Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 15,421 - 15,430 (kaikkiaan 32,105)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Per Ä Reikäs

    ?

    Kurki Kurki

    https://www.reuters.com/business/energy/germany-step-up-plans-cut-dependence-russia-gas-2022-02-27/

    Nyt Saksassa kelpaa kaikki energia kivihiili ja ydinvoimakin korvaamaan Venäjältä tuodun energian.

    Puola vaatii EUta lopettamaan kaiken kaupan Venäjän kanssa heti kuten USA teki.

    USAssa Venäjän kaupan lopettamista vastusti vain 8 kongressin edustajaa, jotka ovat Trumpin kiihkokannattajia. Trumppihan ylisti Putinia,  kuinka viisas hän on, heti hyökkäyksen jälkeen.

    Suomessakin kaikki Venäjän tuontenergia voidaan korvata turpeella. Nestemäisetkin kannattaa valmistaa turpeesta jo 60…70 dollarin barrelin hinnalla.

     

    Tolopainen Tolopainen

    Ruotsin AKT lopetti venäläisen lastin käsittelyn. Milloin meidän paikallinen mafia tekee saman. Ei koskaan, saavat Venäjältä harmaata rahaa.

    Visakallo Visakallo

    Belgia jo viisastui ja pyörsi ydinvoiman lopetuspäätöksensä kymmeneksi vuodeksi. Kyllähän Saksan on nyt tehtävä samoin, tai sitten jatkettava Venäjän sotatoimien rahoitusta.

    Tolopainen Tolopainen

    Venäjän hallinnolla on kova pelko sodanvastaisista levottomuuksista, propakandakampanja kouluissa aloitettu, opettajien pakko osallistua tai tulee fudut. Putleri on pettänyt koko kansan ja tuhoaa Venäjän talouden ja vielä loistavat paraatijoukkonsa. Natosta ja Ukrainasta on pakko tehdä syyllinen. Putleri hillui  Lusnikin lavalla 12k€ Italialainen takki päällä.

    Teufelin Zumi

    Takki on hyvä tapa piilottaa luotiliivit.

    markules markules

    Todella irvokkaan kuuloinen  tuo jeessin ”yhtään ukrainalaista ei ole kuollut sodassa, HEH, HEH”

    Menninkäinen

    Ukrainassa on termikin Stalinin 1930 luvun nälkään tappamiselle. Holodomor. Konstiahan käytettiin muuallakin kuin Ukrainassa, mutta siellä se oli pahinta. Asia kyllä muistetaan ukrainassa hyvin.

    Siihen päälle suuret määrät Gulag leireille lähetettyjä, toiselle puolelle Neuvostoliittoa pakkosiirrettyjä ja etnisissä puhdistuksissa kuolleet.

    Jos Venäjän nyky ”hallinto” haluaa itsestään Neuvostoliiton jatketta. Pitää ymmärtää miksi ennen alistetut kansat eivät sitä välttämällä ilolla ota vastaan.

    Tonttu

    Mitä tarkoittaa sotakorvaukset ja alueluovutukset? Muistelen joskus koulussa niistä jotain kuulleen. Miten se oikeen meni viimeksi, niinku omasta mielestä? Jos ei oikeen tahdo muistaa, niin vilkaise MV-Lehti sivuilta, miten se nyt menee.

    Per Ä Reikäs

    Tonttu on Tonttu kai vittuilee

    Ensin kerron neito isänmaa Suomen oikeasta käsiverresta joka ulottui jäämeren rantaan, jossa oli nikkelikauvoksemme Petsamossamossamme, oijon joten Jätän Karjalan stoori mutta tokihan sitä kysyvälle vastataan

    Sota korvauksina Venäjälle toimitettu ainakin vetureita ja laivoja made in Finland

Esillä 10 vastausta, 15,421 - 15,430 (kaikkiaan 32,105)