Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 16,891 - 16,900 (kaikkiaan 32,409)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Puu Hastelija

    ”Muuten on kyllä uusinta kierros edessä mielellään alle 5v. Ja jokainen valtapuuston alla oleva koivu näytti sellaiselta tupsulta, että ei jatkoon. Jäävä puusto siis lähes puhtaasti koivua.”

    Arvuuttelin, että tuo koivikon harvennus olisi turhan taajaksi jäänyt,  mitä se ehkä onkin. Kalaa ei nytkään tullut, mustikat vielä aavistuksen raakoja, mutta nyt tuli saatua aikaiseksi 3kpl runkoluku koealoja. Tiheys vaikuttaisi olevan tasan 1000 runkoa/ha ja joka koe alasta löytyi tuo 1kpl muutamia metrejä valtapuiden alla oleva tupsu. Eli valtapuita olisi 900kpl/ha, pituus ehkä 12-14m. Poistetusta puustosta tuli otettua 2-3 polttorankaa järeydestä riippuen.

    Ongelma siis harvennusmalleissa, joita löysin vain relaskooppitaulukoihin pohjautuvia, eikä ainoatakaan runkolukuun pohjautuvaa enää näille mitoille. Ok, ongelma korjaantuu  jahka seuraavan kerran tulee vaimon seuraksi lähdettyä aikaa viettämään.

    Mutta onko tuo tiheys kuinka sinne päin vai antaako silmä täysin eri kuvan lehdettömästä talvimaisrmasta V täydessä lehdessä heiluvasta puustosta?

    Muuten istutustoominta on ollut toistaiseksi kesätauolla.  Mhy:n edustajaan tuli törmättyä eräässä kesätapahtumassa ja keskusteltua tuosta taimien Trico käsittelystä ennen istutusta.  Päätyi siihen   että koivuja käsitellään kasvukaudella   ettei siitä varmaan haittaakaan ole.

    Poltinpuiden teko alkaa myös olla päivä päivältä lähempänä.  Toistaiseksi on tullut keksittyä mielekkäämpää tekemistä.  Esimerkiksi tuon tämän päiväisen marjastus (ok, vaimo marjasti  itse hoidin vapatelineen ja metsänhoitajan tehtäviä) jälkeen nautittu kevyt Serranonkinkkusalaatti kermaviili-hunaja- dijon sinappi kastikkeella. Juomana tuo jo aiemmin mainittu maan mainio Substance chardonnay (2019) joka kruunasi tuon kevyen iltapalan. Jälkiruoaksi vielä kahvit ja tuoreista mansikoista tehdyt leivokset. Ei siinä kyllä pilkkeiden tekoa kaipaa!

    Vielä palatakseni tuohon keskusteluun Mhy:n edustajan kanssa.  Tietenkin sivuttiin puukauppa-aiheita ja hintanäkymiä. Kysäisin myös taimien hintoja. Lähinnä mikä ero on tuolla normaalilla 1,5v taimella verrattuna isompaan taimeen. Isot taimet olisivat 26c/kpl alv0. Ja niin kuin Tolopainen väitti,  ettei taimet tuota laatikossa mitään,  mutta niin vain näyttää 30% pääoman tuotto napsahtaneen muutamalla kastelukannullisella!

    Kyllä nyt kelpaa mennä köllöttelemään, huomennissa voi taas alkaa suunnittelemaan   josko jotain tekisi.

    Visakallo Visakallo

    Petkeles: ”Epäilemättä, peruskoulun historiantunnit sen sijaan tuli tutuksi.”

    Peruskouluun siirryttiin Suomessa 1972-77. Taisi Petkeles mennä ne historiantunnit sinulta nukkuessa, kun et täällä palstalla ainakaan ole juuri sen lajin tietämystä esittänyt. Kouluajan jälkeinen lähihistoriakin tuntuu sinulta olevan hakusessa.

    Rane
    Per Ä Reikäs

    Aikas jännää hokasin että

    Uni Per ja Fortum

    Painajainen

    Ostettu taas ilmaa Saksasta

    Huolto varmuus sähkölinjat myyty

    Apli
    Puuki

    P.Hastelija:  Mitä niillä 2- vuotiailla taimilla tekee, kun viime vuonna esim. ku-taimissa ne oli  huonompia kuin 1,5-vuotiaat.   Runkolukuun perustuvia harvennusmalleja löytyy isommallekin puustolle ainakin maastotaulukoista joita ennen  oli  käytössä.

    Heinää ja muuta kasvustoa työntää rehevät uudistusalat nyt kovaa vauhtia, kun on ollut lämmintä ja satanut hyvin välillä.    Ku-taimet ja männytkin selviää yleensä melko hyvin heinikossakin kunhan ei jää ryönää talveksi painamaan taimia .  Ra-koivut ehtii usein paremmin kasvaa karkuun pintakerroksen kasvustosta.  Kesäkoivut kasvaa jopa paremmin kuin keväällä istutetut.

     

    Visakallo Visakallo

    Puuki: ”Kesäkoivut kasvaa jopa paremmin kuin keväällä istutetut.”

    Aivan samoja kokemuksia on minullakin kesäkoivuista muutamalta kohteelta. Kestävät erityisen hyvin myös istutuksen jälkeistä kuivuutta. Nyt kahdeksan kasvukauden jälkeen on todettava, että ensiharvennus tulee jo 12-14 vuoden iässä.

    Rane

    Yllättävää että Ladasta löytyy etäohjausjärjestelmä.Vähemmän yllättävää on että se ei toimi…

    Lada Connect -etäohjausjärjestelmä on kaatunut Venäjällä – syynä vakava määrittelemätön vika – Autot – Ilta-Sanomat (is.fi)

    Jätkä

    Pulterin pöytä.

    007 – rakastettuni pätkässä näkyi pöytä, josta Pulteri on saanut vaikutteensa niihin huisin pitkiin neuvottelupöytiinsä.

    Osoittaa sen, että länsimainen hapatus on päässyt myös Kremliin…

    Rukopiikki

    On yleisesti tiedossa että kesällä istutettu koivu kasvaa paremmin kuin keväällä istutettu. Olen asiasta tutkimuksenkin joskus lukenut.

Esillä 10 vastausta, 16,891 - 16,900 (kaikkiaan 32,409)