Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
Visakallo. Näinkö se meneekin. Hoitorästit johtuvat siitä että metsänomistajat haluavat ruokkia hirviä. Olishan se teoriassa hieno asia että taimikot joskus hoidettaisiin kaikki. Niin en usko koskaan käyvän edes suorittavan mainitsemalle puolen määrälle. Tunnen paljon metsänomistajia jotka eivät tule hoitamaa taimikoitaan vasta siinä vaiheessa kun yhteiskunta sen hoitaa. Mieluimmin myyvät metsänsä kuin panostavat taimikonhoitoon.
Metsuri motokuski 23.8.2023, 16:51Varmaan harraste ja kotikäytössä akkusaha on ihan toimiva. Onhan rakennustyökaluissakin menty jo akkukäyttöisiin lähes kokonaan. Rakennushommissa se toki toimiikin kun lataus on koko ajan vieressä. Kun akkuteknologia vielä kehittyy niin on varma että se jossain vaiheessa ohittaa polttomoottori käytön metsäsahoissa. Nyt ne eivät vielä ole siinä vaiheessa että ammattitöissä sähköllä pärjäisi. Sen vuoksi on vaikea sanoa pärjääkö jossain sähköllä kun vaatimukset ovat niin erilaiset. Sähköä jatkossa vielä puoltaa sekin että noin 70 % tehoista on käytössä kun taas bensiinillä 25 % on vain käytössä ja loput muuttuu lämmöksi. Näin on autoissa mutta varmaan samansuuntaiset sahoissa.
Metsuri motokuski 23.8.2023, 15:38Menee toki aikaa kun Afrikan maista tulee maailman mahteja. Kiinakin kaatumassa kohta konkurssiin josta ensimmäinen esimerkki on suuri nuoriso työttömyys. Taitaa KK olla kasvanut jo pitkään koiranputkea kun brics toive tapahtuu.
Metsuri motokuski 23.8.2023, 15:25Totta. Sveitsi on puolueeton ja ei myöskään ole eu maa. Toki eihän niillä olekkaan Venäjä rajanaapurina. Taitaa olla jokunen valtio välissä.
Metsuri motokuski 23.8.2023, 15:19Kyllähän kuusikko joka istutetaan jonkun verran yli 2000 taimen/ha niin ei kovin pitkään passaa kasvattaa jos meinaa ettei latvus liikaa supistu.
Metsuri motokuski 23.8.2023, 15:15Nämä on nyt vähän sellaisia kysymyksiä joihinka on vaikea vastata kyllä tai ei. Jollekin tunti – kaksi päivässä työskentelevälle homma toimii. Mutta jos kuusikin tuntia työkseen tekee niin vaatimukset on ihan toiset. Koskee se sitten raivaussahoja tai moottorisahoja. Vaatimukset eri tason töistä on niin erilaiset.
Metsuri motokuski 20.8.2023, 14:40Tuo on totta. 4000 kpl /ha voi olla haastetta.
Metsuri motokuski 20.8.2023, 14:38Eli puuauton painot eivät sittenkään ole listan kärjessä, vaikka edellä kirjoitit.
Metsuri motokuski 20.8.2023, 14:34Kumpiko sinulle Anneli on tärkeämpi oman metsäsi hakkuussa ? Puuauton täydet painot vai puun tarkka talteenotto. Yleensä jos lyhyitä mittoja rajoitetaan ko syistä niin vääjäämättä latvaminimit kasvaa. Sehän on pelkkää matikkaa jota tuossa jätkäkin kirjoitteli.
Metsuri motokuski 20.8.2023, 14:29Jovain. Mikähän olisi se oikea käypänen uudistaminen jos keinollinen tai vapaa ei onnistu. Olisko tarjota joku kolmas vaihtoehto tuolle maapohjalle ?