Käyttäjän Korpituvan Taneli kirjoittamat vastaukset
-
Jees H-valta:
”Aika poikia ollaan sitte räksöttämään kun Tanelikin tuossa piskin rooliin pääsi.”Kyllähän Taneli (ent. Vaari) on aina ollut Antonin lahkeessa roikkuva piski, ei siinä mitään uutta ole.
V 2010 keväällä Anton puuhasi omaan kutsutapaamistaan ja ilmoitti selvästi että Vaarilla ei ole siihen mitään asiaa. Nyt hän kuitenkin heltyi kutsumaan viime kesänä kaikki, kiitos vieläkin isännälle ja erityisesti emännälle vieraanvaraisuudesta.
Olemme vain nyt palanneet yksinkertaiseen päiväjärjestykseen.Terveisin: Korpituvan Taneli
Minä tiedä noista sosialistidarvinismeistä, mutta tosiasia toki on että lapsikuolleisuuden raju pienentyminen on yksi allergioitten määrään vaikuttava tekijä. On selvää että osa aiemmista lapsena kuolleista kuoli juuri vakaviin ja hoitamattomiin allergioihin. Samoin on selvää että juuri vahvimmat jäivät jäljelle. Heille joko ei tule allergisia oireita tai ne haittaavat vain vähän.
Olen silti samaa mieltä A.Jalkasen kanssa siitä että lapsikuolleisuuden väheneminen on yksinomaan myönteinen asia. Pitää vain tunnustaa sen kaikki seurannaisilmiöt ja hyväksyä ne.
Kuten jo sanoin, liika suuri hirvimäärä on varmaankin mieluummin allergioita lisäävä asia kuin vähentävä. Sen merkitys vain on niin vähäinen, että sen mainitseminenkin, ison hirvikannan haittapuolena, saa aikaan vain sanojan asiallistenkin lausuntojen naurunalaiseksi tulemisen.
Mielenkiintoista kun tutkimuksissa on todettu että allergioita on kaupungeissa huomattavast maaseutua enemmän. Mitenkäs ne Hirveät Hirvet sen allergian erityisesti siellä kaupungissa aiheuttaisivat.
Taitaa olla paremminkin niin että allergioiden ikioma happitatti on juuri kaupungeissa. Kaupunki ympäristössä on enemmän ihmiselle vieraita elementtejä, ei yksinomaan kemiallisia yhdisteitä, vaan asia laajemmin käsittäen.Terveisin: Korpituvan Taneli
Silloin kun Leevi esitti sitä vedonlyöntiä, niin kukaan ei hennonut Leevin varojen kimppuun käydä. Minäkin varoin visusti puhumasta mitään AIV-liuospullon kokoisesta pullosta, kas kun nyt ei ollutkaan maksajana Puun takaisen kaltaista rahamiestä, niinkuin siinä viime talven vedossa. Mehän siitä sitten kesällä siemailimme ja vielä jäi tähteeksikin.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Minä tässä olen ilmeisesti tipahtanut jostain junasta ja kopauttanut vielä, muutenkin huonon, pääni. En nimittäin ollenkaan ymmärrä suojelua 20 vuoden määräajaksi???
Minusta suojelu on suojelua ja tarkoitettu pysyväksi toimenpiteeksi. En silti sitä sano etteikö seuraavat sukupolvet saisi arvioida suojelunkin uudelleen, mutta pääsääntöisesti pidän suojelua pysyvänä toimenpiteenä.
Mitä järkeä on suojelussa 20 vuoden ajaksi. No ok voisinhan minäkin panna kuivat kankaani ensin sopivaan kuntoon ja suojella sitten 20 vuodeksi ja tyttö saisi sitten harventaa 2-harvennuksen ja taas vaikka 30 vuoden suojelu ja sitten päätehakkuu. Onks järkee mitä? On tietysti, saa odotusajalta korvausta ja hakkuutulot ei vähenisi.Mutta onko tässä hommassa yhteiskunnan rahan käytön kannalta mitään mieltä?
Eihän 20 vuotta ole mikään aika vielä metsänkierrossa. Suojeluhan vaatii vähän enemmän kuin yhden kierron ajan että metsä alkaa muistuttaa luonnontilaista metsää. Suojelualueellahan pitää olla jo vanhuuttaankin kuolleita puita yms.Käytetään ne suojelurahat mieluummin pysyvien suojelukohteitten lunastamiseen valtion haltuun.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Anton:
”Nuo allergiathan ovat lisääntyneet meillä vuodesta 1970 lähtien 1000%. Suora seuraus jokaiselle metsäneliömetrille ulottuvasta holtittomasta sorkkaeläinlaidunnuksesta, joka nosti hirvikannan about luonnolliselta tasolta kymmenkertaiseksi muutamassa vuodessa.”Ammumpahan alas tuon tilastoharhan jo seitsemännennentoista kerran, täällä metsälehden palstalla.
En ollenkaan väitä ettei allergiat ole lisääntyneet, mutta mitään tuollaisia tilastoituja todisteita siitä ei ole.
Varmaakin diagnosoidut allergiatapaukset ovat lisääntyneet tuon 1000%, jos kerran Anton niin sanoo. Se ei kuitenkaan todista mitään muuta kuin sitä että vasta tänä aikana lääkärit ovat alkaneet noteeraamaan allergian.
Muistutan että 50 ja 60 lukujen taitteessa Suomessa tunnustettiin että on yleensä olemassa sellainen tautiryhmä kuin allergiat. Sitten menikin yksi lääkärisukupolvi, että tuo asia hyväksyttiin yleisesti. Tässä sivussa kehittyivät sitten diagnostiikka menetelmät yms.
Vasta tämän vuosituhannen vuosittaisia allergiatilastoja voidaan verrata toisiinsa, niin että niistä voidaan todella tehdä päätelmiä allergian esiintymisen muutoksista.Vaikka olenkin Antonin kanssa herttaisen yksimielinen siitä että hirviä on hirveästi liikaa, niin allergioiden mahdolliseen lisääntymiseen sillä asialla on mielestäni hyvin marginaalinen vaikutus.
Kyllähän se vaikutus mitä sillä on, todellakin on allergioita lisäävä. Kuitenkin on yliampuvaa edes mainita suurta hirvikantaa ollenkaan kun puhutaan allergioiden syistä.Terveisin: Korpituvan Taneli
Niin kun kerran susi on niin pyhä elukka, että ihmisen pitää mukautua ja tarvittaessa väistää, niin miksi se sopeutumis- ja väistövelvollisisuus sitten pitää koskea vain osaa kansasta?
Terveisin: Korpituvan Taneli
Tässä männä viikolla oli paikallisessa aviisissa (Ilkka) kirjoitus ja muutama kuvakin. Olivat sudet käyneet Isojoella harjoittelemassa lampaantappamista.
13 lampaan laumasta löytyi kuolleena 11 laitumelta ja viereisestä joesta ja yksi laitumelta henkitoreissaan, piti lopettaa. Yksi lampaista oli jutun kirjoittamisen aikoihin vielä kateissa. liekkö joki kuljettanut kuolleena kauemmas?Huomionarvoista oli se että kaikilta oli hyvin samalla tavalla purtu kurkku auki ja syöty lampaita oli vain vähän. Asiantuntijoiden mukaan viittaa siihen että emo(t) on ollut opettamassa pennuille tappamisen jaloa taitoa.
Se siis siitä väitteestä että susi tappaa vain ravinnokseen. Ihan oli ollut urheilumetsästyksen maku.Jospa nämä hukkaset olisivat matkalla Harjavaltaan, vahtimaan haapaviljelmiä. Matkaa ei ole paljon enää jäljellä. Ne Pohjois-Satakunnan palstat ovat jo ihan vieressä.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Tässä hommassa pitää erottaa kaksi erillistä asiaa.
1. Alempi maantieverkko, joka tosiaankin rapistuu kovaa vauhtia.
2. Yksityiset metsäautotiet.Metsä-autotie verkosto on aikanaan rakennettu lähes valtion tuella. Mutta kukahan sen on antanut rapistua??? Tietysti teiden omistajat eli tiekunnat, viimekädessä metsänomistajat itse.
Olen ollut nyt kahden runkotieluokan metsätien perusparannuksessa mukana ja täytyy rehellisesti tunnustaa, että ainakin jälkimmäisessä perusparannustarpeen on tehnyt yksinomaan huono hoito.
Toivotaan nyt kuitenkin, että edes seuraavalla vaalikaudella saadaan taas tähänkin hommaan rahaa lisää. Että voidaan parantaa metsäteitä, niin että ne taas kestäisivät parikymmentävuotta hoitamattomina ja sitten taas perusparannus, eikö niin?
Terveisin: Korpituvan Taneli
Suden jälki:
”Kunhan vaan tiedät että ihmisen kädet levitettynä ovat melkein sentilleen samat kuin pituus.”Ei muuten pidä paikkaansa. Ns syliväli vaihtelee roimasti samanmittaisillakin. Toki tietysti pituus on tärkeä asia siinä.
Joskus poikasena Maamieskoulussa innostuimme mittailemaan näitä sylivälejä. Idea lähti siitä kun oli kaksi kaveria joilla toisella syliväli oli yli kaksi kertaa pidempi kuin toisella, toki siinä oli jo pituuseroakin paljon. Sitten kuitenkin huomasimme, että meillä tavallisen mittaisillakin ja yhtäpitkillä, eroa tuli herkästi 40…50 cm.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Puun takaa:
”Jotkut ovat väittäneet metsän uudistuvan itsestään.
Näin se ei todistettavasti ole.
Uusi metsälaki esitetyssä muodossaan lisää uudistumattomia aloja Suomessa.
Kenen etua se palvelee? ”Täsmällisesti sanottuna sinun jä jälkeläistesi etua se palvelee. Sinä puuntuottajana saat paremmin ja paremmalla hinnalla puusi kaupaksi, kun ylitarjontaa puusta on vähemmän.
Kansantaloudelle tuo asia on tietysti iso tappio.
Terveisin: Korpituvan Taneli