Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

Esillä 10 vastausta, 17,981 - 17,990 (kaikkiaan 33,202)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • Apli

    Erään ennusteen mukaan väki vähenee meillä yli 10 prosenttia 2050 mennessä, ellei maahanmuutto korvaa syntyvyyden alenemista.

    Olen nähnyt saman ennusteen, toinen vastaava oli -15%. Surullisena seuraan maan nykyistä menoa, lainamenot ja valtion laina kasvaa hurjasti, seuraava hallitus joutuu tekemään hankalia päätöksiä, työvoimapula pahenee koko ajan, päivystykset täyttyy vanhuksista jotka ei pääse sieltä eteenpäin olisi tiloja mutta ei ole hoitajia. Suomessa on nykyään euroopan korkein huumekuolleisuus nuorissa.. Nykyisten vanhuksien ja varsinkin tulevien vanhuksien tilanne on karu, jos omaiset ei niitä jatkossa hoida, niitä ei hoida kukaan, asia koskettaa itseänikin läheltä omien vanhempien kautta. Suomi ei ole kovinkaan houkutteleva maa muualta tuleville, kieli on vaikea, sää on monelle liian kylmä, ihmiset on vähemmän sosiaalisia, verotus on tiukka, asuminen ja ruoka kallista, etäisyydet pitkiä. Mitä pitäisi sitten tehdä? Onneksi en ole poliitikko, toivottovasti he tietävät homma ei ole helppo. Mitä aioin itse tehdä? Koko ajan mielessä käy yhä enemmän omaisuuden myynti ja maasta poistuminen.

    Tomperi

    eikös ne vähennykset ole perinteisesti alkaneet peräpäästä karjala kainuu etupäässä mut ovat kyllä takapäässä jos katsotaan länteen niinku esimerkkinä

     

    Perko

    Suomalaisten säilymisen vuoksi tarvitsee  kansan  parantaa jatkuvaa kasvatusta ja luopua  tasaikäissysteemistä  hiljalleen sallimalla nuorisoa ja lapsia joukkoonsa.  Koko järjestelmä hyötyisi tasaisesta populaation ikääntymisestä kun ikäkausien tulvat ja  purskeet  vähenisi. Sairaalat, vanhushoito koulut ja lomakohteet, viihdekin olisi hallinnassa jopa parempaa.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Aplin suunnitelma ehkä muuten hyvä, mutta sairaanhoidon järjestäminen mietityttää… kuinka kalliiksi se ulkomailla asuessa mahdollisesti tulisi.

    Tolopainen Tolopainen

    Jos myy omaisuutensa, kyllä palveluja ja sairaanhoitoa rahalla Suomessa saa paremmin kuin Espanjassa. Ei tarvitse jonottaa hoitohin, jos maksaa itse. Vuokra-asunnossa voi asua valtion tuella edullisesti

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Mutta pitää olla yksityisen hoidon vakuutus – on aika tyyristä meinaan isommat leikkaukset ainakin.

    Rukopiikki

    Suomalaisten lahjoittamat kotiremonttirahat alkaa Italiassa loppua. Mutta eiköhän me äkkiä sinnekin lisää rahaa lähetetä. Meillä on näet varaa!

    Visakallo Visakallo

    Suomi on kohta niin köyhä maa, että päästään/joudutaan turvautumaan EU:n apuun. Kyllä se vain niin on, että lähes kaikki 90-luvun laman opetukset kerittiin unohtaa, ja nyt sitten ollaan vielä pahemmassa kusessa kuin silloin. Norjalaiset ostelevat nyt Suomesta käyttökelpoiset osat, ja loput rojut jäävät taas roskapankin ja veronmaksajien haltuun.

    Per Ä Reikäs

    Niin kauan minä metsiä hakkailun, kun Sanna Marinilla asuntovelkaa on jäljellä vielä on, nyt noin 670 000 euroa, kaikkihan on maksettava eikös juu, mitä tässä maailmassa velkaantuu.

    Sosialisoimme sinunkin metsäsi

    SDP ❤️

    Visakallo Visakallo

    Tottahan sinäkin Reima olet kerännyt tukevan lamapuskurin niin kuin me muutkin?

Esillä 10 vastausta, 17,981 - 17,990 (kaikkiaan 33,202)