Käyttäjän Petkeles kirjoittamat vastaukset
-
Jep, ja kun mo saa tuloja metsästä ne on omia ja kun metsästä on menoja niin on kaikkien parhaaksi että yhteiskunta osallistuu kustannuksiin.
Aivan totta. Ammuttavat monimuotoisuuden avainlajit hirvi ja metsäjänis hyötyvät. Kurki, riekko ja teerikin ovat oppineet kulkemaan talviteiden pohjia ja ojanvarsia.
”Jopa vanhojen ojien kunnostukseenkin on saatu negatiivinen kaiku.”
No jopas on, eihän ojasta enää uudelleen peratessa tule vesistökuormitusta.
Tällä hetkellähän niitä hakataan viime kädessä kaikkien kustannuksella. Perustuslain ”vastuu ympäristöstä kuuluu kaikille” ei välttämättä tarkoita kollektiivista suojelurahan keräämistä, vaan oman vastuun kantamista.
”Aik. uutisissa ollut pölyttäjähyönteisten massakato ja kasvinviljelyn lopahtaminen sen takia oli uutisankka.”
Mukava että saatiin varmistus tälle asialle ?
Onko näissä ajatusmalleissa missään kohdassa huomioitu, että talous on alisteinen maailman säilymiselle elinkelpoisena? Joku intiaani sanoi tästä joskus jotain.
Talouselämän mielipidekirjoitus oli ansiokas, Neuvostoliittoon viitattiin ainakin kaksi kertaa. Lisäksi kaapattiin metsät panttivangiksi vihjaamalla, että kaikki palaa jos nykymenoa ei saada jatkaa.
”Polttomoottoreilla ajetaan viekä 100 vuotta.”
Tämän voi arkistoida lausahdusten ”tietokoneet eivät koskaan tule yleistymään” ja ”rauha meidän ajaksemme” kanssa.
Saisitte hävetä jos epäilette MaraKet:in työhaluja ja työsaavutuksia ja sitä kautta luonnollisesti olemassaolon oikeutusta ja miehisyyttä ja taas sitä kautta mielipiteiden validiutta.
Ai korona joka tuon dipin on aiheuttanut?