Puukauppa romahti marraskuussa, kuitupuun keskihinnoista sulanut neljännes kesäkuun jälkeen

Metsäteollisuus osti marraskuussa puuta liki 2,4 miljoonaa kuutiota.

Puukauppa väheni marraskuussa poikkeuksellisen paljon, Luonnonvarakeskuksen tilastoista selviää. Metsäteollisuus osti puuta yhteensä 2,4 miljoonaa kuutiota, mikä on puolet viime vuoden marraskuun ostomäärästä.

Luke on tilastoinut puukauppaa nykyisessä laajuudessa vuodesta 2016 alkaen. Nyt tilastoitiin tämän 10 vuoden jakson pienin marraskuun puukauppamäärä.

Ostomäärät ovat olleet toukokuusta alkaen selvästi viime vuotta pienempiä. Tammi–marraskuun kumulatiivinen ostomäärä jäi 18 prosenttia vuoden takaista pienemmäksi.

Kuitupuusta kymppi pois

Hinnat olivat edelleen laskussa. Tukkien keskihinnat laskivat lokakuulta muutaman prosentin ja kuitupuun keskihinnat 6–9 prosenttia

Kuusitukeista maksettiin marraskuun pystykaupoissa noin 78 euroa ja mäntytukeista vajaat 75 euroa kuutiometriltä. Koivutukin hinta laski vajaaseen 63 euroon. Mäntytukin keskihinta on pudonnut kesäkuun huippuhinnoista yli yhdeksän euroa, kuusitukin lähes kahdeksan ja koivutukin melkein seitsemän euroa.

Teollisuuspuun keskihinnat ja niiden reaaliset muutokset marraskuussa 2025

PuutavaralajiMarraskuu 2025, €/m3Verrattuna lokakuuhun 2025, %
Pystykaupat
Mäntytukki74,63-2
Kuusitukki78,14-1
Koivutukki62,51-1
Mäntykuitu25,14-9
Kuusikuitu27,62-6
Koivukuitu25,17-7
Hankintakaupat
Mäntykuitu44,94-4
Kuusikuitu47,94-3
Koivukuitu45,45-5

Kuitupuun pystykauppahinnat putosivat edellisten kuukausien tapaan poikkeuksellisen paljon. Kuusikuidun keskihinta tippui alle 28 euroon, männyn ja koivun hinnat putosivat noin 25 euroon. Kesäkuuhun verrattuna hinnat kutistuneet lähes kymmenellä eurolla – mänty- ja koivukuidun hinnoista on lähtenyt pois yli 27 prosenttia ja kuusikuidun lähes 24 prosenttia.

Kuitupuun hinnat tippuivat myös hankintakaupoissa. Kuusikuidun keskihankintahinta putosi alle 48 euron ja mänty- sekä koivukuidun noin 45 euroon.

Lisää aiheesta: Puukaupassa loppuvuoden kiri, kuusitukin keskikantohinta kääntyi nousuun

Kommentit (1)

  1. Panu

    Olisi kiinnostavaa tietää missä mennään koko vuoden hakkuumäärissä. Kai se tuolta Luken sivuilta jostain löytyy mutta ei ainakaan heti löytynyt.

Puukauppa Puukauppa

Keskustelut