Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 12,191 - 12,200 (kaikkiaan 33,812)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    Mikä olisi vaihtoehto Tolopainen – Natoko?

    Tolopainen Tolopainen

    Niinistö on joskus kysynyt mikä on sellainen yhteisö, joka ei puolusta jäsenmaitaan. Euroopassa on runsaasti sotilaallista voimaa, jos sillä on yhtenäinen johto. Miten Euroopasta saadaan yhtenäisempi, liittovaltiosta ei kannata edes haaveilla. Vaikea Puolaa on mennä auttamaan rajavalvonnassa, kun eivät sitä halua. Puola on vain pakolaisten läpikulkumaa, maa on lisäksi EU häirikkö.

    Natoa johtaa käytännössä jenkit, kun tuli dokumentti brittien ohjusristeilijältä, heidän kapunsa sai ohjata aluksen Syyrian lähettyville. Kun tultiin taisteluetäisyydelle laivan komennon otti jenkkiläinen NATO:n lippuamiraali. Eurooppalaiset NATO maat ovat äänettömiä yhtiömiehiä.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Woltista vielä. Ilmeisesti kuljettaja ei saa euroissa määriteltyä tasapalkkiota vaan osuuden kuljetuksen arvosta. Tämähän on sangen erikoinen systeemi, kun palkka vaihtelee sen mukaan kuljetatko hampurilaisia vai gurmeeta. Lapseni valisti, että parhaat kuskit pääsevät tuhansien eurojen kuukausiansioon, joten kaikkien kohdalla ei voitane puhua riistosta. Itse pitää vaan maksaa kaikki sairauskuluista ja eläkkeistä lähtien.

    http://yle.fi/uutiset/3-12184169

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Väliin kevyempi hupipala: susi seurailee koirakkoa lenkillä Haminan seudulla. Varsin hyvin pitää koirakolla hermot.

    http://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/0b1ed450-da60-45da-820c-bb1606af53cc

    Nimetön

    Oisko Anneli kokenut vastaavan tilanteen huvittavana jos susi ois kierrellyt muristen Annelin ja koirasi ympärillä?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Arvasin että joku tarttuu tuohon sanamuotoon… En tarkoittanut sitä, vaan että tämä oli ”kevennys” verrattuna ketjun muuhun antiin. Vastaus kysymykseen: en, koirani ovat sen verran pieniä, että niistä ei ole vastusta sudelle.

    suorittava porras suorittava porras

    Olisi voinut mennä naama rutulle ,jos hukka olisi muina miehinä napannut sen pikkusessuulin taluttimen päästä . Videolla näkyi olevan sen verran karhea musti ,että susi tyytyi vain haaveilemaan. Jos olisi ollut pienempi ,olisi koiranulkoiluttaja saanut palata kotiin narun pää tyhjänä.

    Ihan mukavasti on alkanut ilmestyä hukan naamoja uuden UC-sovelluksen kartalle. Ohjelma toimii pohjoismaista aina keskieurooppaa myöten. Merkattu havainto säilyy kartalla kolme vuotokautta. Kyseessä on oikein hyvä työkalu varoittamaan lähistöllä lymyävistä pedoista . Kannattaa päivittää UC heti .

    arto arto

    Yksinäin susi pelkäävä pentu videolla. Olisi ollut reviiriä puolustava vanha uros susi olisi koira varmasti vainaa. Meillä koiran haukku erämaassa susille kutsu tulla aterialle. Aikoinaan kolme koiraa meni hukkien suuhun sillä taktiikalla jäljistä seuraten pari hukkaa juossut suoraan koiraan kiinni siitä löytyi jäänteet.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Noh, pitäähän susienkin syödä nälkäänsä. Koiran liha on herkkua, todettu jopa kiinassa asti.

    Puuki

    Monilla alueilla ovat lopettaneet hirven metsästyksen koska koiria jahtaavat sudet.  Toista kymmentä koiraa on sudet joko syöneet tai tehneet metsästyskyvyttömiksi tänä vuonna tässä lähi kunnissa.   8000 € on suurin korvaus joka on maksettu koulutetusta suden syömästä  hirvikoirasta.    Siinä sitä saapi sitten ihmetellä, miksi ei hirviä metsästetä tarpeeksi.  Tai miksi ei ole alueella yhtään hirveä ja naapurissa voi olla laumoittain.

Esillä 10 vastausta, 12,191 - 12,200 (kaikkiaan 33,812)