Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
Paljonkohan upm:llä on eläkeläisiä töissä ? Uskon että aika vähän kuitenkin. Upm:llä taitaa yt neuvottelut olla joka vuotinen tapahtuma. Korona aikaan varmaan parikin kertaa vuodessa. Eiköhän silloin jo eläkeläiset sieltä siivottu.
Metsuri motokuski 8.10.2024, 13:51Kukahan nostokoukku kertoisi niille susille että hirvieläimet ovat ainostaan niiden ravintoa. Uskotko edelleen nostokoukku siihen että tuollainen susimäärä ei aiheuta muille eläimille ja ihmisille haittaa ?
Metsuri motokuski 6.10.2024, 14:16Warren tuskin tarvii yhteiskunnan hoitopaikkaa. Eiköhän tuolla rahamäärällä pysty jo sellaisen hankkimaan itselleen. Uskon että tämä heppu on jo tehnyt toimia omaisuuden hoidon suhteen. Tavalliset tallaajat ne veronmaksajien rahoille tulevat.
Metsuri motokuski 6.10.2024, 12:46Toloppa: otin kirjoituksessani huomioon tuon mainitsemasi asian. Sen vuoksi kirjoitin että kun aika alkaa lähestymään. Yleensä tämä aika alkaa lähestymään vanhemmalla iällä. Ei tietenkään äkillisiä tapahtumia voi ennustaa. Ne ovat asia erikseen.
Metsuri motokuski 6.10.2024, 11:15Jos hoitolaitoksessa asuu niin käteen ei pidä jäädäkkään mitään. Samoin omaisuus sekä säästöt pitäisi huomioida enemmän hoitomaksua määrättäessä. Sehän on vain talouden suunnittelua että osaa hävittää omaisuuden kun hoitolaitosaika alkaa lähestymään.
Onhan se jotenkin outoa että verorahoilla kustannetaan hoito mutta omaisuuteen ja säästöihin ei juurikaan kosketa.
Metsuri motokuski 5.10.2024, 06:44Jokohan raakut on käsitelty. Kun kirjoittelu menee Reiman juttujen tasolle niin varmaan kaikki järkevä on kerrottu.
Metsuri motokuski 3.10.2024, 15:24Taas vankaa asiaa. Tekee taas pahaa punaniska kommunisteille. Tuossa podissa on myös metsäalaan liittyvää asiaa. Suosittelen kuuntelemaan.
Metsuri motokuski 3.10.2024, 06:15Eduskunta ei määritä onko joku järjestö rikollisjärjestö. Sen määrittää tuomioistuin. Suomessa on yhdistymisvapaus ja siihen periaatteessa Eduskunta voi lainsäädännöllä vaikuttaa. Mutta demokratiassa on suuri kynnys alkaa rajoittamaan ihmisten kokoontumisoikeuksia. Muistathan varmaan hyvin gla kuinka kovan työn takana oli yhden moottoripyöräjengin kieltäminen. Taisi mennä korkeimpaan oikeuteen saakka. Se jos mikä oli järjestäytyneen rikollisuuden järjestö jossa tehtailtiin todella vakavia rikoksia. Tilaus murhista lähtien. Elokapina on vielä kaukana tuosta.
On syytä erottaa rikollisjärjestö ja epämiellyttävää järjestö, jonka vahingot teot ovat vielä kohtuullisen pientä. Se että tuomitaanko epämiellyttävää järjestö rikollisjärjestöksi niin en usko.
Metsuri motokuski 2.10.2024, 22:00Tuossa perko on oikeassa. Kiistatta eläinten kannalta jatkuvakasvatus on parempi vaihtoehto.
Metsuri motokuski 2.10.2024, 21:57Kunnon työtä tekevistä työntekijöistä on joka alalla pula. Harva somali noissa ohjelmistotaloissa on töissä mutta woltilla niitä on. Mutta ulkomaalaisia ohjelmistotaloissa on paljon ja verot suomeen maksaa. Ruokaläheteiksi woltille ei suomalaiset lähde töihin. Toki parempihan että niitä woltin hommia tekee edes ulkomaalaiset.