Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas! Vastaa aiheeseen: Me keskustelemme taas!

Vastaa aiheeseen: Me keskustelemme taas!

Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas! Vastaa aiheeseen: Me keskustelemme taas!

Perko

Maailma suorastaan hukkuu tavaraan, verkkokaupat pursuavat ylitse vuotavasti, rahtikoneet lentävät täysissä lasteissa ja ylijäämätuotteita joudutaan pahimmillaan hävittämään jopa polttamalla ryslandiassa, minkä vuoksi pelkkään perinteiseen tavaravientiin nojaaminen on vanhanaikaista ja meidän on opeteltava myymään maailmalle jotain paljon arvokkaampaa: aineetonta osaamista, tietotaitoa ja korkeaa teknologiaa.

Tavaraa kyllä riittää ja ostajia on etsittävä globaalisti, mutta aidon talouskasvun ja menestyksen avain piilee siinä, että osaamme paketoida suomalaisen tiedon ja asiantuntijuuden vientituotteeksi.

Tämän vuoksi on kriittinen virhe ajaa alas ja sulkea oppilaitoksia, sillä juuri koulutusjärjestelmä on se tehdas, joka synnyttää tulevaisuuden innovaatiot ja vientiosaamisen. Jos haluamme pärjätä kansainvälisillä markkinoilla, meidän on vahvistettava opetusta, investoitava ihmisten osaamiseen ja opittava myymään maailmalle sitä, mitä muilla ei ole – eli suomalaista huippuosaamista ja aineetonta pääomaa.  Propsin tuottajat on jo lopussa eikä sillä  rikastunut.   Suuret pyramiidi tehtaa ovat  valtava kulun möhkäleet  kuin helsinki halli.