Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
Ymmärrän hyvin jos metsänomistaja rahapulassa joutuu metsiään hakkaamaan. Syitähän rahapulaan voi olla monia eikä aina syyt ole kalliissa elämäntavassa. Sitä en kyllä ymmärrä että valtio hakkaa parhaassa arvokasvussa olevia metsiään aukosi. Itse he väittävät toisin mutta kyllä työntekijät ja me muut siellä liikkuvat näemme ihan jotain muuta. Ihan järjetöntä hakkuuta on nykyinen mh:n touhu.
Metsuri motokuski 4.10.2019, 13:40Olipa jätkällä niin tuttuja havaintoja. Noinhan se on kun kirjoitit.
Metsuri motokuski 4.10.2019, 12:47Kyllä jätkä on oikeassa. Valitettavan moni metsuri ei osaa laskea taksojaan varsinkin jos ne pitäisi sisältää niin sotu kuin eläkemaksut. Varsinkin eläkemaksut niin suuret että niillä todellisuudessa voi elää joskus eläkkeellä. Typerintähän näissä isoissa tarjouksissa on että harva ehtii kiertämään kaikki kuviot läpi js syyllistyy könttäsummaan. Siitä se ilo sitten repee kun taksa on huono ja raivattavaa piisaa. Hyvässä lykyssä paukkuu sakot vielä päälle. Irti ei sopimuksesta pääse eikä siten voi ottaa parempiakaan työkohteita vastaan.
Metsuri motokuski 3.10.2019, 18:18Tänä päivänä vain ei ole mahdollista rakentaa teollisuutta joka toimisi vain puoli vuotta tuossa mittakaavassa mitä sahat ovat. Se on totta että paras puutavara tulee talvella kaadetuista puista ja kevät sahauksessa. Näinhän ne on tehty iät ajat. Nyt vain ei kenenkään talous kestä seisottaa sahoja puoli vuotta ja lomauttaa työntekijät. Toisekseen asiakkaat tarvitsevat tavaraa ympäri vuoden joten jotenkin sitä on toimitettava.
Metsuri motokuski 2.10.2019, 20:40Meillä on alkanut jo kuitukin tökkimään. Puut seisovat tienvarsilla eikä kiirettä tehtaalle ole. Jo alku kesästä hakatut leimikot ovat vielä tienvarsilla.
Yllättävää että nyt ei kukaan puhu metsien maksimi hakkuumääristä kun menekki sellullakin alkaa hidastumaan. Tais siinä mennä pari-kolme vuotta että menekki olikin hyvää. Nyt tulee jo hakkuusäästöjä.
Metsuri motokuski 2.10.2019, 20:33Tuo lajittelujäte on niin kuin nimikinsanoo viljan lajittelussa erotetut pienet jyvät ja vihneet ja oljen pätkät. Näitä ei voi peltoon heittää mutta ei sovi ravinnoksikaan muulle kuin riistalle. Yleensä ne on ajettu kasaan pellon laitaan tai sitten poltettu soveltuvissa kattiloissa. Näin ainakin meilläpäin näyttää maanviljelijät tekevän.
Metsuri motokuski 2.10.2019, 20:17Kyllä on rajat auki. Virolaiset eivät enää tule kun ansiotaso on sama kotimaassa. Meillähän on harkinta ulkomaalaisten osalta jos ansiotaso jää alle 3000 euron. Mielenkiintoista nähdä kuinka tarveharkinta onnistuu. Mutta jos lähi-idästä tai afrikasta tulis työvoimaa joka pärjäis suomen metsissä. Se jää nähtäväksi.
Kannattavuus se on konetyönkin este. Eikä koneistutus sovi kaikille maapohjille. Sen verran on kokemusta koneistutuksista ettei oikein kannattavaksi tahdo saada.
Metsuri motokuski 2.10.2019, 19:41Joku tässä nyt mättää. Metsurin paikkoja alkaa olemaan auki paikassa kun paikassa. Jos ansiot vastaisi työn kovuutta niin ei kai avoimia paikkoja olisi. Nyt useampikin tuntemani metsuri miettii työn vaihtamista. On kuulemma raivuupalstat jo päässeet niin huonoiksi että järkeville palkoille ei pääse. Sama koskee kuulemma jo istutuksia. Taimien kantaminen alkaa syödä istutusten kannattavuuden. Siinäpä miettimistä.
Metsuri motokuski 1.10.2019, 12:51Noinhan se on. Kuumasti vaan kun sahausvuosia kuluu niin osaa varoa aika paljon mihinkä sahan terän työntää. Sellaisia kivien täysosumia ei ole enää vuosiin tullut, jossa terä menee pilalle kerrasta.
Metsuri motokuski 29.9.2019, 12:07Ketkä myö. Jotenkin näyttää että mitään kiirettä muutokselle ei ole. Ihmekkös tuo kun korvaavaa tarpeeksi tehokasta lämmityspolttoainetta on vaikea löytää. Helsingin seutu tarvii niin paljon energiaa että millä tahansa risukattilalla ei vastaavaa energiaa saada.