Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 12,831 - 12,840 (kaikkiaan 33,728)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    Älähän hättäile Tolopainen siellä maalla. Yhteiskunnan toimintakyky yskähtelee jo täällä tihentymäalueella. Nyt kannattaisi vetää hätäjarrusta jotta saadaan ruokaa kauppoihin, palomiehiä asemille, kuskeja busseihin, opettajia kouluihin ja hoitajia sairaaloihin. Toimintaohje on se sama kuin aina: hyvä hygienia ja kontaktien välttäminen.

    ”Keep calm and carry on” sanoi engelsmanni sodan aikaan. Luen kirjasarjaa etsivästä nimeltään Maisie Dobbs. Jotenkin tuo toisen maailmansodan aikainen Englanti vertautuu hyvin tähän korona-aikaan: mikään ei ole normaalisti ja ihmisiä kuolee.

    Ola_Pallonivel

    Tolopainen on oikeassa Koronan suhteen, kaikki tulee sen täällä saamaan. Sen voi sitten itse valita, valmistautuuko siihen jotenkin vai ei. Rokottamalla oireet lievenee, ja saattaapa siinä yhdellä piikillä välttää reissun sairaalaan. Ei ole herkkua odottaa suurten kaupunkien päivystyksessä, kokemusta on.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Eihän päivystykseen enää täällä kannata mennä. Jos sairastuu niin yksityiselle tai odottaa niin kauan että pääsee lanssilla ensiapuun.

    Ola_Pallonivel

    Hankala odotella, jos ei voi kunnolla hengittää. Ja lanssilla kyllä pääsee perille. Mutta jos paikat on täynnä, niin missä sitä vuoroaan odotellaan? Ehkä käytävällä. Yksityiset saattaa olla kiinni, kun hätä iskee.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Näinpä näin. Täällä on kuulemma myös päivystysavun puhelinnumero ruuhkautunut. Jos neuvoa ei saa puhelimesta päivystysaikana mutta ei ole vielä hengenvaara, päivystys on oikea osoite.

    On täällä kyllä vaihtoehtona myös lääkäri kotiin -palvelu ja digivastaanotto etänä (puhelu, chat, videoyhteys). Kela- tai vakuutuskorvaus. HUOM. Digiklinikka on aina auki!

    Auttaisi myös, jos meillä olisi ympäri vuorokauden auki olevia yksityispäivystyksiä, jonne vakuutetut voisivat mennä ja olisivat poissa jonoista. Kun teen netissä haun ”yksityinen päivystys” tulee useita vaihtoehtoja esiin. Sinne voi kannattaa mennä ennemmin kuin keskussairaalaan jossa hoitoon pääsy voi viedä tuntikausia ja korona leviää. Ensin kokeilisin kuitenkin digiklinikkaa jos sieltä saisi avun vaivaan. (Lemmikkienkin kanssa on nykyään yöllä myös muita vaihtoehtoja kuin Viikin päivystys.)

    Gla Gla

    TM on saanut päätökseen Teslalla ajetun 60 tkm käyttötestin. Kannattaa lukea.

     

    Ola_Pallonivel

    Voitko kiteyttää, mitä TM haluaa sanoa Teslasta? Lopetin kestotilauksen 15 vuotta sitten, kun taso rupesi laskemaan. Olen sitä täällä ennenkin kritisoinut.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Vaikka olisi hyvä auto, en ostaisi Teslaa. Muskin ego on jo niin pullistunut että jos hän vielä rikastuu niin hänen päänsä räjähtää.

    Gla Gla

    Erikoista olla kiinnostunut TM:n testistä, jos on lopettanut lehden lukemisen tason laskun takia.

    Osta irtonumero tai lue kirjastossa.

     

    Ola_Pallonivel

    Erikoista kertoa testistä, mutta ei vaivaudu avaamaan tuloksia. En osta, enkä lue. Luulenpa, että monelta muultakin täällä jää lukematta.

Esillä 10 vastausta, 12,831 - 12,840 (kaikkiaan 33,728)