Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 11,991 - 12,000 (kaikkiaan 31,405)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Puuki

    Tasapainotettu ”pernium” – ovi menee kiinni pienellä voimalla eikä kuulu juuri muuta kuin ilman suhinaa.  Sisätilaan ei kuulu oikeastaan ollenkaan ainakaan kesärenkaiden ääniä , sekin voi olla yksi kriteeri. (ei ole esim. Volkkarissa voimassa, vanhassa Volvossa oli. Tosin Volvossa kuului renkaiden ripustuksista jotain ääniä melko usein. )

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Mikäli teettää uudehkoon autoon ruostesuojauksen, samalla voi kustannustehokkaasti lisätä äänieristysmassaa ja mattoa.

    http://www.iltalehti.fi/autot/a/2016091222299938

    Tuossa listassa joitakin hiljaisia autoja.

    http://keskustelu.tekniikanmaailma.fi/discussion/672074/sisaemelu

    Rane

    Traktoreissahan ohjaamomelua on saatu alas todella merkittävästi.Ranella uusista ja kalleista traktoreista on kokemusta vain koeajokiertueilta.Niissä tuli tehtyä esim.isoista Fend-traktoreista huomio että ovat todella hiljaisia mutta ns.portaattoman vaihteiston korkean öljynpaineen aiheuttama vonkuna kuului selvästi läpi.Todennäköisesti rupesi käymään hermoon pitemmän päälle.Halvemmissa Valtroissa yleinen melu oli kovempaa mutta tasaista.

    Toki tämä on jo vanhentunutta tietoa,pitää päivittää kunhan traktorikiertueet taas käynnistyy.

    Teufelin Zumi

    Fendt on Valtran jäte jämistä kyhätty, joten perän ulina kuuluu asiaan.

    Jätkä

    Valtran kehitys kulkee niin paljon esim Fendiä perässä, että nuo uutuudet ovat jo jääneen muiden käytöstä pois silloin, kun ne Valtraan ”keksitään”.

    arto arto

    Valtralla vaan ei hepat riitä verrattuna fendiin.      Suomen ensimmäinen New Hollandin T9-linkkuohjattu pyörätraktori on ollut keväästä jo töissä. Mallimerkintä T9.560 kertoo moottorista irrotettavan hevosvoimamäärän. 560 heppaa on raskaassa vetokäytössä. Paripyörillä ja 900 -millisillä renkailla vetovoima saadaan hyödynnettyä pelto-olosuhteissa.      Tuolainen tutulla vetokoneena  peltohommissa.

    Teufelin Zumi

    Minun tutullani oli KE20 tiikerin nahka penkeillä ja karvanopilla, se oli vetokoneena petihommiin. Ja hankittu ilman tukea.

    Rane

    ”KE20 tiikerin nahka penkeillä ja karvanopilla, se oli vetokoneena petihommiin. ”

    Teukalle jäi  lämpimiä muistoja?

    Tolopainen Tolopainen

    Suomen autokanta ei sähköautojen nykyisillä hinnoilla sähköisty. Meillä on niin mieletön verotuksellinen ongelma liikenteen suhteen, että se estäää lähes kaiken kehityksen. Autoilijoilta kupataan 8mrd€, jotta poliitikot voivat jakaa sossutukia. Miksi veroja ei voisi laskea ja pienentää valtion menoja, miksi nykyihmiselle kaiken pitäisi tulla yhteiskunnan maksamana. Kun kävin yksityisen oppikoulun ja lukion, vanhemmat maksoivat kaikki kulut, vaikka elintaso oli Suomessa huomattavasti matalampi kuin nykyisin. Silloin tosin elettiin kurinalaisemmin, naiset tekivät töitä perheensä eteen eivät keskittyneet koira- ja hevosharrastuksiinsa kuten nykyisin.

    Tulemme ajautumaan tilanteeseen, jolloin on paljon ylimääräistä sähköä, mutta liikenteen polttoaineena on fosiilinen öljy. Sähköä olisi jo nyt ylimäärin autojen akkujen lataukseen, mutta kalusto puuttuu. Näyttää sähkön vientiä olevan Viroon lähes 1000Mw ja vesivoimalat on melkein pysäytetty, kun tuulivoimaa tuleee 2500 Mwh.

    reservuaari-indeksi reservuaari-indeksi

    Tuolla toisessaketjussa ympäristö herätyksen saanut herra (?) arvailee:

    ”Ihmisiähän tässä kuitenkin kaikki ollaan.”

    Olen itse lyhyen ML-kokemuksen jälkeen ollut vakuuttunut, että ainakin yksi nimi merkki on kuitenkin teko äly robotti tms. systeemi. Siihen viittaa oikeastaan todella moni asia.

    Leena

Esillä 10 vastausta, 11,991 - 12,000 (kaikkiaan 31,405)