Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 10,151 - 10,160 (kaikkiaan 33,880)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Tolopainen Tolopainen

    Mitä on kuoletus, onko sama kuin puudutus. Eihän tuossa laskelmassa mitään rahaa kassaan jää, jolla jotain maksetaan. En näe rahantuloa missään, edes tähtikaukoputkella.

    Haba Haba

    Jep, tarvitaan n. 10 000 € vuotuiset hakkuut / 50 ha:n kasvu ihan autolla ajeluun.

    MaalaisSeppo

    Haba oikeassa. Onneksi on metsää, ettei eläketuloilla tarvi ajella.

    Tolopainen Tolopainen

    Ei mene kuin osa Kemeroista auto kuluihin. Eläke jää muutenkin säästöön. Alvilla meillä eletään.

    mettämiäs

    Sepon laskelmat eivät ehkä kaikkia ”direktiivejä” täytä, mutta tärkeintä tietenkin on, että ne omasta mielestä ovat kohdillaan ja täyttävät verottajan vaatimukset.

    Jauhiaisen vero-oppaan sivulla 42 on myös esitetty esimerkinomainen laskelma, joka lienee verottajan vaatimukset täyttävä. Siellä ”puhutaan” laskennallisesta poistosta ja prosenttina on käytetty 25 %. Sepon tapa laskea poistot vaatii kyllä jo ihan hyvää mielikuvitusta…

    MaalaisSeppo

    Enhän minä mitään poistoja käytä. Lasken vain, miten auton jäännösarvo muuttuu, jos auton käytön korvaus on 25c/km ja vähennän ko korvauksen ja kulujen erotuksen jäännösarvosta. Jos tulee isompi kulu, niin jäännösarvo tietysti nousee. Kun vaihdan autoa, on helppo muuttaa taulukkolaskemaan em 25c/km ja tehdä jälkilaskenta, onko em 25c/km riitänyt kattamaan kaikki auton kulut. Kahdella edellisellä sokolootalla 25 c/km on kattanut kaikki autojen kulut pääomakuluineen. Nykyisellä tehnee tiukkaa, koska mm polttoaineen hinta on noussut. Katsotaan, miten käy. Tuskin kuitenkaan konkurssiin joudun.

    Tolopainen Tolopainen

    Ajattelepa sitä, jos ajaisit ajot sähköautolla, niin pääomakulut olisivat pienemmät ja polttoainekulu 10% nykyisestä, eikä mitään käyttövoimaveroa.

    MaalaisSeppo

    Miten sähköauton pääomakulut voivat olla pienemmät kuin sokolootani? Kyllä nelivetosähköauton 750/2000 kg:n vetokyvyllä on melkoinen.

    Gla Gla

    En minä vieläkään ymmärrä MaalaisSepon laskelmia. Ei metsätaloudessa mitään korvausta auton käytöstä saa. On ainoastaan kuluksi hyväksyttävä 25 c/km, jonka hyöty verotuksessa on Puukin laskema 7,5 c.

    Se tekee 30 000 euron autolle 400 000 km metsätalouden ajoja. Pääomakulujen osalta. Käyttökulut siihen päälle.

     

    Per Ä Reikäs

    Vain yksi tukiainen/henkilö.

    EI montaa päällekkäin.

Esillä 10 vastausta, 10,151 - 10,160 (kaikkiaan 33,880)