Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
Tuo palkkaus on minusta aika hyvin linjassa tehtävän vaativuuden kanssa. Kalusto ja varusteet työnantajalta ja matkakulut työntekijä hoitaa. Varmaan noille ansioille tuntitöinä pitäisi päästä. Perus duunarin tuntiansiot.
Metsuri motokuski 26.11.2024, 05:41Julkisen talouden suuruudella ja viennin tyrehtymisellä on aika vähän merkitystä. Minusta apli kirjoittaa asiaa ja olen samaa mieltä että Nokian, paperiteollisuuden ja venäjän kaupan tyrehtyminen oli asioita joista suomi ei vain pääse yli. Meille ei Nokian jälkeen ole mitään uutta veturia syntynyt. Kaikki uudet yritykset ovat jääneet pieneksi ja mitään suurta ei ole syntynyt. Tai sitten kun vähänkin potentiaalia yrityksessä on niin se on myyty ulkomaille
Tästä on hyvä podi myös olemassa:
Metsuri motokuski 25.11.2024, 20:18On niitä myös maanviljelijöitä jotka tosi pienillä ansioilla menevät. Liikevaihtoa löytyy mutta kulutkin ovat suuret suhteessa liikevaihtoon.
Metsuri motokuski 25.11.2024, 20:17Totta. Niin voi olla. Vieressä oli vanhempaa mallia samanlainen ja siinä oli vielä nappi jota painaa.
Metsuri motokuski 25.11.2024, 19:46Siinä mielessä toloppa on oikeassa että kaikissa nelivedoissa ei ole luistoneston pois otto nappia. Viikonloppuna yhdessä BMW i 5 mallista en sitä löytänyt. Kun lukee ohjekirjaa niin siellä todetaan kyllä että lumessa ajaessa tai auton kiinni juuttuessa voi luistoneston ottaa pois päältä. Tämähän perustuu siihen että auto jarruttaa tyhjää lyövät pyörää. Joten jos tarvii kaasua painaa auton eteenpäin menoon hangessa niin luistonesto vastaavasti jarruttaa. Normaalilla auratulla tiellä tietenkin luistonesto on hyvä olla päällä.
Metsuri motokuski 25.11.2024, 12:24Tuohan ominaisuus on kuin autojen luistonesto järjestelmä. Usein lumessa ajaessa otan sen pois päältä että ei ala jarruttamaan sutivaa pyörää. Auton kulku paranee huomattavasti.
Metsuri motokuski 25.11.2024, 12:08Aika vähän on tietoa mistä suomen kansantalouden alamäki johtuu. Kun lukee noita Kallen kirjoituksia niin vähän on kyllä tietämystä. Jos meillä oli uuden hallituksen alkaessa 12 miljardin alijäämä joka on muodostunut 16 v aikana niin eihän se nyt parin vuoden toimista ole syntynyt.
Meidän ongelma johtuu siitä osaltaan että näiden 16 v aikana ei valtion talouteen ole minkäänlaista puskuria synnytetty. On otettu velkaa ja niiden takaisin maksusta ei ole huolehdittu edes hyvinä aikoina. Velka on hyvä isäntä korjaamaan alijäämää ja laskusuhdannetta mutta valtiolla pitää olla varaa sitä ottaa. Nyt meillä olisi tarve velkaelvytykselle mutta varaa ei ole ottaa kun ei ole takaisinmaksukykyä.
Sen vuoksi kaikki pikkunäpertelyt ja yksittäiset syyt on turhia koska ne eivät ole koko seurauksen syitä. Vihreä siirtymä ei ole syy mihinkään lamaan eikä yritysten myynti ulkomaille. ( Muuten ne yritykset myy yritys eikä hallitus. Kalle. ) . Meidän valtion tilipussiin tulee vain liian vähän rahaa ja vanhojen lainojen lyhennykset ja korot vievät ison osan budjetista. Ne ovat kaikki pois sieltä elvytyksestä.
Metsuri motokuski 25.11.2024, 09:11Minä nyt en syyttäisi nuoria. Yleensä aikuiskoulutustuen koskee aikuisia. Noita narkkareita on kuitenkin aika pieni määrä nuorissa. Täytyy muistaa että Suomen suurin määrä alkoholisteja ja narkomaaneja oli sodan jälkeen. Joten ei se niin uutta ole.
Kyllähän tuo aikuisten työllistyminen on myös ongelma ja niissä on tosi paljon työyhteisöön sopimattomia henkilöitä.
Metsuri motokuski 25.11.2024, 09:06Ei kai toloppa 200 euron puhelin ole vastakohta 1500 eurolle. Onhan niitä puhelimia tuonkin hintahaitarin välillä. Nuo 200 euron puhelimet ovat poistuvia tuotteita joiden muistit ovat paljon pienempiä. Käytöstähän se tarve muodostuu.
Metsuri motokuski 25.11.2024, 06:21Ei taida oikein mitään automerkkiä sanoa toista paremmaksi. Eikös nämä kohta kaikki ole jotain Fordin, reilun tai citikan eri variaatioita. Samoja moottoreita ja voimansiirtoa työnnetään eri merkkeihin. Taitaa toyotan uusi pakettiauto olla citikka nykyään. Mersukin alkaa olla jo samassa sarjassa muiden kanssa. Ei yhtään sen parempi.