Käyttäjän Korpituvan Taneli kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,361 - 3,370 (kaikkiaan 5,335)
  • Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Älä turhaan kaiva, meitä Suomeksi kirjoittaviakin on vielä porukassa ja kyllä nuokin keikarit väsyvät pian sivistyssanakirjan selaukseen.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Se laaduttaminen onnistuu kyllä, sahallahan se sitten kuitenkin lopulta tehdään nykyisinkin. Se miksi sitä ei tehdä on yksinkertaisesti se että siten puun hinta hinkkautuisi vähitellen ylöspäin. Kun bulkin hinnalla saa kaikkea bulkista parhaaseen laatuun, niin eihän sitä nyt kannata hyvää bisnestä laatumaksutavalla pilata

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Abietes ja Roisto reipas nyt vasta tortut väänsivät tähän keskusteluun.
    Toivottavasti näimme jo koko kirjon minkä saitte kopioitua sivistyssanakirjasta.

    Koittakaapa edes vaihtaa sähköpostiosoitteita että voitte sikailla sivistyssanoillanne keskenään, ettekä saastuta palstaa.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Juuri tuota minäkin olen uumoillut, että sieltä vuotaa vielä enemmän. Mökkiläisen jätevesihaitat näkyvät ja tuntuvat heti itselle ja naapurille, mutta tuo ns ”puhdistettu” taajamajätevesi haisee toiselle puolen Suomenlahden.

    Juuri näiden epäilysten takia en ole oikein lämmennyt tuolle umpisäiliöhommalle, vaikka se olisi ehkä yksinkertaisin ja jopa kohtuu hintainenkin ratkaisu. Minullakin mökillä olisi jotain tehtävä, jos sinne aikoo tehdä edes kunnollisen saunan ja siihen pesupaikan muutenkin kun saunonnan yhteydessä käytettäväksi.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Kyllä Vastaisku ja Hyöteikkö ovat kirjoittajina yhtä kantavia voimia kuin muutkin. Ei heillä ainakaan ole merkittävästi moden poistamia hävyttömyyksiä tilillään, niinkuin eräillä muilla……

    Tuo ajatus ketjujen lopettamisesta.. En nyt oikein ole varma olisiko siinä itua?
    Aikanaan olin kovastikkin sitä mieltä että yksi asia ketjuun, mutta juuri tuo ”Raivaussahojen ykköspyssy ketju tuntuu toimivan vaikka aihe vähän vaihteleekin. Niin että antaa olla.
    Tuo mainittu hirviketju on pysynyt kai hyvin hirvissä, niin mitäs siinä sitten.

    Jossain vaiheessa tullaan varmaan sillekkin rajalle että joku ketju on vain liian pitkä ja raskas avata. Silloin kai mode voi sen sulkea uusilta viesteiltä, mutta se jää kuitenkin luettavaksi.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Tuo laatumaksutapa olisi mielestäni keino nostaa Suomalaisen tukin hintaa. Minulle siitä tuskin paljon apua olisi, minun tukkini eivät varmaankaan ole ihan sitä huippulaatua, jos luokittelemaan ruvettais.

    Raakapuun vienti tulee minulle luontaisesti mieleen kun olen ensimmäiset puukauppani 60-luvulla tehnyt nimenomaan vientiin.
    Kaivospuu oli vallan Englannin vientiin, samoin metrinen, 4 jalkainen ja vielä kaksimetrinenkin paperipuu. Yksi erä 4 metristä paperipuuta taisi mennä kotimaahan, samoin kuin ns sullipuu, joka meni uusille sulfaattisellua tekeville tehtaille.
    Vain tukit menivät aina kotimaahan.
    Tälläinen oli tilanne 60-luvulla Suupohjan alueella. Vielä Kaskisten tehtaan käynnistyminenkään ei lopettanut vientiä kokonaan.
    Raakapuun vientiä Metsäliitto piti tärkeänä asiana, nimenomaan hintakontrollin takia. Määrien ei tarvinnut olla niin massiivisia, kunhan oli henkireikä ulkomaailmaan.

    Nyt haikailisin lähinnä tukin vientiä. Tuntuu vain siltä ettei siitä vieläkään makseta sitä mitä pitäisi. Ei kai olisi pahitteeksi, vaikka samalla raotettaisiin myös kuitupuun vientiä.
    Mistä löytyy se taho joka homman organisoisi? Yksityiset firmatkin voisivat kiinnostua asiasta. Olisiko Ruotsin puolella vielä joku sellainen organisaatio, jolla ei olisi kytköstä Suomen kolmen suuren allianssiin?

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Innostuin avaamaan uuden ketjun tuolle asialle, kun sain heti pari kommenttiakin mukaan. Saa se ketju omistautua sille harvennukselle.

    ”En tiedä mihin tämän ”väärän” Metsäliiton laatutyvien (männyn) paremman hinnan maksatus kaatui. Itsekkin joskus semmoisen kaupan pääsin tekemään. Olisikin mukava tietää. Tanelin ajatus sinällään mhy:stä hyvä mutta paljon pitää tapahtua kehittymistä niissä ennen.”
    Lähettäjä: jees h-valta

    ”Tuossa metsälehden jutussa: ”Lopen Rakennuspuun sahaamat karsitut männyntyvet ovat arvossaan Italiassa ja Saksassa. Toisin kuin kotimaassa Euroopassa puusepät lukevat suomalaisen oksattoman männyn jalopuuksi.”
    Edelleen: ”Lopella toimiva saha maksaa erikoistyvitukista kaksinkertaisen hinnan sahalle toimitettuna…”
    Pystykarsitulla tyvitukilla on jo nyt tuplahinta normitavaraan verrattuna. Hirvityvet menevät hakkeeksi.”
    Lähettäjä: Anton Chigurh

    Viestejä keräili: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Menee nyt vähän ohi aiheesta, mutta onhan laatu aina mukana kun metsänkäsittelytavoista puhutaan.

    Se miksi meillä ei ole havu tukeille laatumaksutapa käytössä, johtuu vain siitä että nykysysteemilläkin ostajat saavat riittävän laadukasta raaka-ainetta sahoilleen ja bulkkitavaran hinnalla.
    Laatumaksutapa, muussakin kuin erikoistyvissä, parantaisi kyllä tukin laatua, mutta se ilmeisesti nostaisi myös hintaa. Saattaisi käydä niinkin että näille laatuluokitelluille puille voisi löytyä rahakkaita ostajia ulkomailta ja omat sahat saisivat sahata entistä huonompaa tavaraa.
    Olenkin monesti pohtinut, että kun olisi vielä olemassa 50-luvun Metsäliitto, joka ajattelisi vain omistajiensa kantohintaa. Tälläiselle organisaatiolle olisi tilausta, muunkin raakapuun kuin tukin, keräily ja vienti pienessäkin mittakaavassa ulos, toisi Suomenkin puumarkkinoille todellisen kilpailun. Nyt Suomen puumarkkina on aivan liian suljettu.

    Olisikohan näistä suurenneista ja muutenkin muutostilassa olevista Metsänhoitoyhdistyksistä tähän hommaan?

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Kyllähän Jees on asiantuntija tällä alalla. Totuus on se että jotain kai piti ruveta tekemään haja-asutusalueellakin, homma alkoi livetä lapasesta. Kysymys oli lähinnä siitä että vesivessat alkoivat sielläkin yleistyä. Jos olis saatu se taitettua erilaisten kuivakäymälöiden avulla, niin tilanne olisi ollut aivan toinen.

    Aikanaan hajaasutusalueella asui moninkertainen väkimäärä, eikä ollut mitään jätevesiongelmaa. Kuivakäymälät tyhjättiin tarkoin maalouden tarpeisiin. Ei ollut myöskään johdoissa kulkevia pesuvesiä. Saunoissa toimi maaimeytys, pyykki ja tiskivedet kaadeltiin tunkion kupeeseen.
    Jo näiden pesuvesien keräily putkiin ja kaivoihin teki jeessin mainitsemia ongelmia purkuojiin. Vesivessojen rakentaminen sitten räjäytti homman.

    Sitten nämä taitamattomat ympäristöihmiset alkoivat rinnastaa kaikki hajaalueitten jätevedet vessavesiin ja soppa oli valmis.
    Nyt pitäisi vain saada kerityksi asiaa hiukan taakseppäin. Tärkeintä olisi saada kuiväkäymälät uudelleen muotiin, ehkä hiukan nykyaikaistettuina, mutta kuitenkin vessa ilman vettä.
    Näiden pesuvesien kanssa me kyllä pystyisimme elämään, vähän vähemmälläkin tekniikalla.

    Terveisin: Korpituvan Taneli

    Korpituvan Taneli Korpituvan Taneli

    Siinä oli silloin hiukan muutakin sananvaihtoa, jos muistat….

    Terveisin: Korpituvan Taneli

Esillä 10 vastausta, 3,361 - 3,370 (kaikkiaan 5,335)