten aiheuttava vitsaus, niin siihen voi saada jopa puhumalla jotain tolkkuakin.

    Jollet ymmärrä mistä on kysymys, niin ajatteleppa jos sinun olohuoneessasi joku tulisi kasvattamaan vaikka keittiöyrttejä. Kastelisi niitä sinun vesijohdostasi ja pitäisi päivänvalolamppua viljelmän päällä sinun sähkölläsi. Emännän kukat saisivat väistyä hyötykasvien tieltä, yrtithään olisi kätevää istuttaa niihin ruukkuihin.
    Sitten hän määrävälein tulisi korjaamaan sadon, saapastellen sisään kuin omistaja ikään. Sitten hän antaisi sinulle joka kerta pikkuriikkisen makupalan yrteistä ja tietysti myisi hyvään hintaan oman ylijäämänsä.

    Tälläistä on hirven kasvatus toisten mailla.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Mahdollisesti yhteen kirjoitettuna, joo.
    Eikös siinä ole kuitenkin pieni vivahde ero, siis mahollisuus korostaa asiaa eri tavoin?

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Kaikki tänne kirjoittavat, hirvistä valittavat, ovat tehneet sopimuksen seuran kanssa, ei ole tullut esiin ainakaan että joltain sopimus puuttuisi, vai onko?

    Miksi sitten toistuvasti tuot esiin että pitäisi tehdä itsekkin jotakin? Ei kö kaikilla sitten riitäkkään tuo että on käyttänyt toimeenpanovaltaansa?

    Terveisin: Korpituvan Taneli

Esillä 10 vastausta, 2,681 - 2,690 (kaikkiaan 5,335)