Käyttäjän reservuaari-indeksi kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,331 - 1,340 (kaikkiaan 1,739)
  • reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    100€. Jos päädytte harmaan talouden puolelle, niin 80€. Tämä taksa-arvio keskisuomesta, kaukana maakuntakeskuksista.

    Kerro sitten, miten lähelle arvauskilpailussa osuin ja mikä oli sijoitus. Voiko tästä voittaa jotain, esim. heijastimen tai lippalakin¿

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Voi olla. Mulla ensiharvennuksia sattuu muutaman vuoden välein esim. 5 ha/pläjäys. Keskimäärin poistuma lienee jossain reilussa 50 m3/ha. Lompakon kannalta se ja sama saako niistä 2600 € vai 2700€.

    Mutta kun ei huvita itselle klapeiksikaan tehdä kun niille tarve maksimissaan 10 pinokuutiota/vuosi. Saati sitten maahan jättää. Jos noista mettistä joskus on tarkoitus tiliä tehdä niin harventaa vaan tarttee.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Niin. Se aitatolppien vienti voisi jollain tasolla lihottaa lompakkoa siinä jalostusketjussa. Mutta nuo harvemmin nostavat tiliä siellä alkutuotannon päässä. Se on vähän sama kun haihatellaan tukkipuun hintojen yhteydessä viulun tai kitaran kilohintoja ja verrataan puun kuutiohintaan. Siihen hintaan joka on siis edelleen tismalleen sama, vaikka se lopputuote maksaisi miljoonan.

    Niin kauan kun tarjonta on kysyntää suurempaa, eikä kilpailua kalikoista enemmälti synny, voidaan vaan haaveilla kovemmista hinnoista. Näyttää siltä, että kuitupuun hinnan nousu ei ihan lähitulevaisuudessa ole.

    yt Niko

    revaryhmän markkinatutkimuksen osasto, johtaja

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Siispä. Tuota jengiä kannattaa puuntuottajien ehdottomasti äänestää.

    Ja samalla siis reipas heittolaukaus omaan polveen.

    Muistetaan sitten taas valittaa äänekkäästi keskustelupalstalla vikisten kun ei puuntuottajan ääni kuulu.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Ja edelleen, Planter. Tarkoitukseni ei ollut olla sarkastinen. Kunhan vaan viittasin tuohon ”toimittajiin”. Jatkakaa te, en jaksa kovin pitkään lukea tuota lakidiipadaapaa, vaikka se juuri tärkeää olisikin.

    anteeks

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Kyllä nuo aivopierut hiljaiseksi vetää. Aihe olisi mitä mielenkiintosin, mutta kun ei oikein lähde liitoon. Jos rane aattelee kirjoittajan uraa enemmänkin ja päivätyökin (tahi muu säännöllinen tulo) on niin neuvoni on: pidä se entinen ansiolähde.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Lähinnä Planterille,

    Parilla revaryhmään kuuluvalla on erittäin hyvät yhteydet moniin mediataloihin. Suomeksi sanottuna siis toimittajiin. Epäilen vaan, että juttuvinkkiä ei tässä kohtaa kannata antaa. Asia koetaan marginaaliseksi ja vaietaan kuoliaaksi. Ne haluaa että juttu on jo lähtökohdassaan valmikksi iso, ja vittuuntuvat vaan siitä jos niille ehdottaa ”Rautavaarassa huolestuttiin jänismetsällä” -juttuvinkeistä.

    Jos Glan tieto MTK:n tuesta pitää paikkansa niin annan itselleni luvan kerran kohottaa kulmakarvojani. Mutta ei tuo yllätyksenä tullut, ei suinkaan.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    No sittenhän kaikki on hyvin ja perutaan marmatukset. Kun kerran puuntuottajien puolta ajava, ja vielä puoluepolitiikasta irrallaan oleva taho on sen siunannut.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Omalla kohdallani en tiedä sirpaloittiko vai ei, mutta irtisanoin sopparin silti. Syynä se, että näyttää olevan aivan sama tapahtuuko maillani hirvenmetsästystä vai ei. Käytännössä täystuho kaikissa taimikoissa kohta 15 vuoden ajan.

    Ymmärrän kyllä, että metsästyksen kieltämisellä ei ole välttämättä hirviä vähentävä vaikutus ts. ajatuksellinen ristiriita on helposti löydettävissä. Mutta kun sillä metsästyksellä ei näyttänyt olevan mitään merkitystä vs. hirvituhot.

    Koska jankkaaminen susien autuaallisesta vaikutuksesta kohta alkaa: Kyllä, nuo tuhoalueeni ovat tarkalleen susilauman reviirin sisällä.

    Gertrüd von Himmel ♥
    Reva-ryhmän hirvituhojen havainto-osasto

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Oli joskus 10 v, nyt ilman toiset 10 v. Aika pitkä penni jo säästynyt kotiin päin. Ei ne pienet menot vaan suuret tulot tms.

Esillä 10 vastausta, 1,331 - 1,340 (kaikkiaan 1,739)