Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 10,931 - 10,940 (kaikkiaan 31,285)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Kehveli on jo molempia.

    MaraKet

    Kehvelikin saa varautua veroprosentin roimaan nousemiseen. Valtion kirstussa pohja näkyy jo. Syksyllä meno onkin sitten jo täysin erilaista niille, jotka eivät ole osanneet varojaan suojata. Hakkuilla tästä hyvin selvitään, tukin hinta onkin sopivasti nousussa.

    Tolopainen Tolopainen

    Mitä pitäkää hatuistanne kiinni, kohta alkaa niin kova talousnousu, jotta moista ei ole nähty. Nuoriso ei pelkää asuntovelkoja, uusi asunto ostetaan vaikka edellinen on myymättä, lainaa saa 35v maksuajalla. Kaikki uudet omakotitalot menee kun kuumille kiville.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Toinen skenaario: korot nousevat ja asuntojen hinnat laskevat kun maksukyky ei riitä lainan lyhennyksiin. Suomen valtio joutuu kovalle säästökuurille ja työttömyys kasvaa.

    Perko

    Ei kai ole tarkoituskaan kerätä valtiolle  tarpeetonta rahastoa,  no niin,  tietysti Norja on asia erikseen.

    Nuorison työttömyyden poisto olis pitänyt hoitaa jo päiväkodista lähtien.  Osaaminen on ratkaiseva  kuinka tähän maailman kehruuseen sopeutuu.  Koulutus on oltava parikymmentä vuotta edellä nykyisetä tarvetta  ja  nähdä edemmäskin millä kielellä ”matikalla” tulee pärjäämään.  Sain Urpo Harvan feodaalisen järjestelmän luomat avut yhteiskunnalta eikä ne riittäneet edes autonkuljettajaksi.   Pankinjohtaja suositti uutta oppia ja siitä se lähti.

    Visakallo Visakallo

    Suomen Pankkikin varoittelee tulevasta. Väkisinkin tulee 80-luvun kasinovuodet mieleen, ja kaikki ne seuraukset mitkä niistä aiheutuivat:

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8ee88b64-d931-4295-ad58-9c182222cec7

    Visakallo Visakallo

    Tällä viikolla suunnitellaan lentolannoitusta pariin kohteeseen turvemaalle sekä kovan maan männiköihin. Jos tulee huonot ajat, niin puut eivät siitä onneksi tiedä, vaan jatkavat kasvuaan entistä kiivaammin.

    jees h-valta

    Mutta niitä Yaralle menneitä rahoja voisi huonona aikana tarvita järkevämpäänkin kuin silputa metsään.

    Visakallo Visakallo

    Verottaja tarjoaa lannoitus-hankkeelle niin hyvää sponsorointia, että siitä on vaikea kieltäytyä.

    Tolopainen Tolopainen

    En ole vielä koskaan saanut verottajalta mitään, joskus vain palauttaa omia rahojani.

Esillä 10 vastausta, 10,931 - 10,940 (kaikkiaan 31,285)