Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
Noinhan se on. Mutta uskon että kun Natokin tarpeeksi laajenee niin yksimieliseen päätökseen on aina vaikeampi päästä. Niin kuin on eu:kin käynyt. Taitaa Natossa olla jo lähes 30 maata.
Metsuri motokuski 28.1.2022, 07:32Hollannissa taitaa olla Euroopan tihein lihakarjamäärä. Onhan siellä raaka-ainetta ihan toisella tavalla kuin meillä.
Metsuri motokuski 28.1.2022, 07:30Ymmärsinkö oikein. Ojaa et saanut vetää naapurin puolelle mutta sitten aijot kuitenkin letkulla johtaa vedet sinne ? Muuttuko asia miksikään ? Jos näin on niin hankaluuksia voi tulla.
Metsuri motokuski 27.1.2022, 17:59Mistähän niitä kolhuja sinne taimikoihin syntyy ? Kuinka luulee jovain että ne taimet säilyisivät parempana jk metsässä.
Metsuri motokuski 27.1.2022, 09:08Tuohan on Arto periaatteessa luonnon vastainen menetelmä. Onhan ilveksiä asustellut Suomessa tuhansia vuosia ja siitä huolimatta kanta on ollut elinvoimainen. Kyllähän Ilveksen metsästyksen tarkoitusperät lähtevät ihan ihmisen omasta halusta toimia tietyllä tavalla. Niin kuin kaikessa muussakin toiminnassa.
Metsuri motokuski 27.1.2022, 09:02KK: n mukaan yhteiskunnan asioista pitäisivät päättää sellaiset henkilöt jotka niistä eivät mitään ymmärrä. Tuokohan sekään parempaa tulosta aikaiseksi. En usko että jos sotevaltuustossa on lääkäri niin se huonontaisi valtuuston toimintaa.
Metsuri motokuski 27.1.2022, 09:00Tuota sopii epäillä. En tiedä montakaan henkilöä joka panostaa luontaiseen uudistamiseen. Sitäkin enemmän tuntuu taimia menevän maahan keväisin.
Metsuri motokuski 26.1.2022, 18:11Minusta ensimmäinen harvennus ihan normaalisti. Sitten kun toinen harvennus tulee niin siinä vaiheessa kannattaa katsoa onko taimettumista tapahtunut ja kuinka eri rakenteinen metsä. Olisiko metsästä ainesta jk metsäksi. Kuusikko on haasteellinen saada taimettumaan luontaisesti. Mutta jos se onnistuu hyvin niin mikä ettei. Ensimmäistä harvennusta ei ainakaan kannata jättää tiukaksi jotta uuden metsä alulle olisi paremmat olosuhteet.
Metsuri motokuski 26.1.2022, 09:42Tuo on totta. Mutta mitä se vaikuttaa raivauskertoihin tai muuhun metsänhoitoon ? Niin minäkin tekisin. Jos raaka-aineen hinta alkaisi nousta kohtuuttomasti lopputuotteen hintaan nähden. Etsisin markkinoita muualta tai käyttäisin omaa reserviä.
Metsuri motokuski 26.1.2022, 09:38Eiköhän ne ammattilaiset osaa susiasian hoitaa kunhan me amatöörit ei sotketa sitä. Meillä on niin vähän tietoa Suomen susikannasta ja sen perintötekijöistä että annetaan niille työrauha joille se kuuluu. Kuinkahan moni tiesi että lauhanvuoren laumassa on alfa uros ja naaras sisaruksia. Jokainen varmaan tietää mitä siitä syntyy.
Tuohon planterin kysymykseen josta ei saa vastausta mistään, niin voi sanoa että kyllä susilauma tietää kun alfayksilö poistuu muonavahvuudesta. Usein se hajoittaa lauman kun johtaja poistuu. Seuraukset voivat olla kahdenlaiset. Joko ihmisarkuus. Riippuen yksilön kokemuksesta tai sitten päin vastainen pihasusi ongelmineen. Planteri voisi vaikka testata asiaa omalla koiralla. Otat haulikon seinältä ja ammut koiraa kohti mutta kuitenkin selkeästi ohi. Sen jälkeen seuraat mitä koira tekee kun otat aseen esille seuraavana päivänä. Voit yllättyä.