Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 8,671 - 8,680 (kaikkiaan 9,906)
  • Metsuri motokuski

    Hirvikärpästen isäntänä toimii myös kauris ja valkohäntäpeura. Meillä täällä kotona ei ole kumpiakaan ja hirviäkin on vain jokunen. Meillä ei noista ötököistä ole kotona haittaa mutta tuolla kylällä niitä on ihan riittävästi kun siellä on kauriita ja peuroja mutta ei vastaavasti taas hirviä.

    Metsuri motokuski

    Siinä olet Taneli oikeassa ei nuo metsurin hommat mitään ”järjen jättiläisen” hommia ole. Mutta ahkeruuttahan tuo urakkatyö vaatii .

    Metsuri motokuski

    Vai että halpaa lihaa ……. Tuottaja saa sianlihasta euron kilo. Ostaakot sitä. Ostin juuri poronlihaa lapista 16 euroo kilo + rahti 1,80 euroo kilo. Yhteensä 17,80 euroo kilo valmiiksi pakastepusseissa.

    Hirven lihaa en myisi tuohon hintaan jos kuluja pitäisi jotenkin saada vähennettyä. Viime viikonloppuna jo autolla ajoa pelkästään 350 km jossa oli koiranhakua ja passipaikoille ajoa sekä tietysti matkat metsästysmaille.

    Metsuri motokuski

    Nykyajan 2- tahtiöljyt sekoittuvat niin hyvin jo että kunhan sen öljyn sinne laittaa ja pari kertaa ravistaa pönttöä ylös alas. Ennen oli kyllä toisin ja silloin oli hyvä että öljy sekoitettin pieneen bensamäärään. Kaikki kehittyy myös 2 tahti öljyt. Nykyöljyillä saavutetaan jo tiukemmatkin päästörajat 2-tahtikoneilla. Aiemmin ”warre aikaan” uskottiin että 2-tahti koneet poistuvat käytöstä jossain vaiheessa päästöjen vuoksi. Päinvastoin on käynyt nyt kehitetään edelleen 2-tahtimoottoreita pienkone käyttöön.

    Metsuri motokuski

    Eihän minkään yhdistyksen jäsenmaksuja kannata maksaa jos palveluja ei tarvitse. Eikös se nyt ole ihan luonnolista. Jos MG :n tai UPM:n asiakas saa tarvittavat palvelut kustannustehokkaasti heiltä niin ilman muuta se palvelu riittää. Tuo 25 % juttu on vain osatotuus jossa vertailukohdat ovat täysin väärät. Sitten uskoisin jos MG:n ja UPM:n sopimusasiakkuuksia verrataan ja sen voittaa MG tuolla 25 %:lla.

    Tuo MG:n prosentti on vähän kuin kahden auton vertaaminen toinen on täysin huollettu ja toiselle ei ole tehty mitään. Onhan niiden käyttö ja vaihtoarvot erilaiset. Voi olla että tuo 25 %.

    Metsuri motokuski

    Minun tietääkseni hirvien metsävahingot maksetaan kaatolupamaksuista ja niitä korotetaan sen mukaan kuin vahinkoja lisääntyy. Nyt kuulemma vahingot oat lisääntymässä ja sen vuoksi kaatolupia on myös myönnetty lisää. Ei tosin meillä. Samoilla kaatomäärillä mennään vaikka anottiin enemmän.

    Metsuri motokuski

    Meidän kylän hirvikärpäsiin tuo hirvikärpstoppi ei toimi. Sama vaikutus onko sitä tai ei.

    Ensimmäinen jahtiviikonloppu takana ja aika mojovia paukamia niskassa ja selässä. Histex- allergia lääke tehoaa jonkin verran ja vähentää paukamien kokoa ja kutinaa.

    Tämä on kahden – kolmen ekaviikonlopun ongelma sitten se helpottaa kun syksy ehtii pitemmälle, Itse olen huomannut että kun lämpötila ylittää +5 astetta niin lento lisääntyy. Siihen asti pärjää aika hyvin.

    Metsuri motokuski

    Elä kanna huolta. En ole tulossa Harjavaltaan hakkaamaan enkä raivaamaan. Uskon että oma työllisyyteni säilyy hyvänä vaikka sopimusasiakkaita olisi kaikki metsänomistajat. Olen yrittäjänä aina valmis hintakilpailuun. Uskon että pärjän niissä.

    Juuri tulin metsästä ja tein isännän kanssa 50 ha hoitosopimuksen hänen metsistään. Se sisältää raivuut ja tarjouspyyntien teko hakattavista puumääristä eri ostajille. Voi olla että myös olen siellä hakkaamassa jos nyt töitä tekevä firma pärjää tarjouskilpailussa. Mutta sekin on vain yksi ehdokas muiden joukossa. Tuo avoin rehellinen toiminta isänten suuntaan tahtoo tuoda vain jatkuvasti noita metsänhoitotöitä / hoitossopimuksia.

    Jotenkin tuntuu että tällekkin toiminnalle on tilausta.

    Metsuri motokuski

    Tuo onkin järkevää sopimusasiakkuutta. Siinä ei sitouduta liikaa tiettyyn toimijaan koko tuotantosektorilla. Monissa paikoin varmaan onkin niin että tietty ostaja ostaa melkein kaikki myytävän puun. Muille toimijoille saattaa määrät ja sijainnit olla sellaisia että järkevää hintaa he eivät pysty maksamaan.

    Metsuri motokuski

    Itseasiassa moton laskennalla päästään aina minimi tukinvahvuuteen jos apteeraus on tehty oikein. Jos puussa on vikaisuutta niin kuskin tekee aina kirjoittamaasi arviointi tukkien pituuksien välillä. Väittäisin että harvennuksilla vähintään joka toinen puu vaatii apteerauksen muutosta. Päätehakkuussa kun puu on jo valmiiksi melko hyvä laatuista voidaan enemmänkin luottaa automaattiapteeraukseen, jolloin minimihalkaisijaan päästään paremmin.

    Jos todellinen tilavuus ja laskennallinen tilvauus heittää niin silloin on mittausmenetelmässä virhe. Motossa tätä kontrolloidaan kalibroinnilla. Tavoitteena on aina todellisen ja laskennallisen kuutiomäärän saattaminen yhtäpitäväksi.

    On myös selvää että metsurin mittasakset pitää olla yhtäpitäviä todellisuuden kanssa. Jos näin ei ole niin puiden ostajaa voi olla vaikeaa löytää.

    Kyllä se vanha metsänhoitaja on aika tiukan raakkiprosentin ilmoittanut kuin 1 %.

Esillä 10 vastausta, 8,671 - 8,680 (kaikkiaan 9,906)