Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä. Vastaa aiheeseen: Jatkuva kasvatus käytännössä.

Vastaa aiheeseen: Jatkuva kasvatus käytännössä.

Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä. Vastaa aiheeseen: Jatkuva kasvatus käytännössä.

suorittava porras suorittava porras

Todettava vain, että Perkon mielipiteet eivät motokuskien tuoleja heiluttele. Teollisuudelle on tärkeää saada tasaisesti ja kohtuullisin kustannuksin puuta käyttöönsä  läpi vuoden. Jatkuvapeitteisiltä kohteilta tämä ei onnistu. Pitäisi olla routa maassa ja puiden samaan aikaan sulia, jotta hakkuu onnistuisi. Edelleen ,jos palstalle ei ole ilmaantunut edes taimiainesta, viisas ostotoimihenkilö kertoo, että nyt hakkuita on valitettavssti rajoitettu. Palataan asiaan joskus toiste.

Kun tehdään aukkoja, puuta saadaan haluttuun tahtiin eikä joka työmaalta tarvitse odotella reklamaatioita epätyydyttävästä korjuujäljestä. Ei tule raiteita eikä kolhuja jääviin puihin. Työ onnistuu silloin, kun puusta on tarve. Kesähelteillä ja paukkupakkasilla. Samassa ajassa korjataan aukoista kolminkertainen määrä puutavaraa jatkuvapeitteisiin kohteisiin verrattuna. Kakkosharvennuksetkin sujuvat vauhdikkaammin, kun ei tarvitse varjella harvalukuisia ja epätasaisesti kasvavia pieniä puita ja taimia.

Järkiperusteita ei jk:n hyväksi löydy. Kyse on puhtaasti ideologiasta tai osaamisvajeesta niiden kohdalla, jotka menetelmää käyttävät. Sekin jo osoittaa, miten huteralla pohjalla menetelmä on ,kun kannattajia tällä palstalla on ainoastaan kaksi.