Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 15,031 - 15,040 (kaikkiaan 32,573)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Jätkä

    Maanteiden varalaskupaikat on on suunniteltu ja rakennettu sitä silmälläpitäen, että Siinä on ”huoltoparkki”, jossa koneet tankataan ja huolletaan. Nytkin on harjoiteltu säännöllisen epäsäännöllisesti lentotoimintaa varakentiltä.

    Sisämaassa olevat varalaskupaikat tulevat olemaan nimensä mukaisesti varalla, koska ei ihan äkkiä tule ilmataisteluita esim Kauhavan ja Tampereenkaan taivaalle. Mitä siis täällä hävittäjät tekisivät – paitsi olisivat jemmassa, kun Kerosiini olisi vähissä, eikä olisi varaa lentää.

    Teufelin Zumi

    Suomi lento itä-länsi suunnassa kestää n.12 min. nopeudella 2 mach.

    Timppa

    Lueskelin  suomalaisen tiedustelueverstin (devp) Martti J. Karin esitystä 3.12.2018 Venäjästä.  Hänen mukaansa valtarakenteet ovat peräisin mongoliajalta.  Siis vahva kaani, joka valitsee apulaisensa.  Näillä oli oikeus saada korruptiotuloja asemansa mukaisella tavalla.  Tietysti piti lahjoa myös kaania.  Hengissä  pysyminen edellytti myös valehtelua.

    Toinen ajatteluun vaikuttava tekijä on uskonto.  Uskottiin, että, hallitsija sai valtansa Jumalalta.  Siksi hänen valtaansa ei kyseenalaistettu.  Siellähän tämä lahjottu metropoliitta Kirill tukee kaikin voimin sotaa.

    Kolmas on epävakauden pelko.  Venäjä oli 1600- ja 1990-luvuilla sekasorron tilassa.   Siksi ei hallitsijan asemaa haluta kyseenalaistaa.

    Luen sattumoisin myös ”Uusi maailmanhistoria”-nimistä kirjaa.  Siinä kerrotaan kuinka mongolivaltakunta uloittui Kiinasta Venäjälle (Peking on mongolien perustama).  Heillä oli tehokas sotaoppi.   Jos kaupunki ei suosiolla antautunut, niin se valloitettiin ja kaikki asukkaat tapettiin.  Seuraava kaupunki antautui ja alkoi maksaa veroja.

    Karin mukaan vain vain voima voi pysäyttää Venäjän.  Hänen mukaansa Länsi teki silloin 2014 virheen, kun ei pannut kovaa kovaa vastaan Krimillä.  Nyt saamme siis nähdä tuloksen.

    Karin mukaan tämän Venäjää mielistelevä dosentti Bäckman on hyödyllinen tomppeli, jonka tarkoitus on kääntää katse todellisesta Venäjän vaikuttamisesta sivuun.  Todellinen tapahtui esim Jokerien kautta ja monella muulla tavoin, jota ei edes ole huomattu.

    Kyllä Suomen armeijassa on siis ollut oikea käsitys Venäjästä.  Valitettavasti vain poliitikot eivät olen piitanneet siitä.  Ovat olleet ns hyödyllisiä idiootteja.  Tarja Halonen etunenässä.

    Ei kyllä hyvältä näytä.

     

    Teufelin Zumi

    Presidentin valtuudet on Suomessa olemattomat, nykyinenkin vahvistaa Putin soittokierroksella enemmän Putinin asioita. Esko Aho oli sitten nenä takapäässä, ylitti jopa Putinin tavoitteet.

    Scientist Scientist

    Tz älä viitsi, Tarja sai jopa kissan lahjaksi Putinilta, niin hyviä ystäviä oltiin. Nykyinen toimii järkevästi ja harkiten.

    Katsoin myös Karin esityksen, hyvä ja mielenkiintoinen. Sen mukaan kansa kestää kärsimystä hyvin, joten ei taida nämäkään pakotteet maata kaataa. Venäjä kääntyy pakostakin enemmän ns BRICS maiden puoleen, joilla on investointipankit Kiinassa ja Brasiliassa. Kauppa EUn kanssa loppuu lähes täysin, josta Suomi kärsii enemmän kuin monet muut maat. Mutta Venäjällä valta vaihtuu usein dramaattisesti, joten en olisi yllättynyt jos nyt käy niin. Aina ei kyllä mene parempaan suuntaan.

     

     

    Teufelin Zumi

    Esko Aho oli samaan aikaa Sipilän neuvonantaja. Putinilla on riittästi resursseja salakuuntelun ja vaikka pieneen pokeri peliin jne.
    Kissa jos on opetettu agentiksi niin antaa jo uuden ulottuvuuden agentti tarinoihin. Olikohan sillä sinihappokapseli suussa aina pahanpäiväin varalle?

    Kurki Kurki

    https://www.youtube.com/watch?v=GG2npHJwYjg

    Turkki tarjoa hävittäjälentäjiä lentämään Ukrainalle tarjottuja koneita.

    Tolopainen Tolopainen

    Voiko kansanmurha jatkua Euroopassa ilman että ulkopuoliset tulevat sen estämään. Balkkanilla Venäjän tukemat serbit olivat tekemässä samaa kuin Venäjä nyt Ukrainassa. Silloin nato käynnisti pommitukset. Öljy ja kaasukauppa Venäjältä Eurooppaan on pakko pysäyttää. Kesä on tulossa ei kaasua enää tarvita asuntojen lämmitykseen. Sähköä voidaan säästää ajamalla tehtaat alas. Suomikin voisi puolitta sähkönkulutuksensa. Venäjältä,sähköntuonti pitäisi lopettaa heti, se puuttuu Suomen sisäisiin asioihin.

    Teufelin Zumi

    Miten Turkki laittaa F-15 kalustoa jos sillä niitä ei ole?

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    – Luulen, että hän kärsii vainoharhaisuudesta. Hän ajatteli, että lännen tavoitteena oli Georgian ja Ukrainan värivallankumousten jälkeen käynnistää hallinnon muutos Kremlissä ja Moskovassa. Siksi hän kääntyi länttä vastaan, Rasmussen arvioi.

    http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008678600.html

    Entinen Naton pääsihteeri sanoo myös että nyt olisi hyvä aika Ruotsin ja Suomen liittyä Natoon. Asia voitaisiin hoitaa nopeastikin.

Esillä 10 vastausta, 15,031 - 15,040 (kaikkiaan 32,573)