Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 7,751 - 7,760 (kaikkiaan 9,931)
  • Metsuri motokuski

    Taitaa olla enemmän haittaa kuin hyötyä noiden metsätie kötöstysten teko. Parempi varmaan olisi jos antaisi metsän olla  rauhassa kuin tonkia kasvavien puiden juuristoja kun mihinkään muuhun kuin kävelyyn niistä ei juurikaan ole tuolla tavalla tehtynä.

    Mutta mitä nyt innokas mies ei teksisi kun aikaa on ja jotain puuhaa pitäisi keksiä.

    Metsuri motokuski

    Bernerin esitys on erinomainen ja on oikeastaan ainoa keino millä autokanta saadaan uusittua nopealla aikataululla. Parasta on ilman muuta että auton kulut pistetään käyttöön eikä autoveroon. Nyt on vain huono aika tehdä kyseisiä esityksiä kun kunnalllisvaalit painaa päälle ja jokaisen puolueen pitäisi näytää mahdollisimman hyvältä.

    Toinen ongelma tulee siitä että nyt ajo ja polttoaineneuvoverotuksella hoidetaan jo muitakin yhteiskunnan menoja joten jostain muualta ne puuttuvat verorahat sitten otetaan. Uskon että muu verotus nousee kun uusi ajoneuvomaksut otetaan käyttöön. Minusta tuosta yhtiöittämisestä on nousemassa turha meteli koska yhtiö on täysin valtio omisteinen. Siten ei yhteiskunnan teitä siirretä kenellekkän yksityiselle yhtiölle. Paljon asiaan suhtaudutaan tunteella eikä tosia-asioita tunneta.

    Metsuri motokuski

    Me olemme tehneet lehtikuusikot samalla harvennustiheydellä kuin koivikot.

    Metsuri motokuski

    Burl kirjoitti ansiokkaan kirjoituksen mutta pieni tarkennus. Isoin kustannuserä metsäkoneessa on lainojen lyhennys ja koneen käyttö ja huoltokustannukset. Uudessa koneessa käyttö ja huoltokustannukset eivät ole niin merkittävässä asemassa kun vanhemmassa mutta taas vastaavasti lainojen lyhennykset ovat suurin erä. Kuskien palkat tulevat sitten kolmantena listalla.

    Metsuri motokuski

    Tästä asiasta on aika usein kirjoitettu täälläkin. Jos koneella tehdään pelkää energiaa tai kuitua niin ilman muuta pitää kone hankkia oikean kokoisena. Pääosin kuitenkin urakoitsijoiden koneilla tehdään tilakohtaisia hakkuita joissa on energiasta aina päätehakkuuseen. Monesti pienen toisen koneen osto, kuljetukset ja ylläpito tekee siitä niin kalliin investoinnin ettei ole järkevää konetta hankkia. Urakoitsijat ovat laskutaitoista väkeä ja osaavat tietää minkäkokoinen kalusto sopii heidän hakkuihinsa parhaiten.  Noissa motoissa puhutaan 300 – 400 tuhannen investoinneista joten ihan huvikseen niitä ei kannata ostaa.

    Metsuri motokuski

    ….ja laatuvaatimukset vain tiukkenee…..

    Metsuri motokuski

    Onkohan Anneli tuo nyt niin onneksi. Kyllä ne homman osaa niin kuin yhtiötkin. Tehdään puukauppa tilalta ja samalla sovitaan hoitotoimenpiteistä toisessa paikkaa. Tilanne näyttää hyvältä kun puunmyynnistä saa hoitokustannukset katettua. Mutta monikaan ei laske yksikköhintoja mitä todellisia kuluja uppoaa puunostoon ja hoitotoimenpiteeseen.  Kaikista edullisimmin metsänomistaja pääsee kun ei niputa eri asioita toisiinsa vaan kilpailuttaa avoimesti kummmankin.

    Kyllä ne käyttää sitä argumenttia hyväksi. Mutta eihän asia miksikään muutu. Vähennyksen saa vasta siinä vaiheessa kun menon maksaa. Tästä jätkäkin taannoin kirjoitteli. Toisaalta mhy ja Otso välittää puun eteenpäin. Tuskin ne saa siitä sen parempaa hintaa tehtaalla kuin yhtiön oma osto-organisaatio puusta maksaa omille asiakkaille.

    Metsuri motokuski

    Yleensä nuo akut ovat aika hyvä laatuisia mutta autot ovat muuttuneet. Auton kuluttavat aika paljon virtaa vaikka avaimet ovat pois virtalukosta. Uusimmissa autoissa pyörii tietokone jatkuvasti päällä ja parissa viikossa vaikka autolla ei aja saattaa akku mennä jo niin loppuun että auto ei käynnisty. Nyky autot ovat myösvähäkulutuksellisia joten niihin on lisätty webasto jo tehtaalla ett saadaan sisätilat lämpimäksi.  Kuulin kerran että uudessa Volvossa pyörii seitsemän sovellusta kokoajan vaikka auto on sammutettu. Sitten kun ajetaan lyhyttä ajoa niin akku ei ehdi varautua täyteen. Hyvä apu uusille autoille on Defan akkulaturi jossa on normaali sähköjohto kuin lohkolämmittimissä. Se kun on seinässä kiinni niin auto toimii hyvin ja akku kestää vuosia.

    Metsuri motokuski

    Niin. Vikoja voi olla minusta kaksi. Jos terä on uusi niin uskoisin että purupiikit ovat yhtäpitkiä eli teroituksessa tuskin on vikaa. Kun terä on kunnossa niin uskon että laipassa on vika. Ura on liian suuri tai laippa on kulunut niin paljon että se kantaa pohjasta ja kallistaa terää.

    Noita samoja vikoja on motonkin ketjuissa ja yleensä vika on siinä että laippa on kulunut ja terä kallistuu.

    Metsuri motokuski

    Se on maa joka tuottaa hyviä autoja nykyään.

Esillä 10 vastausta, 7,751 - 7,760 (kaikkiaan 9,931)