Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
Hyvät energiapuumarkkinat on visan alueella. Ilman muuta niitä pitää ja kannattaa hyödyntää. Meillä on tilanne toisin kun yksi suurimpia sellutehtaita on alle 100 km säteellä. Sinne tuntuu olevan vetoa joten energialle ei niin hyvät markkinat ole.
Ketähän nuo kelan etuuden saajat ovat. Meillä on viisi henkinen perhe ja vähintään neljän niitä pitäisi saada. Yksi saa eli suhde on toisinpäin.
Metsuri motokuski 20.10.2023, 17:20Gla. Jos hirvikanta laskee alle 1 /1000 ha niin hirven geneettinen pohja kärsii. Jo 1, 5 se vaaraantuu. Sitähän ei voida tehdä vaikka kuinka se olisi metsänomistajille mieleen. Geenipohjan tuhoamisen estää jo kansainväliset sopimukset.
Metsuri motokuski 20.10.2023, 14:41Asia on hoidettu asetettujen tavoitetiheyksien mukaan. Tietenkin tiheyteen pitää myös päästä. Se on metsästäjien tehtävä josta metsänomistajat antavat resurssit. Tietenkin tavoitetiheys pitää olla myös sellainen että hirvieläin kannan elinkelpoisuus säilyy.
Metsuri motokuski 20.10.2023, 10:18Vieläkö enemmän niitä kannustimia tarvitaan kun nyt tuetaan verovaroilla lähes kaikkia metsäalan töitä.
Metsuri motokuski 19.10.2023, 17:22Minä käytän yksityistä terveydenhuolto aika usein. Hoitoon pääsee melkein heti ja palvelu toimii. Onneksi olen vähän joutunut niitä käyttämään. Nyt iski sitten aikamoiset jalkakivut ja varasin ajan yksityiselle erikoislääkärille suoraan. Magneettikuvat jalasta ja arvio vammasta heti. Maksoihan se joku sata euroa mutta olin valmis siihen kun ensiksi jonotan terveyskeskukseen sieltä sitten buranakuuri ja mahdollisesti jonotus erikoislääkärille. Väitän että puolessa vuodessa en olisi saanut sitä palvelua jota nyt sain yhdessä päivässä. Hoito jatkui ja nyt hyppäsin sitten julkiselle puolelle suoraan sairaalan erikoisortopedin pakeille ja hermokartoitukseen. Yksityisen lääkärin lähetteellä. Sairaslan kulut olivat vain 41 euroa. Nyt homma alkaa olla hoidettu. Toipuminen jatkuu ja ongelma kartoitettu. Olemme meidän perheessä käyttäneet aina tätä yksityisen ja julkisen hybridiä joka toimii hyvin.
Metsuri motokuski 19.10.2023, 12:40R Ranta ei taida itse olla metsästäjä mutta kuitenkin hän tietää mitä metsästäjät ajattelevat ja haluavat. Erikoista. Tuskin monikaan metsästäjä haluaa sitä samaa hirvitalkoota mitä joskus -90 luvulla oli. Uskon että pääosa hyväksyy nykyiset kantatavoitteet jotka on määritetty. Sillä suuresta hirvikannasta on muutakin haittaa kuin pelkästään puustolle aiheutettu haitta.
Metsuri motokuski 19.10.2023, 06:33Kyllä tuo yhteislupajärjestelmä on ihan tuttua sillä olemmehan itsekin siinä olleet. Itseasiassa yhteislupa tuo tiettyjä hyviä puolia asiaan ja siksi sitä suositaan. Mutta ei se sitä miksikään muuta että hirviä on eri alueilla eri määriä. Toisaalta tuon saman hyödyn voi saavuttaa sillä että rhy: toimesta pidetään yhteispalaveri seurojen kanssa niin ennen lupien anomista kuin välitarkastelu metsästyksen aikana ja ennen jahdin alkua kaatosuunnitelmineen. Silloin ”yhteislupa” on koko rhy:n alue. Toisaalta rhy:n reuna-alueen seurat joutuvat tekemään myös yhteistyötä naapuri rhy:n seurojen kanssa kuten meillä on. Asia on monipolvinen ja monella tavalla voidaan saavuttaa hyvä tulos.
Metsuri motokuski 18.10.2023, 17:41Ei nyt tarvitse martyyriksi heittäytyä vaikka se itsetuntoa hiveleekin. Kyllähän tosiasiat voi kertoa eihän se keneltäkään ole pois. Minä en ainakaan ole koskaan syyttänyt hirvien lukumääristä hoitamattomia taimikoita. Jokainen joka metsässä liikkuu tietää sen että hirviä ei ole tasaisesti koko pitäjän alueella. Toisilla alueilla ne viihtyy paremmin kuin toisilla. Silloin kun kantatavoite on joku tietty määrä / 1000 ha voi aivan hyvin tiedostaa että eihän ne tasaisesti ole levittäytynyt.
Metsuri motokuski 18.10.2023, 15:07Ei se yhteislupa ole mikään ratkaisu. Hirvilupia käsitellään nykyään jo hirvitalousalue kohtaisesti ja silloin mennään jo kuusi numeroisiin hehtaareihin. Hirviä on vain eri määrä eri paikoissa niin kuin mitä ihmisiäkin. Kyllähän se metsästysseura joutuu suunnittelemaan sitä jahtia oman seuransa mukaan. Jos hirvitalousalue määrittää jonkun kaatosuosituksen niin paha sitä on noudattaa jos hirviä ei ole. Saatika vielä jos verotus on hyvinkin tarkkaan ohjattua sukupuolen ja iän mukaan.
Metsuri motokuski 18.10.2023, 10:28Käsittääkseni turve tulee säilymään varapolttoaineena jatkossakin. Sen vuoksi taito turpeen nostoon säilyy ja toki turpeellahan on muutakin käyttöä kuin poltto joten ei se valikoimasta lopu. Toki nostomäärät vähenee. Eikä harmita yhtään.