Käyttäjän Visakallo kirjoittamat vastaukset
-
MJO on todennäköisesti oikeassa. En ole perehtynyt aiheeseen muuten kuin puhtaasti matemaattisesti. Ilmoitettujen susilaumojen ja susien kokonaismäärä ei mielestäni täsmää. Mistä tämä voisi johtua?
Kaavoituksessahan mökit pyritään ryhmittämään melko lähelle toisiaan, jolloin rantaviivaa jää mahdollisimman paljon vapaaksi. Suomessa on tällaiset asiat kyllä hoidettu moniin muihin maihin verrattuna aivan mallikkaasti.
Tuossa puolessa miljoonassa on kyllä mukana myös kuivanmaan mökit, joita on melko paljon. Yritän selvittää tilastoista niiden kokonaismäärän. Veikkaisin, että niitä on 30-50%.
ESS: Hollola joutui keskeyttämään miljoonan euron tieurakan. Tienlinjalta löytyneet norot edellyttävät luontoselvityksiä. Nostavan eritasoliittymästä etelään johtavan tieyhteyden rakentaminen lykkääntyy. Kunnan elinvoimavaliokunta päätti joulukuussa keskeyttää urakkaa koskevan hankinnan.
Jokuhan tässä suomalaisessa systemissä on vikana, kun maksamme henkeä kohti suurempaa EU:n nettojäsenmaksua kuin esim. vauras Ruotsi, mutta saamme erittäin vähän erityisesti EU:n investointitukia. Esim. rikas Italia rakentaa mantereelta Sisiliaan johtavan Messinansalmen miljardisillan lähes kokonaan EU-tuilla.
Parhaiten ainakin täälläpäin näkyy menevän kaupaksi maaseudulla olevat pienet maatilat/omakotitalot, jossa voi pitää paria hevosta. Peltoa ei välttämättä tarvitse olla! Lehmiä ei ole enää juuri missään, mutta hevosia alkaa olla lähes joka kylässä.
Loma-asuntojen rakentaminen on puolittunut vuodesta 2021. Myös omakotitalojen rakentaminen jatkoi vähentymistään. Lupia myönnettiin 2024 vain 3 664 kpl, eniten Espooseen, Ouluun, Jyväskylään ja Helsinkiin.
En olisi kuitenkaan kovin huolissani Suomen rantojen tättymisestä. Jos kaikki tähän asti kaavaillut tuulipuistohankeet toteutuvat, rauhoittaa se osaltaan melkoisen määrän lähiseutujen rannoista rakentamiselta. Muusta rauhoittumisesta en sitten tiedä..
Meikäläisellä on autossa mukana vain kaarisaha ja Fiskarsin vesuri, kun ei ole akkusahaa tullut hommattua. Muutaman kerran on tarvinut tuulenkaato sahata pois tieltä.
Perko: ”Vain massan määrä vaikuttaa lopputulokseen ei juurikaan jalostus muuhun kuin kuluhjen kasvuun korkoineen.”
Perko tuli tuossa kiteyttäneeksi, ettei tiedä nykyjan metsänhoidosta eikä yleensäkään metsätaloudesta mitään. Elää yli puolivuosisadan takaisessa menneisyydessä, ja kopio jatkuvasti toisten kirjoittami tekstejä, mainitsematta koskaan, kenen ne kulloinkin ovat. Torjuu aina kaiken faktatiedon, joka on syntynyt metsätaloutta jo puoli vuosisataa pääelinkeinonaan harjoittaneen toiminnasta. Mikä tarkoitus tuommoisella palstalla roikkumisella on?