Käyttäjän Urakkametsuri 2017 kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 101 - 110 (kaikkiaan 112)
  • Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Taitaa alalla, kuin alalla olla halpuutus päivänsana, laatu kärsii samalla, eikä alalle ole tungosta tulijoista, on vielä muutamia nuoria kavereita joilla työhaluja, mutta monesti, kun näkevät muutamina kausina mitä homma on ja parhaan kesän laittavat sillä pienellä korvauksella, minkä ilman kokemusta/ammattitaitoa pystyy maksamaan, kiinnostus alaa kohtaan loppuu.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Sahakorv 1.4.2020-31.1.2021  Osuus työkohtaisesta palkasta 26.3%

    Käyttötuntikorvaus 5,04e , ei todellakaan päätä huimaa palkat, yleiseen hintatasoon verrattuna, mitä mikin maksaa arjen pyörittämisessä, on itse kelläkin käynyt mielessä, että pillit pussiin, suorite palkkaus, ainoa itsellä minkä näen järkevänä palkkausmuotona homman jatkamiseksi.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Ihan sahamies, ja pihapuu keikkaa tulee heitettyy ja yksityisille enimmäkseen tehtyy, näitä laskenut ihan oman kokemuksen ja tuotoksien yms, kautta,sekä juurikin hintatason realistisena pitäminen pakottaa laskemaan, sekä rupee ikääntymään, niin ei viittis enään nuorten tahdissa painaa, sekä itte joutuu funtsii, kun aina tuntuu olevan kallis, kun kysellään hintaa, yrittäjän hommissa oon, tarkoitus ollu hieman vähentää/ keventää työhommia, ja monipuolistaa työnkuvaa, aikansa kutakin, mut metsätyön vapaus jotenkin se et miks sinne vaan on hinku. Toi Arton systeemi on aikas hyvä, kun kokonaisuuden kattoo.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Mikäs juttu toi fordforce ? Tolla taksalla, jo kannattaa tehdä kunnon jälkeä, ja voi lunkisti sahata..

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Yrittäjän tulo 40,50e mut palkka se ei ole. taksa tosin 20 e tunti noin siis palkkaa. ihan siitä kiinni miten Oy.n kanssa vekslaa.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Uudessa tes oli 26,3 ei 26,1 jos on netissä olevaan versioon uskominen. Arto saa oikean hinnoittelun perusteena olevian urakoita, sinne se ansiotaso menee kellä milläkin aika jakajalla, taksat eivät vaan täsmää moninpaikoin. Alihankinnoilla ei sinne yllä, sen 324e saa sahalla tehtyä/päivä.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Tollaista urakkaa tarjottiin siis entisen sahaus tehon perusteella, no en tieteskään alkanut tekee, ja sitten tuntitaksa kiinteä, joka nyt ei ole reilu, koska tiedän mitä jo palkkametsurina hankin tuntikohtaisesti urakalla. Sivutyönä oon sahaillut muutamia alihankintoja, ja ei ole niin kiireitä katsoo et asiakkaalle tulee luvattuun hintaan,mitä ko palstoista on urakkataso, Ei oikein tosin ole reilu tuokaan,jos kiintee hintaisia, mistä kausityössä talven varalle, kun ei reiluja urakoita? Ei noi alihankinnat oo tosiaan reiluja tekijää kohtaan, itse asiassa sama kuin palkkametsuri, paitsi kiinni hommassa, ja hinnat sanellaan muualta. Esim toi normi 32e mitä moni tuntuu saavan, ei ole oikein kohdallaan. 26,3% sahan kun poistaa,jää 23,58e josta sos kulut ja palkka, myös autokin kaipaa rahaa,ja yritys tarttee osansa. 6×32=192e -saha 50,50e= 141,5- km ( 70km k-arvo) =111,5/ 1,34 sos, kk palkkaus= 83,20 eipä tee mieli omiinkaan nimiin tehdä jäis 13,87e tunnille. 1788e/kk ,sivutöineen sitoo sen täyden työpäivän verran, urakka 20% oli itseasiassa korvausta noille sivuhommille lisätöille, kun ei se pelkästään homma pyöri et käy metsässä.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Siis noi 3,5 tankkia ja 0,9ha ei täsmää toi kaava perkuu/helppo taimikonhoito menee tolla 0,25-0,26ha/ tankki. 555 kuluttaa tollasella 1.tankin 1,5 tunnissa  5h 15 min=3,5 tankkia tauot tohon,niin 6 tuntia.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Onhan se kunto kohdallaan,jos lorvii sahatessa. Just tulin lopettaa nmh, varmaan 8 tunnista pitää laskuttaa kun muutkin tekee niin. Ei todellakaan ole reilu tää metsäala, ei urakoita anneta, jos annetaan hinnat mahdottomia, ton kesän aikamenekki urakan laskupohjana,ja kaava muuten sellainen että saat 2 tuntii pidemmällä päivällä, todella paljon pienemmän palkan kun urakka 6 tunnin päivällä, eihän tuota tahtia voi sahata pidemmässä juoksussa jatkuvasti, välillä on lunkisti verryteltävä ja muuta työlajia tehtävä. Onko tää ala reilu, jos yrittää urakalla saada paremman ansion,niin sit  tulee työläimmät työmaat, pelkkää nmh 30-50 tuhannen väliin, jos sattumalta samalla mo on useempi palsta tehtävänä, voi vähän helpompaa saada edes 1 päivän, nyt oli hyvä laatuinen nmh, 15 tuh kieppeillä poistuma, mut pitkän työmatkan päässä, ja sit olikin vastaavasti yli 4 ha huonompaa tiheetä ja työlästä, helvetin moisessa rinteessä jne, oli yks esim. Onneks on muualta tullut taimikonhoitoon helppoo mänty kangasta, kylläpä taas huomas et menee nopsaan työmaa loppuun, eikä tartte repiä ittestään kaikkee aina irti. Kausityöstä kysymys,niin entinen tes oli reilu työmiestä kohtaan, kun teet niin saat työsi mukaisen palkan, jokaisella on omakohtainen tehokas työaika/ jaksaminen ja työ täytyy realististisesti arvioida ja myös palkkaus.

    Olihan tuo kiva edes kerran eläessään saada kokeilla urakalla työskentelyä, sai pitää hieman kesälomaa samalla, kun joutuin työt hoiti alta, rupes vuosien varrella nyppimään kuunnella samaa laulua, ettei nykyjätkistä oo mihinkään, ei oo sen kummempii olleet, fysiikka jo sen määrittää. Mut on toi aivan törkeen vähän tes mukainen 13,50e/tunti mikä omalla kokemuksella 3 luokan perustana 13,50+sahakorv.3.55e. Sovittu suorite, joka on kokemuksen työnjäljen/ henk.koht tuotoksen yhteis tulos. Kun ajatellaan, vaikka pari työskentelyä, onko reilua että toinen sahaa esim 0,4ha ja toinen 0,6ha päivässä samalla palstalla ja kumpikin saa saman palkan. Sekä vielä hassumpi esimerkki tehokas sahuri tekee pikku palstan aikaan 5 tuntia, ja huonompaa tuotosta tekevällä menee 7 tuntia, samanlaiseen ja tehottomampi tienaa 2 tuntia enemmän, kun kovempi sahuri.

    Urakkametsuri 2017 Urakkametsuri 2017

    Arto on yrittäjä metsuri hinnoista päätellen, ja onko tunti veloitus vai mikä systeemi, itselläkin tuon 6 tunnin mukaan laskettu jokainen työpäivä siis papereihin, näin se ei todellisuudessa ole 5-6 tunnin päiviä tein pääsääntöisesti, palstasta riippuen, joskus kun loppui vähemmänkin esim pienet ennakot ja alustan raivuut. Todellista tuntimäärää ei vastaa tuo laskennallinen, sen tiedän itse noin lukuna ja on vähempi mitä tuossa lukee. Seassa päiviä 3h45 min 1,5ha alustanraivuuta ja 4h 15 min 1,3 ennakko raivaus. 3,5 tankkia ei todellakaan riitä siihen mitä Arto kirjoittaa, tai sitten ei ole mitään sahattavaa ja karsee yli hinnottelu.Arto siis hirveät rahat/ tankki ja yrittäjä niin sahuu kaveri siis sahaa enemmän. hmm 10,67 tankkia Arto tekee 24 tuntia ton verran meni hehtaarille NMH ja 18 tuntia oli aika, Ja urakkaa tarjottiin 15 tuntia /krt tuntiyksikkö .Selvis paljon muutakin et mun toi tuotos on levinnyt laajemmallekin, kun missä ko ajan sahasin, sen verran tasasesti oli palstat ym jaettu ja tiesin kellotuksesta, siks se ei pidä ihan kutiaan, ja näin kai mie pomon ohi ajelevan suht usein, ja jokaisen mittas tarkkaan, en saanut itse mitata, sopimus kun ohi loppu urakat ja tuntiliksalle, ja työsuhde päättyikin pikku tunti sopparin jälkeen. Välistä vetäjät tän palkan sotkee, ei saa jätkä tienata työllään.

Esillä 10 vastausta, 101 - 110 (kaikkiaan 112)