Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 8,261 - 8,270 (kaikkiaan 9,925)
  • Metsuri motokuski

    Nyt kyllä jätkä kirjoittelee aika poskettomia juttuja. Nyt ei kyllä ammattilainen ole perillä ”pätkääkään” nykyajan logistiikasta. Että olisi tehtaalla aikaa läträtä kuitukasoja ja etsiä tukkia. Aikoihin on eletty

    Metsuri motokuski

    Eikä yhtään tulipaloa olisi syttynyt jos olisi noudatettu tulityökurssilla saatuja määräyksiä. Eli aina kun hitsatessa jokin ulkopuolinen syttyy on määräyksiä rikottu.

    Metsuri motokuski

    Luin tässä muutama viikko sitten metsäalan aineistoa yhtä kurssia varten ja siellä pisti silmään puun myynnin tehtäväjako. Tilanrajojen merkinnästä hakkuun yhteydessä vastaa puun myyjä. Myyjä vastaa muustakin mm hakuuoikeudesta joka onkin luonnollisempi asia.

    En ole kuuna päivänä nähnyt että tilanomistaja olisi rajojaan merkinnyt hakkuuta varten. Mutta nyt vastuu on selvä ja seuraavat rajan väärältä puolelta menevien puiden maksaja on selvä. .

    Metsuri motokuski

    Kun työkseni kierrän noita raivuuhommia niin olen huomannut että maan vesitaloudella on eniten vaikusta vesottumiseen. Vaikka kuinka lehden aikaan raivaa niin taatusti vesottumista on yhtä paljon kuin lehdettömään aikaan jos maassa kosteutta pisaa.

    Nytkin on työnalla 7,4 ha perkausta josta osan isäntä on itse perannut parisen vuotta sitten. Sen tiedän että hän perkasi sen syksyllä lehdettömään aikaan. Joissain kohdissa on kantovesat 10 cm ja joissakin painanteissa lähentelee metriä.

    Metsuri motokuski

    Kovia on kuituhinnat Harjavallassa. Onneksi olkoon. Täällä ei sinne päästä vaikka olisi 2 x bonukset.

    Metsuri motokuski

    Kyllä nyt jessellä on valittavasti väärää tietoa. Ei Suomen piensahat Suomen markkinoiden varaan voi luottaa. Ihan samalla tavalla ne tavaraa myyvät Eurooppaan ja Aasiaan. Asiakkaan mitoilla.

    Se noissa piensahoissa on että ne taipuvat paremmin yksittäisten asiakkaiden tarpeisiin. Vilppula on suursaha joka työntää bulkkisahatavaraa maailman markkinoille. Se ei voi ottaakaan pieniä eriä toimitukseen varsinkaan jos mitat ovat jotain muuta kuin normimitat.

    Metsuri motokuski

    Tuo leikkauskohta on aika vaikea määrittää kovin tarkaan. Se riippuu paljon puusta. Jos varsinkin päätehakkuussa on vanha kuusimetsä jossa on suuri tyvilaajentuma niin väkisin joutuu tekemään pitemmän kannon. Usein sahan ylisahausvara ei riitä koko kannon katkaisuun ja tulee noita repeämiä joita sitten korjataan lumpaamalla. Toiseksen jos laittaa suuren ylisahauksen niin koura saattaa olla vinossa ja laipan kärkipyörä osuu maahan. Sitten taas on paljon pieniä sahoja joissa ei ole tyven sivistäjää ja silloin lumpataan laajentuma pois. Mutta kanto kuitenkin pyritään sahaamaan mahdollisimman lyhyeksi.

    Ehkä kannon pituus on ongelma harvennuksilla mutta harvoin päätehakkuussa kun näkyvyys on paljon parempi.

    Metsuri motokuski

    Nyt sitten motomiehet joutuivat vuoden alusta kantokäsittelyaineen vuoksi käymään kurssin. 40 euroo parin tunnin seuraamisesta ja sitten lapsellinen loppukoe. Vielä tuon ymmärtäisi mutta kun aine on todettu ympäristölle vaarattomaksi.

    Silloin kuulemma pitää tehdä ilmoitus kun 1000 litran kontin kaataa maahan (paikallinen vahinko). Yli 10 vuotta on tuotakin tullut läträttyä mutta hyvähän se on että nyt tulee kurssi käytyä.

    Metsuri motokuski

    AJ: Eikä välttämättä silloinkaan, mutta auttaahan se asiaa.

    Metsuri motokuski

    Tilanne on vähän niin kuin vietiin motoa remonttiin. Korjaamolla sanottiin että kyllä on harvinainen vika eikä muilla ole mennyt, mutta kyllä tuolla hyllyssä niitä varaosia löytyy. 🙂

Esillä 10 vastausta, 8,261 - 8,270 (kaikkiaan 9,925)