Käyttäjän Korpituvan Taneli kirjoittamat vastaukset
-
Jos niin haluat, niin mikäpäs siinä. Helppo hommahan tuo nyt on, kun morsio on jo suostumuksensa antanut.
Sinun pitää nyt vain selvittää mistä me tämän Kisi-neidon tavoitamme.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Kyllähän sitä voisi lähteä puhemieheksi, mutta lienee joku sopiva lähempänäkin.
Toisaalta Kisihän jo pelin avasi, eihän siihen muuta enää tarvitse kuin miehinen nyökkäys ja murahdus, että joo. Pitää vain selvittää mistä tämä Kisi löytyy.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Kisi:
”Onko muuten kehitetty konetta, joka lisäisi pökköä saunan kiukaaseen? Sille olis käyttöä.”6 m3:
”hanki itsellesi mies, joka tekee sen puolestasi.”Tämä asiahan jo käsiteltiin tuolla toisessa ketjussa. Tarvitaan vain teräsmiehen myöntymys.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Se vanhanpalstan porsaanreikä, jonka olemassaolon aikanaan näytin, on toki nyt tukossa.
Tiedähäntä nyt sitten, mutta aukotonta järjestelmää ei ole.Terveisin: Korpituvan Taneli
Niin ja pieni korokin on näissä laatutyvissä, ei suinkaan sallittu, vaan ihan valiolaadun edellytys.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Kyllähän se, 6tukki, niin on etteivät kaikki metsätaloudet opit sovi suoraan tontille evätkä sisätiloihin.
Tontilla harvemmin tehdään harvennushakkuita.
Laatutyvien vaatimukset ovat vähän erilaisia. Tontilla ja sisätiloissa pidetään sopivia haarautumia ihan hyvinä, toisin kuin metsässä. Mukavat muhkurat ja niiden väliset kuroutumatkin ovat kovin toivottavia, jopa joidenkin mielestä aivan välttämättömiä.Terveisin Korpituvan Taneli
6 m3:
”Tuossa hommassakin saha osoitti näppäryytensä. Taimien korkeus oli 1-2 metriä.”Olisi siihen ollut pörisemätönkin vaihtoehto, tuon mittaisessa taimikossa, eli raivausveitsi.
Terveisin: Korpituvan Taneli
6tukki:
”Vanha automiehen ohje pätee tässäkin: ”kannattaa koeajaa useampaa merkkiä, ennenkuin päättää lopullisesta valinnasta”.”Kyllä se kuitenkin pitää miehen tietää heti koeajon jälkeen onko kyseessä se oikea (ajoneuvo).
6tukki:
”Toisena mottonasi voisit pitää: ”nuorena metsurina tiedän, miten tylsää olisi kaataa samaa puuta vuodesta toiseen…””6tukkikin tietää kokemuksesta, miten paljon variaatioita siihen samankin puun kaatamiseen voi sisällyttää.
Toisaalta joskus on hyvä olla elämässä jotain tuttua ja turvallistakin.Terveisin: Korpituvan Taneli
Metsälä:
”Omistaja sai varmaan jo korvauksen ko. 114 tukkipuun taikka risun kantohinnasta eli korvausvaateessa on kysymys muista arvoista, kuten kiinteistön hinnan alentuminen. Sisältöä on muokattu ”Sehän tässä mielenkiintoista onkin, kun ei yhtiö ole edes tätä kantohintaa tilittänyt tontinomistajalle.
Terveisin: Korpituvan Taneli
Voisihan se tosiaan täältäkin putkahtaa esiin, koukut ulos vain.
Tosiasiassahan ne ensitapaamispaikat ovat varsin moninaisia. Ei välttämättä tarvitse olla soittoruokala.Esimerkiksi moton tai ajokoneen kopista saattaa sopiva löytyä. Pitää vain hiukan löysätä pipoa motojen suhteen.
Metsänomistajista on suuri osa naisia. saattavat hyvinkin arvostaa metsällistä osaamistasi. Voihan se olla myös naismetsuri tai pinojasi värteeraava toimihenkilö.
Sitten näin metsästysaikaan jätä se eväsreppu niin että jonkun naismetsästäjän koira sen varmasti löytää. Siinä tulee sitten taidotkin testattua, kun hän tekee niitä korvaavia voileipiä….Koukut vain ulos rohkeasti, mutta asiallisesti.
Terveisin: Korpituvan Taneli