Käyttäjän Metsuri motokuski kirjoittamat vastaukset
-
Mielenkiintoinen kysymys. Varsinkin kun ja jos kemera rahat menevät e-puulta voimalaitokselle, Sen jälkeen voimalaitos voi ostaa sitä puuta mikä heille on järkevintä. Voipi olla että kuitupuusta tulee oikein kunnon tarve ja saattaa jopa hilata hintaakin jos sellulla on hyvä menekki. Risukkojen hakkuu loppuu ja kivihiili halpana polttoaineena lisääntyy kun turvetta ei saada tarpeeksi.
Metsuri motokuski 23.5.2014, 18:46Niin tämän korvauksen maksaa metsäkeskus valtion varoista. Se että joillekkin yrittäjille varsinainen aine toimitetaan ilma korvausta ja joillekkin annetaan laskutusosoite metsäkeskuselle. Tämä riipuu toimijasta. Metsänomistajien kanssa tällä ei ole mitään tekemistä. Se että korvaus on liian pieni tulee asia hoitaa urakoitsijan sopimus neuvotteluilla.
Metsuri motokuski 21.5.2014, 15:37Niinhän ne tekevät. Mutta mistä se lähtee tarve niiden lakiesitysten teolle ? Pääosin siitä kun tulee paineita EU:n kautta ja kansallisella tasolla siitä että asukkaita , meitä veronmaksajia, joudutaan kuulemaan ja antamaan mahdollisuus vaikuttaa joka jumalan päätöksentekoon. Miettikääpä jotain KELA:n tukipäätöstä. Kuinka monta paperia tulee yhdestä päätöksestä ja jokaisessa on oikeus valittaa ja taas päätös valituksen jälkeen onko valitettu ja tuleeko asia lainvoimaiseksi. Toisena voisi olla rakennuslupa, Naapureita on kuultava ainakin kaksi kertaa: mitä aikon rakentaa ja vielä sen jälkeen minkälaisen pytingin aion rakentaa, Jokaisesta taas valitusoikeus. Sitten rakennukselle hankitaan joka kohdalle oma valvoja. Vesitöille, lvi:lle.suunnittelulle ja rakennusvalvonnalle, vaikka itselle rakentaa. Nämäkin vain siitä että joku urpo on joskus halunnut kunnallisen rakennusvalvonnan vastuuseen siitä että on rakentanut sutta tai ostanut sutta.
Metsuri motokuski 21.5.2014, 13:53Kyllä ne virkamiehetkin ovat ihan saman paineen alla kuin me muutkin. Säästöpaineet ovat kovat ja sijaisuuksiin ei ketään saa ottaa. Byrokratia ei kuitenkaan vähennetä ja samat työt tehdään ilman ylityökorvauksia. Vuosilomatkin meni niin että kukaan ei ollut sijainen ja kuukauden tekemättömät työt odotti toimistossa. Ole sitten lomalla virkistäytymässä. Ihmeen sitkeenä tuo asenne töitä tekemättömistä virkamiehistä vain kulkee. Aika harvalla on oma kohtaista tietoa nykyisen virkamiehen työstä.
Metsuri motokuski 20.5.2014, 18:53Niin nythän tähän suureen virkamieskoneistoon ollaan menty sen vuoksi että olemme rakentaneet uskomattoman byrokratian joidenka hoitamiseen näitä henkilöitä tarvitaan. On luotu melkoinen holhousyhteiskunta jossa jokainen voi valittaa tehdyistä päätöksistä ilman kuluja. Vain valittamisen ilosta. Jokainen joka tänä päivänä hakee vaikka rakennuslupaa voi omakohtaisesti sen todeta mikä byrokratia ja kuulemismenettely asiaan liittyy ja valittaa tietenkin voi joka kohdasta ilman omia kuluja.
Kuka nämäkin valitukset tutkii muut kuin virkamiehet. Se ei paljon auta jos virkamiehiä pistetään pihalle ja byrokratia säilytetään ennallaan. Asioiden hoito vain venyy ja kukapa muu siitä kärsii kuin asiakas.
Minusta kun otetaan -60 luvun byrokratia käyttöön ja noudatetaan puhdasta maalaisjärkeä asioiden hoidossa ja ihmisten palveluksessa niin alkaa säästöjä tulemaan ihan itsestään.
Metsuri motokuski 20.5.2014, 18:45Tuo karttaselain on ihan ok oman metsänhoitamiselle. Vielä kun me metsätyöläiset päästäisiin sellaiseen kännykä sovellukseen kiinni jossa voisimme tarkistaa mm pinta-alat jotka työstämme. Nythän olemme vain saamamme tiedon orjia. Välillä tuntuu että pinta-aloissa saataa olla hieman tarkistamista. Noilla koira gps:llä saamme hyvin kyllä oman paikan tiedot sekä rajat esille varsin hyvin. On kuitenkin aika paljon sellaisia alueita joista esim rajatietoja ei ole saatavissa.
Metsuri motokuski 20.5.2014, 16:26Tankin huohotus tosiaan taitaa olla tukossa. Tuollaista painetta ei saisi tulla tankkiin edes lämpöisenä.
Metsuri motokuski 19.5.2014, 19:06Itse käytän Ultrapointin koira gps:ää. Siinä on oman paikan näyttö ja on pirun hyvä. Nykyään raivaan ihan pelkästään rajat sen avulla ja hyvin osuu kohdille. Pienin näyttö siinä on 1:10 000 ja sillä pääsee hyvään tarkuuteen. Samoin ilmakuvia jostain alueilta saa mutta minusta ne eivät ole niin hyviä. Sovellusta myydään myös ilman koiraosuutta joka varmaan sopisi sinulle hyvin. Se oli joku mini-ultrapoint. Netistä varmaan löytyy hyvin.
Metsuri motokuski 19.5.2014, 18:54Eiköhän suurin syy löydy kuitenkin noista päästörajoista. Nelarien ongelma edelleen paino ja kallis rakenne. Minusta tuolla polttoaineen kulutuksella ei ole loppujen lopuksi suurtakaan merkitystä. Muutaman desin perässä ei kannata aikaa uhrata. Kunhan vain kierroksia lähtee ja kaasun vastaavuus on hyvä.
Metsuri motokuski 19.5.2014, 18:49Ei ole omakohtaista kokemusta mutta tiedän että aika moni sitä on harrastanut vanhalla keskipakoislevittimellä. Ovat olleet tyytyväisiä tulokseen.