Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 1,191 - 1,200 (kaikkiaan 32,698)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • harrastelija harrastelija

    Gla: ”Toyota esittelee syksyllä uuden Corolla farkun. Ensimmäiset kuvat on julkaistu ja niiden perusteella vaikuttaa todella hyvältä.”

    En kyllä ymmärrä Toyotan liikehybridejä, viimeksi liikkeessä käydessäni ymmärsin, että ainoastaan Prius oli ladattava. Ulkomuotoa ennemmin arvostan kyllä sisältöä. Esin. Toyotan penkkejä ei voi verratakaan Volvon penkkeihin. Kainuussa toyota taitaa olla kyllä eniten myyty? Johtuu ehkä liikkeestä tai sitten hyvästä ja edullisesta huollosta?

    Gla Gla

    Tuohon turbokeskusteluun vielä, että tiettyjä perusasioita kannattaa noudattaa, vaikkei käsikirjassa niin vaadittaisikaan. Turbossa ei ole huono ajatus vaihtaa öljyt 25 tkm välein, vaikka huoltoväli olisi 30 tkm.

    Harvoin tosin auto suoraan kovasta ajosta pysäytetään, yleensä hitaampaa ajoa tulee luonnostaan. Siten tuo jäähdytys ei paljon käyttöön vaikuta.

    Jätkä

    Meillä oli ensimmäiset turbo-dieselit käytössä talon autoissa joskus 40 vuotta sitten. Niillä ajettiin paljon, mutta kun lähtö oli lämpimästä tallista, sitten oven sulkeminen ja takaisin tullessa pysähtyminen, oven avaaminen ja sisään ajo –  ei yksikään turbo vaurioitunut.

    Kuitenkin autoilla ajettiin useita satojatuhansia kilometrejä.

    jees h-valta

    Noh, miten asian ottaa. Kyllä turbo kovastakin ajosta pysäytetään jos liikennevalot sen vaatii. Ja start/stop sammuttaa auton. Monet monituiset kerrat näin käy kun matkaa tehdään ja ensimmäiset liikennevalot tulee eteen. Eipä ole tullut ongelmia eikä ajatuksiinkaan. Tai kun huomaat levähdyspaikan hiukan myöhään ja poikkeat ja sammutat. Aika luonnollista ja myös kesäkuumalla. Ei ole sulinut vielä konepeitto Pösön motin päältä.

    Tolopainen Tolopainen

    Start stop otetaan tietenkin aina pois päältä kun autolla lähdetään liikkeelle. Ei siinä ole mitään järkeä sammuttaa autoa joka liikennevalohin. Pieni turbo diesel kuluttaa tyhjäkäynnillä n. puolilitraa tunnissa. Aika kalliiksi tulee auton jatkuva sammuttelu liikennevaloissa, kun starttimoottori menee vaihtoon ja vauhtipyörän hammaskehä.

    Gla Gla

    Jees, sanoin harvoin. Yleensä liikennevaloja ei maantiellä ole, vaan niitä lähestytään rajoituksia noudattaen ensin alemmalla nopeudella ja vasta sitten pysähdytään. Siinä se turbokin saa jäähtyä. Eri asia tietysti on, jos ei malta rajoituksia noudattaa, jollaiseksi täällä joku on kertonut ajotapaansa yleensä kuvaillut.

    Moottoritien levähdysalueellekaan ei kovin usein ajeta. Itse ehkä muutaman kerran vuodessa. Ei ole paljon vaadittu, jos nuo kerrat käyttää autoa tyhjänä minuutin ennen sammuttamista. Sinähän käytät talvellakin päivittäin moninkertaisen ajan, vaikka polkupyörällä olisit samassa ajassa jo perillä, kun ei tarvi laseja kravata.

     

    jees h-valta

    Toloppa sitten vaan raksututtaa kiisseliään mutta bensakoneen sammutus on täysin huomaamaton ja neutraali toimi jossa ei tapahdu mitään starttimoottorin sahaamisia. Autossa vain vaihdetaan jalka jarrulta kaasulle ja auto vastaa aivan normaalisti toimeen. Mitään viivettäkään ei juuri huomaa. Jos startti siinä eineen pyöräyttää alkupotkun ei se oletettavasti tee sitä eikä tätä. Mutta esim. jossain liikennetilanteissa kuten esim Hollolassa ohitustien rakennustyömaalla saa jonotella valoissa aika pitkäänkin. Kyllä on merkitystä käykö vaiko ei. Ei se 5,8-kulutusniukkuus iteltään tule. Auton ja ajajan toimilla se tulee.

    Tolopainen Tolopainen

    Aika mielen kiintoisia tilastoja hiilipäästöistä Suomen Kuvalehdessä. Siinä on tekopyhä vihreille miettimistä. Kaikkein vähäpäästöisintä on pitkänmatkan lento. Se alittaa pyöräilykin kokonaispäästöt. Pyöräily kun tapahtuu kestopäälkystetyillä väylillä. Henkilöautoilu on aivan ylivoimainen saastuttaja, samoin lihan kulutus. Se on aika turha puhua mistään puhtaista elintarvikkeista, kun lautasella on nykyisin aivan väärää tavaraa päästöjen kannalta.

    Puuki

    BMW:n X5 hybridi ekomaasturi tulee syksyllä myyntiin. 6-sylinterinen 3 l bensamoottori + sähkömoottori. Yhteensä 394 hv ja 600 Nm vääntö. Kulutus n. 2,1 l / 100 km.

    Tolopainen Tolopainen

    Meillä on tietenkin autoissa se ero että minun ei sitä kannata sammutella kun se ei pienennä veroa ja kulutus on muutenkin pienempi kuin bensakoneella. Automatiikka hoitaa muutenkin että kun lämpötila laskee alle 10 asteen moottori pysyy käynnissä. Kannattaa sitten huomioida että moottori saattaa käynnistyä ilman että kuljettaja tekee mitään, kun on pysähtynyt valoihin.

Esillä 10 vastausta, 1,191 - 1,200 (kaikkiaan 32,698)