Polttonesteiden hintojen kova nousu vaarantaa koneyritysten toimintakyvyn, Koneyrittäjät ry varoittaa. Esimerkiksi työkoneissa käytettävän kevyen polttoöljyn keskihinta on noussut lähes 80 prosenttia: tammikuussa 2026 hinta oli 1,21 euroa litralta, mutta nyt pumppuhinta on yli 2,15 euroa litralta. Samaan aikaan dieselin hinta on kohonnut runsaat 30 prosenttia 2,30 euroon litralta.
Hintojen nousut ovat poikkeuksellisen suuria, eivätkä yritykset ole pystyneet niihin vaikuttamaan, Koneyrittäjät muistuttaa. Nousu on laittanut monen yrittäjän kassan tiukoille sopimuksissa olevista polttoaineklausuuleista riippumatta.
Koneyrittäjät toivoo, että mikäli kustannuskriisiä päätetään lievittää, ei kevyttä polttoöljyä käyttäviä yrityksiä unohdettaisi. Liitto esittää samanlaista tukea yrityksille mitä käytettiin Ukrainan sodan alkuvaiheen energiakriisissä. Tuolloin Valtiokonttori maksoi yrityksille polttoainetukea, jolla kompensoitiin jyrkästi nousseita hintoja.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään