Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
No kyllä jätkä tuollaisille metsurille tarvitseekin teroituskoneen hankkia. Itselleni se on ainakin toistaiseksi turha kapistus. Terän tylsyys ei ole ongelma jos kerran päivässä tarvii viilata.
Metsuri motokuski 12.8.2017, 15:13Osta vain oikea sektorisuoja. Ei se niin suuri investointi ole. Itse olen aina siirtänyt isomman suojan uuteen sahaan kun se näyttää tulevan ainakin toistaiseksi pienellä terällä. Vanhaan siirrän sitten uuden sahan suojan ja myyn ”viulun” jollekkin harrastelijalle nettikirpparilla.
Metsuri motokuski 8.8.2017, 15:22Tosiaankin. Edulliset olivat urakointihinnat. Tuo metsäliiton venytys varmaan johtuu siitä että se haluavat puut vähintään tietynkokoiseksi jotta teon osuus ei muodostuisi liian suureksi. Ilman muuta niille kelpaa valmiiksi tehty kalikka kunhan minimimitat täyttyy. Täällä keski-suomessa ei varmaan päästä noin edulliseen urakointiin. Onhan toki maastotkin täällä erilaiset.
Metsuri motokuski 7.8.2017, 14:19Silloin on jokin osa-alue pielessä jos selkä kipeytyy. Eniten minä ainakin panostan valjaiden säätöihin, tuulensuuntaan ja maastonmuotoon. Loppu onkin sitten hifistelyä ja työ opetaa kun alkaa puskaa kaatumaan työalueen päälle.
Metsuri motokuski 7.8.2017, 14:15Voihan noita laskea jos muutakaan ei ole mutta ainakaan täällä Keski-Suomessa luontainen kuusikko ei onnistu kuin koivikon alle. Tulos on kuten MJO kirjoitti.
Kannattaa varmaan keksiä sellainen vertailulaskelma, joka voisi toteutua. Noilla vaihtoehdoilla se ei toteudu ainakaan meillä päin.
Metsuri motokuski 7.8.2017, 14:09Kyllähän tuo Jovaini on siinä oikeassa että kyllä se isäntä puunkorjuusta osan maksaa puunhinnalla. Joku vuosi sitten tehtiin saarihakkuu niin kuitupuunhinta oli 3 euroa motti ja tukkikin oli 30 – 40 euron välillä. Perusteena oli korkeat korjuukulut. Toinen esimerkki on varmaan Lapin metsähakkuut, jossa kuitupuu rahdataan Veistiluotoon Kemiin. Matkaa saattaa tulla useita satoja kilometrejä / suunta. Noiden puiden hintoja en osaa kertoa kun en ole siellä töitä tehnyt.
Toinen asia on sitten se että pystyykö metsänomistaja saamaan puunsa tehtaalle edullisemmin kuin nykyisellä korjuutavalla. Siihen en usko. Enkä toisaalta usko siihenkään etteikö tehtaat ottaisi puuta hankintana, varsinkaan em tapauksissa, jos heille sitä tarjottaisiin.
Muutenkin LV:n ja Jovainin kriittisyys puunkorjuuta kohtaan on hämmästyttävää kun jokainen metsäomistaja voi toimittaa hankintapuuta tehtaalle omalla tavalla jos vain haluaa. Kunhan asian ilmaisee myyntitapahtumassa. Tuskimpa kuitenkaan se puunhinta siitä paljoakaan nouse kun verrokkina on kuitenkin nykyinen kauppatapa jolla määritetään puunhinta tehtaanportille. ”Tehtaanporttihinta” se on kuitenkin määräävä hinta joka ostajaa ainostaan kiinnostaa.
Metsuri motokuski 29.7.2017, 15:51MT näytti myös kirjoittavan asiasta. Tosin kyllä mielipidepalstalla, jonka todenperäisyyttä ei oiken voi vahvistaa. Hirvieläinkolarit ovat lisääntyneet mutta ei kuulemma hirvikolarit. Erityisesti on lisääntyneet peura ja kauriskolarit. Nykyään ne niputetaan yhteen tilastoon kaikkien kanssa. Tiedä sitten mikä on totuus.
Metsuri motokuski 29.7.2017, 15:48No niimpä tietenkin.
Metsuri motokuski 29.7.2017, 15:44Paljon on täälläkin keskusteltu kettukantojen merkitystä kanalintukantoihin. Muistaakseni ainakin AC on ilmoittautunut asiaa tietäväksi tahoksi ja on ollut tietävinään kettukantojen lisäävät kanalintukantoja. Varsinkin Värriön tutkimusasema on ollut esimerkki AC:n mielipiteille.
Nyt satuin selailemaan kyseisen aseman blogia ja mitä siellä näytti olevankaan. Ohesena linkki kyseiseen blogiin.
Metsuri motokuski 27.7.2017, 14:04Aika hyvä Tolopainen. Taitaa kuienkin olla turha toivo opastaa Jovainia tässä asiassa. Taitaa olla useampikin joka on opastanut Jovainia eri tavoin, mutta eihän tuo ”laulu” ole Jovainilla miksikään muuttunut. Jonkin ajan päästä jossain keskusteluketjussa asiaa pulpahtaa taas esille samoilla ”faktoilla”.
Monen muun asian lisäksi oli mielenkiintoista tietää millä hinnalla Jovain toimittaisi puut tienvarteen tai tehtaalle kun hän niin kovasti haluaa omatoimiseksi puuntoimittajaksi. Onko korjuunosuus 25 % vai 50 % lisää puunhintaan vain mitä se on. En ole vielä huomannut missään hänen kirjoituksessaan. kuinka suuri tämä metsäyhtiöiden kuppaus korjusta on metsänmyyjää kohtaan. Tosin en ole kaikkia juttuja lukenutkaan.