Teollinen tuotanto vauhtiin Leunan-biojalostamossa, ”Biokemikaali-innovaatiomme mahdollistavat pääsyn uusille markkinoille”

Jalostamolla on saavutettu vakaa tuotanto ligniinien ja sokereiden erottelussa, UPM:ltä kerrotaan.

UPM:n Leunan-biojalostamossa Saksassa on käynnistetty teollisten sokerien tuotanto ja kaupallistaminen. Biojalostamo aloitti aiemmin tänä vuonna puun hydrotermisen hajottamisen teollisessa mittakaavassa, ja nyt on saavutettu vakaa tuotanto ligniinien ja sokereiden erottelussa. Tämä on edellytys sokerien muuntamiselle uusiutuviksi glykoleiksi ja ligniinin muuntamiselle uusiutuviksi toiminnallisiksi täyteaineiksi, yhtiöstä kerrotaan.

Glykoleja voidaan käyttää esimerkiksi PET-pakkauksissa, polyesteritekstiileissä ja kosmetiikassa. Ligniinipohjaiset uusiutuvat toiminnalliset täyteaineet tarjoavat kestävän vaihtoehdon hiilimustalle ja piidioksidille kumi- ja muovituotteissa.

”Biokemikaali-innovaatiomme mahdollistavat pääsyn uusille markkinoille, luovat pitkäaikaista arvoa ja vahvistavat asemaamme johtavana toimijana seuraavan sukupolven kestävissä materiaaleissa”, sanoo UPM:n toimitusjohtaja Massimo Reynaudo tiedotteessa.

UPM odottaa Leunan muiden kaupallisten tuotteiden tulevan markkinoille vuoden 2026 ensimmäisellä puoliskolla. Kun laitos on täydessä toiminnassa, se tuottaa vuosittain 220 000 tonnia lehtipuusta valmistettuja biokemikaaleja.

Lisää aiheesta: UPM virittelee puunhankintaa biojalostamoaan varten

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Puukauppa Puukauppa

Keskustelut