Ekoteko vai metsätuhoriski?

Metsäkeskus tulkitsi, etteivät Metsähallituksen suojelualueelle voimalinjahakkuun yhteydessä jätetyt järeät kuuset kuulu metsätuholain piiriin.

Tilaajille
Metsänomistajat Markku Leppänen (oik.) ja Jaakko Leppänen haluaisivat, että Metsähallituksen suojelualueelta voimalinjan tieltä viime talvena kaadetut puut olisi korjattu pois hyönteistuhoriskin vuoksi. Metsäkeskuksen mukaan suojelualueelta kaadetut puut eivät kuulu metsätuholain piiriin, jos niitä ei ole katkottu  puutavaraksi. (Kuvaaja: Sami Karppinen)
Metsänomistajat Markku Leppänen (oik.) ja Jaakko Leppänen haluaisivat, että Metsähallituksen suojelualueelta voimalinjan tieltä viime talvena kaadetut puut olisi korjattu pois hyönteistuhoriskin vuoksi. Metsäkeskuksen mukaan suojelualueelta kaadetut puut eivät kuulu metsätuholain piiriin, jos niitä ei ole katkottu puutavaraksi. (Kuvaaja: Sami Karppinen)
Ladataan...

Metsänhoito Metsänhoito

Keskustelut

Kuvat