Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 16,331 - 16,340 (kaikkiaan 32,255)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Nuakka

    Melkoinen kuoppa oli Bolidenillä Kevitsassa, mistä hilaavat rikastetta Harjavaltaan. Käytiin katsomassa kaivosta perjantaina, nyt jo Kajaanissa kotiin menossa.

    Nostokoukku

    Olen jo aikaisemmin kommentoinut tuulivoimaa. Aivan yhtä likaista touhua kuin sähköautot.

    jees h-valta

    Tuohon nyt vain mennään. Ei voi mitään. Kohjoa piiperopöhlötystä eletään ja sitä taas aikansa. Järki kulkee aikanaan perästä kuten silloin kun harsinnasta luovuttiin ja lailla. Kun sähkökohellus aikanaan kielletään lukuisten murheiren saattelemana alkaa jälleen kohtuullisen normaaliaika mitä me emme toki näe.

    Per Ä Reikäs

    No aika vihreeksi Pärrekin taipuu nyt

    Ulkoministerimmekin Nato

    Jostain ollaan yhtämieltä

     

    Gla Gla
    Gla Gla

    Pää ja kroppa kunnossa, ettei käy näin:

    http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/4a022b6f-d639-4fee-82fc-c9b866341ad7

     

    Metsäkupsa Metsäkupsa

    Aikoihin on maassamme eletty, etenkin Harjavallassa melkein valmis akkutehdas pitäisi KHO:n mukaan siirtää toiseen paikkaan. Tontti on kaavoitettu teollisuus käyttöön, mutta ei.

    jees h-valta

    No joo. Aika hupaa kyllä mutta pohjavesialueella kuitenkin. Koko teollisuuskylä vain pitäisi siirtää. Eihän tämä laitos olisi kuitenkaan pohjavettä tuskin liannut kunhan purkuputki vain olisi joessa riittävän pitkällä. Kallis tehdasmuistomerkki varsinkin jos yhtään akkua ei koskaan valmisteta. Mutta ympäristöhallinto on valtaa käyttänyt ja pulinat pois. Aika ikävän maineen vain tekee suomeen aikoville yrityksille. Lupakäsittelykin kestää aivan pyöristyttävän kauan. Jos tehdas on valmiiksi keritty tehdä ennen kuin kielteinen päätös saadaan olisi mielestäni suomen valtion kustannettava rakennusten siirto heidän hallintonsa hyväksymään paikkaan.

    mehtäukko

    ”…tuskin liannut kunhan purkuputki vain olisi joella riittävän pitkällä..”

    Mikä viisaus kätkeytyy paskaputken pituuteen yltää se vaikka keskelle merta?! Ja mikä järki on rakennella pömpeliä riskillä,ettei lupaa heru?Antaa vaan asianosaiset latjata lankut takaisin kuormaan.

    Per Ä Reikäs

    Metka juttu jotta jatkossa kukin maksaa metsiensä ojitukset ihan itse, tukiaisitta.

Esillä 10 vastausta, 16,331 - 16,340 (kaikkiaan 32,255)