Metsäteollisuus torppaa komission muutokset metsäkatoasetukseen, ”Luo epävarmuutta kansainväliseen kauppaan”

Esitettyjen muutosten valmistelulle on varattava riittävästi aikaa, Metsäteollisuus ry vaatii.

Metsäteollisuus ry toivoo, että metsäkatoasetusta ryhdyttäisiin soveltamaan kuluvan vuoden lopusta nykyisessä muodossaan. EU-komissio teki vielä lokakuussa asetukseen muutosehdotuksia ja esitti myös asetuksen soveltamisen osittaista lykkäämistä. Vuoden lykkäys koskisi vain mikro- ja pienyrityksiä.

Metsäteollisuudessa komission esityksistä ei riemastuttu.

”Toivomme, että asetusta sovelletaan nykyisellään tämän vuoden lopusta alkaen. Asetuksen muuttaminen juuri ennen sen voimaantuloa luo epävarmuutta yritysten toiminnassa ja kansainvälisessä kaupassa”, sanoo Metsäteollisuus ry:n kansainvälisten ja EU-metsäasioiden päällikkö Maija Rantamäki tiedotteessa.

Järjestön mukaan esitettyjä muutoksia ei välttämättä ehditä toteuttamaan ennen asetuksen soveltamisen alkua. Mikäli muutoksia kuitenkin tehdään, niiden valmistelulle on varattava riittävästi aikaa.

”Muutosten vaikutukset yrityksiin, viranomaisiin ja kauppasuhteisiin tulee arvioida huolellisesti. Toimijoille on annettava siirtymäaika, ja komission on julkaistava tekniset ohjeet ja tietojärjestelmävaatimukset hyvissä ajoin ennen soveltamisen alkamista”, Rantamäki toteaa.

Kommentit (1)

  1. On vaan kysyttävä, miksi virkakoneisto nöyristelee eurostoliiton hyppynarulle, vaikka metsä-asiat eivät kuuluneet sen mandaatille? Samanlaista sekasotkuako haetaan, kuin maanviljelijöiden sairaalloinen kurmuutus on ollut?

Puukauppa Puukauppa

Blogit ja Kolumnit