Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 5,481 - 5,490 (kaikkiaan 10,006)
  • Metsuri motokuski

    No eikö silloin kannata  keskustelu lopettaa. Otetaan vaikka aikalisä. Annetaan tunteiden rauhoittua ja katsotaan mikä tilanne on parin vuoden päästä. Katsotaan onko uudet järjestelmät tuonneet tulosta. Hirvieläinkannat eivät ole yhdessä vuodessa kasvaneet eikä ne myöskään saada tavoitetasolle yhden vuoden aikana.

    Metsuri motokuski

    Kyllä kai mehtäukon metsät ovat kuitenkin hänen. Omistusoikeus taitaa olla kiistaton. Se voi olla että niiden käyttöön voi olla rajauksia ihan kuin moneen muuhunkin asiaan.

    On hyväksyttyjä käyttörajauksia ja sitten näitä toiveiden mukaisia käyttörajauksia joita tuntuu piisaavan. Nuo toiveet vain näyttävät lisääntyvän kun esittäjillä ei ole omia intressejä kyseiseen omaisuuteen.

    Metsuri motokuski

    Anneli : Mikäs sanktio sille serkkupojalle tulee jos se ei pääsekkään jatkossa kaikkia lupia käyttämään. Joko ei ole hirviä tai sitten ei vain onnistu.

    Otatko maasi pois, vaaditko maanvuokran korotuksia, vuokraatko maasi jollekkin toiselle seuralle vai vaaditko metsästäjien vaihtamista parempiin metsästäjiin ?

    Valitettavasti esityksiä tehdään sen kummemmin asiaa miettimättä.

    Metsuri motokuski

    Vanhoista toyotistako se siirtolaisuus on saanut alkunsa ? Meiltäkin niitä aikoinaan jokunen peltoauto meni sinne. Myönnän että virheliike oli. Kumpa olisin tuolloin vuosisadan vaihteessa tiennyt.

    Metsuri motokuski

    Kiitos tarkennuksesta. Kannattaa varmaan jatkossa mainita että puhut aina varsinaissuomalaisista metsästäjisä kun puhut ja solvaat yleisellä tasolla metsästäjistä ja riistakannoista. Tämä oli hyvä tarkennus eikä tarvii jatkossa asiaa kommentoida kun noita heittoja tulee.

    Se tässä onkin ollut yllättävää että voiko harjavallassa löytyä sellainen asiantuntemus joka asiaan. Onneksi ei voi. Se koskee vain varsinais-suomea. Ymmärrän.

    Metsuri motokuski

    Kuinka aloittaja pitäisi sitten hoitaa huoneistojen / saunojen lämmitys ? Kaikilla ei ole varaa ja mahdollista maalämpöön niin kuin minulla. Jos valtio on maksun saaja niin kuinka valtio hoitaa haitan joka syntyy poltosta ? Uskoakseni ei mitenkään.

    Onko sellainen vero hyvä josta joutuu maksamaan mutta mitenkään haittaa tai hyötyä ei kompensoida ? Tiedän että näitä on jo mutta pitääkö niitä perustaa lisää ?

    Metsuri motokuski

    Elä nyt viitsi jesse. Voin kutsua sinut meidän viikolopun hirvijahtiin ja lähde vaikka minun mukaan koiramiehen hommiin. Takaan että laiskuus on kaukana ja saat kävellä pohjois keski-suomalaisessa kivikossa ihan riittävästi. Jos paitasi pysyy kuivana koko viikonlopun hiestä niin voisin tarjota letukan bensat. Näkisit mitä laiskat hirvimetsästäjät tekevät.

    Samalla voitaisiin tutustua alueen nuoriin metsiin jossa ihme kyllä onnistuu puun kasvatuskin. Hirvikanta tosin on lähellä suositusta, mutta niitä hirviä kylläkin vielä löytyy.

    Metsuri motokuski

    Hyvä että jossain on asiat kohdillaan. Samoin meillä on tosi tyytyväisiä metsänomistajia. Onneksi jossain päin maata asiat ovat kunnossa.

    Metsuri motokuski

    Joko on piiska asetettu konneveden metsiin ?

    Metsuri motokuski

    Kummasti sinne Lappiin vaan suunnitellaan jälleen sellutehdasta. Kuulemma siellä on hyviä ensiharvennusmänniköitä tulossa harvennusikään. Mitenkähän nuo ovat päässeet syntynään ?

Esillä 10 vastausta, 5,481 - 5,490 (kaikkiaan 10,006)