Metsätarvikekauppiaiden mukaan kiinnostus istutuksen yhteydessä taimille annettaviin lannoitteisiin, Suomessa ensisijaisesti Argrow-lannoitteeseen, on kasvanut vuosi vuodelta.
Viime vuosina haasteena on ollut lannoitetta annostelevien istutusputkien saatavuus. Istutusputken jalkapolkimen palautintangon liikkuessa toimivan lannoitteen annostelijan patentti on ruotsalaisen Ateknik-yhtiön hallussa, eivätkä kilpailijat ole päässeet sen kanssa yhteisymmärrykseen tekniikan käyttämisestä.
Tämän vuoksi esimerkiksi Argrow’n kehittämä, Pottiputkiin asennettu lannoitteen annostelija jouduttiin vetämään markkinoilta. Ateknik-yhtiön Plantzooka-putkea ei ole tuotu Suomeen.
Tänä keväänä Pottiputki on esitellyt oman ratkaisunsa, joka ei riko Plantzookan patenttia. Tarkoitus on saada se Metsälehden kokeiluun vielä tämän kevään aikana.
Kahta tyyppiä annostelijoita
Nimensä toisen maailmansodan amerikkalaissingolta ominut ja omakseen vääntänyt Plantzooka muistuttaa suuresti Pottiputkea, mutta Ateknikin edustajan mukaan putket ovat yhtiön omaa tuotantoa. Oranssi väritys erottaa ne kilpailijoista.
Plantzookalla on istutusputkia 38 millin läpimitasta aina 75-milliseen asti. Metsälehdellä oli kokeiltavana 55-millinen putki.
Putket on jaettu lannoitteen annostelijan toimintatavan mukaan ykkös- ja kakkostyyppiin. Plantzooka 1 -putkissa annostelija ripauttaa lannoiteannoksen putkeen, kun putken kärki on massa ja leuat avataan. Tämän jälkeen taimi pudotetaan putkeen, joten lannoiterakeet jäävät sen alle.
Metsälehden kokeilemassa Plantzooka 2 -putkessa lannoiteannos tipahtaa, kun leuat suljetaan edellisen taimen jälkeen. Taimi työnnetään putkeen uudelle istutuspaikalle siirryttäessä. Kakkostyypin putkella työskentely sujuu yhtä joutuisasti kuin tavallisella istutusputkella.
Vaikeampi syväistuttaa
Putken ostajan on lisäksi valittava, kuinka paljon lannoitetta kertaripauksella annetaan. Annostelijan antamaa kerta-annosta ei voi säätää.
Vaihtoehdot ovat yksi tai kaksi kuutiosenttimetriä.
Yksi kuutiosenttimetri vastasi yhtä grammaa lannoitetta, mikä on hieman enemmän kuin Argrow’n tai sen ruotsalaiskilpailija Organoxin suositeltu lannoiteannos yhdelle taimelle.
Plantzookan istutusleuat ovat noin kaksi senttiä lyhyemmät kuin Pottiputken leuat. Tämä on huono ratkaisu ja vaikeuttaa taimien istuttamista riittävän syvälle. Syväistutus varmistaa taimen menestymisen istutuksen jälkeen.
Istutussyvyyttä rajoittavan jalusraudan poistaminen helpottanee syväistutusta Plantzookalla.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.