Käyttäjän Visakallo kirjoittamat vastaukset
-
Tuossa minun nimimerkkikuvassa on hoidettu 17-vuotias ensiharvennettu kuusikko.
Kyllä sillä ottajia on jos en itse halua sitä pitää.Kainuulainen pk-yritys Kiantama on solminut sopimuksen hampurilaisketjun kanssa.
Hesburgerin smoothieihin menevät marjat ovat jatkossa kotimaisia, pohjoisesta poimittuja.
Kiantamalla uskotaan kotimaisen ruoan trendin jatkuvan.
Sopimuksen kautta toivotaan uusia mahdollisuuksia koko alalle.Kiantama on kainuulainen, vuonna 1973 perustettu marja-alan yritys, jossa suuriin volyymeihin on totuttu.
Olemme oikeastaan isompi yritys mitä moni ymmärtääkään.
Noin puolet viennistämme on ulkomaille, esimerkiksi Kiinaan me myymme mustikkaa yhtiöstä todetaan.
YleLaajentaakseni hieman aloituksen aihetta on sanottava, että kyllä meitä palstalaisiakin on aika moneksi.
Vanhan palstan aikaan oli niitäkin, jotka uskoivat puiden Suomesta loppuvan, ja sen takia ainakin avohakkuut olisi pitänyt kieltää.
Jonkin ajan päästä jotkut alkoivat puolestaan hokea, että Suomen metsät kasvavat tuplaten sen mitä puuta käytetään ja sen takia metsänuudistamiset pitää jättää herran huomaan.
Mikähän siinä onkin, että nykyään kun oikeaa tietoa on hyvin helposti saatavana ja liikkuminenkin on hyvin vaivatonta, jotta voisi todeta asiat ihan omin silmin, eräänlainen uustietämättömyys ja suoranainen poppausko on kuitenkin vallannut alaa.
Uuden hallituksen ensimmäisiä tärkeitä tehtäviä onkin lyödä halolla päähän näitä höyrypäisimpiä metsäpoppamiehiä.Wiljamilta noita neronleimauksia tuppaa tulemaan lähes jatkuvalla syötöllä.
Samalla logiikalla pitäisi sitten myös välttää kotimaisten metsurien käyttöä, – vai mitä?Teiden rakentamis-urakoiden kova kilpailutus on johtanut joillakin alueilla karmeaan lopputulokseen.
Yhtenä pahimmista voisi pitää E75-tien eteläpäätä Lusista pohjoiseen.
Kun tie muutama vuosi sitten peruskorjattiin, siitä tuli susi jo syntyessään.
Urakat oli pätkitty ja kilpailutettu vain muutaman kilometrin pituisiksi. Tien rungon laatu vaihtelee nyt jyrkästi erityisesti urakkarajojen kohdalla. Useita ryhmityskaistoja ja alikulkuja jäi puuttumaan, ja meinasipa ainakin yksi liittymätie jäädä kokonaan tekemättä.
Kaiken huipuksi koko matkalta jäi varsinainen kulutuspinta laskematta, eli nyt pintana on ollut ns. välikerros, joka on nyt pahasti rikki.
Tänä keväänä on muutama kilometri tätä varsinaista kulutuskerrosta jo tehty, tosin sinne missä tie oli parhaimmassa kunnossa.
Toinen firma jatkaa päällystämistä sitten joskus, saas nähdä miltä kohdalta!Ensin hieman epäilin, mahtaako kolme viikkoa sitten kylvämäni männynsiemenet itää, olivat nimittäin olleet vuodesta 2002, eli 13 vuotta kotipakastimessa.
Hallituksen puheenjohtaja niistä silloin tällöin ehtikin minulle pakastinta järjestellessään huomautella.
Kolmesenttiset sirkkataimethan siellä kylvösalueella näkyi jo olevan, eikä itävyysprosentti ollut juurikaan laskenut.
Täälläpäin on ollut myös hyvät olosuhteen tänä keväänä metsäkylvöjen ja istutusten suhteen.Kiinnostava nimimerkki tuo ”Puuntuottajat”.
Kuinka isoa puuntuttajajoukkoa täällä edustatte?Repoveden kansallispuisto ja Orilammen maja majoituspalveluineen ja risteilyineen nykyisessä suur-Kouvolassa ovat parhaasta päästä mitä Etelä-Suomi tältä hetkellä tarjoaa.
Ovat hyvä yhdistelmä suomalaista metsä- ja järviluontoa ja kodikasta tunnelmaa.Pahkanaaman aloitus olisi aika paljon uskottavampi, jos hän vaivautuisi hieman avaamaan tapausta.
Nyt se on vain yksi epämääräinen heitto muiden joukossa.HS:n mukaan mustikalla on tänä vuonna ennätyskukinta.
Neliömetrin alalla on laskettu olevan jopa tuhat kukkaa.
Toivotaan ettei yöpakkaset ja raakilevaiheen mahdollinen kuivuus vie hyvää satoa.