Käyttäjän reservuaari-indeksi kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,311 - 1,320 (kaikkiaan 1,834)
  • reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Arvoisa Tikkula,

    ”kumpaa uskomme Kallea , revaa vai kauppalehteä?”

    Nuo termit pitäisi olla tietenkin selvät kaikille, että puhutaan samasta asiasta. Joku kehveli ryhtyi käyttämään termiä maaseudun tuet. Linkittämäsi 2 miljardia on todellakin maataloustuet. Mutta nyt oli käsittääkseni kyse maaseudun tuista. Mukaan täytyisi laskea siis valtionosuuden tasaukset ym. verohuojennukset. Voi olla että 3 miljardia ei riitäkään.

    Sinänsä olen sitä mieltä että jos haluaa, saa asua saaristossa tai vaikka Posiolla. Sitä en aina oikein jaksa ymmärtää miksi se sitten täytyy tehdä käsi syvällä toisten taskuissa.

    Tai edelleen, jos muuttaa Valtimon kirkonkylältä 80 km metsäänpäin, niin onko ihan oikeasti taattava samat palvelut. Olisiko muuttajalla itselläänkin oltava joku vastuu liikkumisesta tai edes hatara käsitys siitä että se uimahalli ei ole nyt sitten ihan lähellä.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Melkoisessa kännissä täytyy olla, että jaksaa tuota mukatodisteluketjua toistaa rapiat 20 vuotta.

    Ilomantsissa pinta-alaltaan suurimmat ja vaikutuksiltaan vahvimmat hirvituhot näinä vuosina. Tarkastelujakso 30v.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Laskeskelitteko Sahalan Vessin kanssa saunaillan päätteeksi, joutessanne. Myyrän loukkuja haistellessa, kännissä kun ankat.

    Gyl se toistakymmentä guutiota saatta gasva.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Kaikkinensa 3 miljardia/v. Saattas löytyä tuottavampiakin kohteita tässä kohtaa.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Juuri saman lahkon edustajat kellahti kuin rakkikoira selälleen kerjäämään niitä makupaloja itselleen. Aikoinaan sitä kutsuttiin siltarumpupolitiikaksi -ilman kokonaiskuvaa, kunhan murusia vain itselle.

    Nyt sitten pohjanoteeraus aisankannattaja-apupuolueena. Siihen rooliin näyttää päätyvänkin, tulevat kannatusluvut reilusti alle 10%. Ja hyvä niin. Maalaisliiton aate kiepsahti 90 astetta, kun Audin takapenkki piirtyi verkkokalvolle. Hillopurkissa kiinni kouristuksenomaisesti, vaikka karies mädättää kiihtyvällä tahdilla legoja.

    Kerttu

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Ei ne ole joutaneet kun ne on niin paljon keskittyneet maaseudun etujen ajamiseen. Sen seurauksena viimeiset 4 vuotta kiihkein kaupungistuminen kautta Suomen historian.

    Siinä sitä on meriittiä.

    -18 edustajaa mutajusseille taisi olla se johtopäätös sieltä sorateiden varsilta. Sataan vuoteen kovin tulos parasiiteille, nyt hillopurkille.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Tuosta vähän visvapallolle historiallista taustaa pipon kireydestä. Mainio pläjäys puuntakusen kirjoituksista ennen lähinöyryytystä.

    Kerttuli

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Voi hyvänen aika miten rane on uunotettavissa! Vielä 3 vuotta sitten AC:tä uunottaessa luulin että yhtä helppoa ei löydy. Olin väärässä.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Hehe. Listat on jo tehty, nyt yritetään muotoilla ohjelmaa niin että kaikki näyttäisivät selvinneen kuivin jaloin. Siinä maalaisliittolaisetkin on mestareita. 2/10 tuosta kynnyskysymyslistasta on jo paljon saavutettu varpaanvälien/hanurin nuolemisella.

    Maalaisliitto myy samalla koko olemassaolonsa oikeutuksen hillopurkin takia. Omapahan on asiansa, uurnilla se lasketaan. Kirkas tulevaisuus vihervassareiden peräsuolen jatkeena.

    kevyet mullat!

    yt Kerttu

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Kyllä tulee hallitus noilla eväillä.

    Maalaisliittolaisten käsi lipsahti jo nyrkkiin hillopurkin sisällä. Se kouristus ei hellitä vaikka nelikkorattori olisi takapihalla tulessa. Myisivät isoäitinsäkin, että saavat olla mukana vihervasemmistolaisessa hallituksessa apupuolueena.

    Siinä sivussa tuli pyyhittyä demokratialla perseet, mutta sen alkiolaisuus tällä kertaa vaati.

Esillä 10 vastausta, 1,311 - 1,320 (kaikkiaan 1,834)