Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 8,571 - 8,580 (kaikkiaan 9,914)
  • Metsuri motokuski

    Sukanvarteen laitostako se johtuu että Suomesta on hävinnyt satoja tuhansia vientiteollisuuden työpaikkoja ? Sisäinen rahankierto ei auta kuin välillisesti. Vientiteollisuus tuo Suomen vaurauden.

    Suomen pitää luoda uusia vientiteollisuuden työpaikkoja ja vähentää menoja tulojen mukaiseksi. Kukapa meistä pystyy elämään yksityiselämässä useita vuosia siten että vuosiansion päälle otetaan lisää pankkilainaa joka vuosi velkaa velan päälle, jotta jokapäiväisestä kulutuksesta selvitään.

    Aika yksikertaisesta asiasta on kyse.

    Metsuri motokuski

    Ihankohan tuo sen vuoksi sen kirjoitti ? Asiaa voi vääntää ja ymmärtää kuinka haluaa. Onhan tuokin yksi näkökanta.

    Tuli yksi juttu mieleen : Yhdessä jutussa poliisi kertoi että he ovat kertoneet yleisölle oman mielipiteen ja näkemyksen asiasta (koski turvapaikanhakijoita). Poliisi sai jonkin verran palautetta ja totesivat että he eivät voi sille mitään jos joku haluaa ymmärtää asian toisin tai sitten ei uskota mitä he kertovat. Sille vain ei voi mitään. Ehkä tässäkin MT:n jutussa on vähän samoin.

    Eiköhän kuitenkin ole kyse riistalle sopivan elinympäristön edistämisestä eikä jonkun metsästysmahdollisuuden tai jonkin yksittäisen eläimen elinympäristöjen parantamisesta. Metsästysoikeus on kuitenkin maanomistaja riippuvainen että eihän se tarkoita että jos luon hyvä riistametsän niin joku muu siitä hyötyy. Kaikkiahan asioita voi vääntää kuinka haluaa.

    Metsuri motokuski

    No vastaan tuon mehänpojan kysymykseen vaikka vastakysymyksellä. Oletko tutkinut kuinka paljon on kuusta nykyajan päätehakkuu leimikossa jotka ovat luontaisesti perustettuja OMT pohjille ? Ne ovat myös hyviä riistametsiä koska siellä on myös jonkin verran lehtipuuta. Kuusen osuus näissä leimikoissa on noin 95 % luokkaa. Mitenkä tämä nykymetsänhoito poikkeaa tuosta ?

    Itse olen huomannut että etenkin kanalinnut viihtyvät hyvin myös taimikoissa oli ne sitten kuusi tai mäntytaimikoita. Varsinkin kesäisin ne ovat erinomaisia poikueiden kasvatuspaikkoja.

    Ainakin Keski-Suomessa perustetaan männiköitä edelleen karuille maapohjille. En ole vielä kenekään paikaillisen todennut että he ovat puulajin vaihtaneet riistan vuoksi. Tosin täällä olen sen lukenut useammankin kerran. AC on oikein laskenut hehtaaritkin. En kyllä tiedä mistä luvut ovat tulleet muualta kuin AC:n mielikuvituksesta. Mutta senhän jokainen jo tietääkin.

    Metsuri motokuski

    Ompas outoa. Mehänpoika velvoittaa muita tekemään ”likaisen työn” kun itse ei näe siihen tarvetta. Kuitenkin hän on näiden kellokkaiden kanssa epäkohtia löytämään ja jopa syyttelemään. Jos asia ei jäisi räksytyksen tasolle niin pitäähän olla kanttia viedä asiaa eteenpäin eikä velvoittaa muita näin tekemään. Olen todennut montakertaa että hirvet, kanalinnut, metsäkoneet, marjastajat, vaeltajat, pedot ja jne. mahdutaan kaikki metsään. En näe tarpeelliseksi ottaa mehänpojan velvoitetta vastaan.

    Nyt taitaa nämä hirvihysteerikot näyttävän todellisen minänsä. ”Puskista huudellaan”. Voi voi tätäkö se onkin.

    Metsuri motokuski

    Mehänpojalle on annetu jo niin paljon ohjeita ihan virkamiesten toiminnan laillisuus arviointa myöten mutta eihän se auta mitään. Täällä se jaksaa AC:n ja jessen kanssa räksyttää samasta asiasta. Tekemättä mitään konkreettista väittämiensä eteen.

    Aika kovapäistä porukkaa. 🙂

    Metsuri motokuski

    Minusta tuntuu että jotain muuta on nyt aivopesty. Nuo jutut jatkuvasta hirvihysteeriasta ohjaa vahvasti siihen suuntaan. Hienoahan se on että metsiä aletaan hoitamaan myös riistan ehdoilla. Hyvät riistametsät ovat myös marja ja sieni metsiä. Toisekseen ryteiköt eivät ole niitä riistametsiä. Kannattaisi tutustua mitä riistametsällä tarkoitetaan.

    Eiköhän ole syytä laittaa jäitä hattuun.

    Metsuri motokuski

    Voihan se lenkous ”hävitä” kun niitä kahdessa harvennuksessa on pois otettu. Joka tapauksessa näissä aiemmissa harvennuksissa on tukki lähtenyt ainakin tästä viimeisestä. Eihän se tyvitukki kokonaisuudessaan hukkaan mene vaan vajaan 3 m pätkä siitä tyvestä. Kun poistettavia runkoja leimikosta on pari tuhatta niin onhan se jonkinmoinen kuluerä.

    Metsuri motokuski

    Lapissa on niin huono metsokanta tänävuonna että se on romahtanut niin Värriössä kuin muuallakin. Värriön metsokanta ei ole mikään vertailuaineisto johonka muita alueita voi verrata. Olosuhteet Värriössä ja etelä-suomessa on niin toisenlaiset että ne eivät ole vertailukelpoisia. Onhan etelä-suomessa luonnonsuojelualueita eikä niissä ole sen kummoisempi metsokanta. Keksippä joku toinen syy joka kelpaisi.

    Metsuri motokuski

    Kerroppa Arto miten mittaat tuon harituksen sen 3,5 mm – 4 mm. Onko se hampaiden ulkoreunojen välinen etäisyys ? Jätkän 1 mm haritus voi olla piikkien väliin jäävä rako. Itse katson harituksen siten että kun pyöritän terää ja katson leikkuu pintaa niin kukin piikki näkyy kokonaan eita eikä jää toisen puolen piikin taakse.

    Tuo mittaustapa voisi olla yhtenevä niin noinkin suurille eroille voisi löytyä selitys.

    Metsuri motokuski

    Se tyvilenkous ei poistu koskaan. Juuri hakkasin sellaista 300 – 400 litran männikkö harvennusta joka oli joskus istutettu. Joka jumalan puussa on tyvimutka. On syy sitten istutustavassa tai taimien kasvatustavassa niin ihan sama. Silloin kun tuo männikkö on perustettu niin hirvistä ei ollut tietoakaan. Tyvilenkous ei johdu hirvistä vaan ihan muusta.

Esillä 10 vastausta, 8,571 - 8,580 (kaikkiaan 9,914)