Puukaupassa loppukiri, kuusitukin keskikantohinta kääntyi nousuun

Ostomäärä kohosi viime viikolla runsaat 120 000 kuutiota edellisviikosta, Metsäteollisuuden tilastoista selviää.

Puukaupassa tahti on tiivistynyt vuoden lopulle tultaessa. Viime viikolla Metsäteollisuus ry:n jäsenyritysten ostot yksityismetsistä nousivat runsaaseen 730 000 kuutioon, mikä on vajaat 120 000 kuutiota enemmän kuin edellisviikolla, mutta noin 150 000 kuutiota vähemmän kuin viime vuonna vastaavalla viikolla.

Metsäteollisuus ry:n jäsenten osuus puukaupoista on noin 80 prosenttia.

Kun mukaan otetaan kaikki ostajat, alkuvuoden ostomäärä nousee vajaaseen 37 miljoonaan kuutioon. Vuodentakaisesta ollaan jäljessä runsaat 10 miljoonaa kuutiota.

Kuusitukki lähti nousuun

Keskikantohinnat olivat pääosin laskussa. Mäntytukin hinta painui 74,04 euroon kuutiolta ja koivutukin 57,09 euroon kuutiolta. Sen sijaan kuusitukin hinta nousi 77,21 euroon kuutiolta.

Kuitupuun hinnat olivat kauttaaltaan laskussa. Mäntykuidun keskikantohinta laski 23,61 euroon kuutiolta, kuusikuidun 25,71 euroon kuutiolta ja koivukuidun 23,41 euroon kuutiolta.

Hinnat ovat neljän viikon liukuvia keskiarvoja.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Puukauppa Puukauppa