Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,621 - 1,630 (kaikkiaan 10,085)
  • Metsuri motokuski

    Suomessa puukauppa on hyvinkin erilaista eri puolilla Suomea.  Tuollaisia 28 dm tai 31 dm mittoja ei saa joka paikassa vaikka kuinka yrittäisi. Jos teollisuudella ei ole käyttöä erikoismitoille niin ei niitä saa kauppaan vaikka mitä tekisi.

    Muistan työelämästä kerran yhden kaupan jossa päätuote oli 31 dm:n tukki. Niitä tehtiin aivan poskettomasti. Hinta listalla tuote oli niin korkealle hinnoiteltu että kone tarjosi sitä koko ajan. Silloin oli tehtaalle tarvittavaa pituutta ja melkein koko leimikko tehtiin niitä. Empä ole sen koommin sellaisia määriä tehnyt.

    Metsuri motokuski

    Minulle ei nyt kyllä avautunut mitä Metsä Masa tarkoitti. Mutta onko sillä väliäkään .

    Metsuri motokuski

    Mehtäukko on ihan oikeassa. Miettikää jos vielä olisi vallassa marinin johtama vihervasemmisto. Miten silloin nämä asiat olisivat.  Kepukin olisi siellä käskyläinen kuten viime hallituksessa. Sen kunniaksi kepustakin tuli vasemmistopuolue jonka äänestäjät kyllä huomasivat.

    Metsuri motokuski

    Jos ymmärsin oikein niin Jessen mielestä pedot voivat hoitaa suomen sorkkeläinkannan hoidon. Uskon että kovinkaan moni metsästäjä ei kouluta koiria ja käytä varoja kouluttamiseen että sudet voivat sen poistaa.

    Metsuri motokuski

    Pahinta noissa Metso korvauksissa on että valtion rahapulan takia korvaukset jäävät kauaksi todellisesta metsän arvosta.

    Anneli totesi että etelä Suomessa on vanhoja metsiä muutama kymmenen tuhatta hehtaaria. Kyllähän niistäkin muodostuu sellainen rahapotti että eihän sitä löydy mistään.

    Metsuri motokuski

    Lomakorvauksen laskenta perustuu lomaoikeuteen joka taas on kiinni palveluajasta samalla työnantajalla. Toki rahasumman pohjana on  laskennallinen tuntipalkka.  Siten sitä ei minusta suoraan ole tehty sahalla.

    Metsuri motokuski

    Eikös tuo ruokaraha mene niin että jos metsuri on yrittäjä hänellä on oikeus ruoka tai päiväraha vähennyksiin.

    Jos on taas työntekijä joutuu työnantaja maksamaan nämä korvaukset työntekijälle.

    Metsuri motokuski

    Minun autossa joka toinen huolto eli 30 000 km välein. Mulla se tulee puolessatoista vuodessa. Hinnaltaan se ei ole kallis. Muistaakseni 15 euroa.

    Metsuri motokuski

    Sen huomasin että noissa uusissa hybridi autoissa jarrut joutuvat paljon vähemmälle kun moottorijarrutus lataa akkuja ja sammuttaa moottorin. Jarrunesteet tunnutaan vaihdettavan useammin kuin ennen tehtiin.  Varmaan johtuu juuri tuosta vähästä jarrutuksesta.

    Metsuri motokuski

    Voi olla . Uskon kuitenkin että osaa. Se ei varmaan kuskin ensimmäinen laani ollut. Etkä sinäkään varmaan tiennyt montaako tavaralajia leimikosta lähtee.

    Meistä ei monikaan tykkää jos naapuri menee kysymään konekuskilta että paljonko puuta naapuri ”Möttösen” metsästä lähtee ?

Esillä 10 vastausta, 1,621 - 1,630 (kaikkiaan 10,085)