Ruotsalainen metsäyhtiö Södra investoi Kindan sahaansa. Noin 1,5 miljardin kruunun (130 miljoonan euron) investointi nostaa sahan kapasiteettia 50 prosenttia, jolloin vuosituotanto nousee 300 000 kuutioon. Kindan saha sijaitsee Itä-Götanmaan läänissä Etelä-Ruotsissa.
Investoinnin on tarkoitus valmistua vuonna 2028.
”Södra on vahvempi Kindan sahan kanssa kuin ilman. Vaihtoehtona oli sahan sulkeminen, mutta päätimme sen sijaan panostaa pitkän aikavälin kilpailukykyymme”, Södran toimitusjohtaja Lotta Lyrå perustelee investointia tiedotteessa.
Lisäksi sahalle rakennetaan uusi pellettitehdas. Sen kapasiteetti on 25 000 tonnia.
Södran mukaan investointi paitsi varmistaa sahan tulevaisuuden, se antaa mahdollisuuksia myös uusille avauksille, esimerkiksi biohiilelle.
Suomalaisittain saha ei investoinnista huolimatta ole erityisen suuri. Esimerkiksi Metsä Groupin uuden Rauman sahan vuosikapasiteetti on yli kaksinkertainen eli 750 000 kuutiota.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään