Jokamiehenoikeus ei veny kaikkeen

Tiedä oikeutesi, tunnista rajasi. Jokamiehenoikeudella saa poimia metsästä paljon, mutta ei kaikkea.

Tilaajille
Kuusenkerkät kuuluvat pitkään luetteloon sellaisista luonnon antimista, joihin ei jokamiehenoikeudenkaan perusteella ole lupa kajota.
Kuusenkerkät kuuluvat pitkään luetteloon sellaisista luonnon antimista, joihin ei jokamiehenoikeudenkaan perusteella ole lupa kajota.
Ladataan...

Kommentit (1)

  1. Jokamiehen oikeutta tulisi tarkentaa luonnonmarjoihin liittyen. Poiminta, joka tarkoittaa sormilla tapahtuvaa marjojen irrottamista varvusta, tulisi olla sallittua vain yksityistalouden omaan käyttöön tai suoramyyntiin esimerkiksi toreilla. Marjojen keräämiseen erilaisien apulaitteiden avulla sen sijaan tulisi aina olla maanomistajan kirjallinen lupa. Lupa tarvittaisiin myös yritysmuotoiseen keräystoimintaan, jossa eri tavoin hankitut marjankerääjät luovuttavat kerätyt marjat maksua vastaan yrittäjälle. Luvan saamisen ehtona tulisi olla sovittu korvaus ja poiminta-alueen rajaus.

Luonto Luonto

Kuvat